Wystawa „Plantstoria” opowiada historię powstania osiedla w Ciechanowie, zaprojektowanego i zbudowanego przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Podobne założenia mieszkalne, z ich charakterystyczną architekturą, możemy znaleźć w wielu miastach w Polsce. Mówimy o nich „poniemieckie” albo „Berlinek”.
Wystawa „Plantstoria” w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Dzielnica w Ciechanowie, zaprojektowana jako Gartenvorstadt (przedmieście-ogród), z czasem zyskała miano „Bloki”. Powstała na początku lat czterdziestych XX wieku. Miała stanowić nową bazę mieszkaniową dla urzędników i ich rodzin osiedlających się w stolicy nowo założonej rejencji Prus Wschodnich. Pierwotna nazwa nie bez powodu przywołuje skojarzenia z utopijnym konceptem miasta-ogrodu Ebenezera Howarda.
Ogromne połacie terenu zostały zabudowane tak, aby przestrzenie pomiędzy budynkami mogła wypełniać bujna roślinność. Współcześnie, mimo późniejszego zagęszczenia zabudowy mieszkaniowej, osiedle jest nadal skąpane w zieleni.
– To jest opowieść o osiedlu w moim rodzinnym mieście. O kłopotliwym dziedzictwie, a przede wszystkim o tutejszej roślinności i jej politycznym uwikłaniu w kształtowaniu krajobrazu podbitych ziem. O dziejach przedmieścia-ogrodu z perspektywy przyrody, wprowadzaniu „niemieckiego porządku” i tym, co wymyka się próbom kolonizacji – Barbara Nawrocka, kuratorka wystawy.
Wystawę można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 7 do 17.08.2025.
Zobacz również:
- Śląska Rzecz wybrana! Poznaj projekty, które zachwyciły jury
- Klonn x Zięta – KLONN ArtHub zaprosił do świata sztuki i wrażliwośc