To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych projektowaniu i wzornictwu w Polsce oraz w regionie Morza Bałtyckiego po raz kolejny przyciągnęło miłośników i miłośniczki zagadnień związanych z designem, a także przedstawicieli i przedstawicielki branży.
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „ROZPROSZENIE”, które stało się punktem wyjścia do dialogu na temat kondycji świata, projektowania przedmiotów i usług, historii typografii, starzeniu się społeczeństw czy planowaniu miast i architektury oraz oddziaływaniu na ludzką percepcję.
Kilkadziesiąt wydarzeń i prelegentów, tysiące odwiedzających
W programie znalazły się wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz wykłady. Całość dopełniły wydarzenia towarzyszące organizowane w różnych lokalizacjach w mieście oraz oprowadzania kuratorskie. Łącznie odbyło się blisko 100 wydarzeń, w których udział wzięły tysiące odwiedzających.
Wybrane punkty programu
Wśród najważniejszych wydarzeń, zrealizowanych specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu znalazły się między innymi:
- Wystawa „Cykl” (Dorota Kabała) – poświęcona narzędziu LCA – środowiskowej ocenie cyklu życia produktu (ang. Life Cycle Assesment), które pozwala ocenić wpływ produktu (lub usługi) na środowisko naturalne, biorąc pod uwagę cały cykl ich życia – od wydobycia surowców do momentu, w którym produkt staje się odpadem, a następnie jako odpad zostaje zagospodarowany lub utylizowany. Na wystawie zostały zaprezentowane produkty, dla których została wykonana analiza pod kątem LCA.
- Wystawa „Sztuka Starzenia” (Aleksandra Majdzik-Cisowska, Izabela i Szymon Serej) – autorzy w ramach wystawy zaadresowali bardzo aktualne zjawisko starzenia się społeczeństw poprzez ekspozycję pokazującą rozwiązania projektowe, które mogą odpowiadać na wyzwania, z jakimi mierzą się osoby dojrzałe. Odwiedzający wystawę mogli zobaczyć i przetestować m.in. symulator starzenia, ergonomiczne sztućce zaprojektowane z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością.
- Wykład „Rozproszenie i skupienie” (prof. Jacek Dominiczak) – w opowieści o możliwości dialogicznego przesunięcia w kulturze autor zabrał odbiorców w inspirującą podróż wokół autorskiej teorii Miasta Dialogicznego.
Impreza z okazji 18 urodzin GDD
W tym roku festiwal symbolicznie wszedł w dorosłość. „Pełnoletność” GDD uczestnicy świętowali podczas imprezy przygotowanej wspólnie z Salt Wave oraz COFFEE PLANT.
Tuż obok imponującej instalacji wielkoformatowych flag „Ghosts of Tomorrow” Kukiego Iwańskiego w ciepły, czerwcowy wieczór fani i przyjaciele GDD rozmawiali, śmiali się i relaksowali na terenach zielonych PPNT w Gdyni.
„Gdynia Design Days to przestrzeń, w której projektowanie spotyka się z odpowiedzialnością, a kreatywność z realnym wpływem na otaczający nas świat. Cieszy nas, że coraz więcej osób, firm i instytucji dostrzega rolę designu w codziennym życiu. Tuż po zakończeniu festiwalu udostępniliśmy ankietę dla osób, które odwiedziły GDD w tym roku i ucieszyło nas, że blisko 100% respondentów poczuło się zainspirowanych do dalszych działań / rozwoju wiedzy w obszarze designu lub zaciekawiło się konkretnym zagadnieniem. Coraz więcej osób zauważa także i docenia, że GDD unika produkowania materiałów promocyjnych oraz gadżetów a program wydarzeń zbudowany jest wokół zagadnień związanych ze zrównoważonym projektowaniem” – mówi Ula Kasińska z Centrum Designu Gdynia
Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję festiwalu, która odbędzie się w czerwcu 2026 roku.
Zobacz również:
- Dolnośląscy artyści mają szansę na własną wystawę i 8 tys. zł. Trwa nabór do OP_YOUNG
- Hiszpański design podbił Warszawę. Tak wyglądało wydarzenie Spain is In