Projekt MANUBA podczas Gdynia Design Days 2019

Kubek Ziół projekt MANUBA kolekcja GDD Gdynia Design Days 2019

Podczas Gdynia Design Days 2019 organizatorzy zaprezentują najnowszą edycję projektu MANUBA. Kolekcja GDD to już 4. odsłona serii, która składa się z unikatowej kolekcji ceramiki, biżuterii i tekstyliów. Tym razem autorkami są projektantki-rzemieślniczki działające w ramach rezydencji w pracowniach PPNT Gdynia.

MANUBA 2019

Tegoroczna MANUBA jest próbą określenia roli projektanta w rzeczywistości zdominowanej przez nadprodukcję. Po raz pierwszy projektantki zaproszone do udziału w projekcie są jednocześnie rzemieślnikami z kilkuletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie. Biorąc udział w projekcie udowadniają, jak niewiele dzieli obecnie te dwa światy – dawne granice między dziedzinami zacierają się i przenikają. Swoje prace stworzyły na terenie PPNT Gdynia, korzystając z potencjału Craft Labu oraz pracowni druku 3D.

Przedmioty łączą w sobie ideę lokalności i zrównoważonego rozwoju. Składają się na nie: ceramika, tekstylia i biżuteria. Każdy projekt wykonany jest w limitowanej serii 25 egzemplarzy. Produkty wytworzone w ramach wszystkich edycji kolekcji MANUBA będzie można kupić podczas GDD 2019 między 6 a 14 lipca.

Projekt MANUBA kolekcja GDD Gdynia Design Days 2019

Warzylniaki – torebki z lnu

Warzylniaki to komplet lekkich torebek z lnu, alternatywa dla jednorazowych i plastikowych worków. Małe woreczki nadadzą się do pakowania i ważenia owoców, warzyw i produktów sypkich, do dużego zapakujemy zakupy. Autorka do produkcji wybrała len pochodzący z polskich upraw, który chroni żywność przed gniciem i pleśnią, jest trwały i przyjazny środowisku.

Warzylniaki to projekt Weroniki Pniewskiej – projektantki odzieży, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (r. 2015, specjalizacja: projektowanie ubioru). Weronika ukończyła także kurs kwalifikacyjny I stopnia w zawodzie Technik Przemysłu Mody – kurs Projektowania i Wytwarzania Wyrobów Odzieżowych w Policealnym Studium Przemysłu Mody. Odbyła staże w studiach projektowych Maldoror Low Couture, Boy London, Katrien van Hecke. Pracowała dla firm odzieżowych Diverse i Solar. Zajmuje się działalnością projektową, graficzną i tworzeniem autorskich kolekcji odzieży. Jest również animatorką i instruktorką warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Warzylniaki projekt MANUBA kolekcja GDD Gdynia Design Days 2019

Kubek Ziół do przygotowania naparów

Kubek (pełen) Ziół to zestaw do przygotowania naparów. Naczynia wykonane zostały metodą odlewania, której kluczowym elementem jest czas i wyczucie odpowiedniego momentu. Autorka podkreśla relację techniki tworzenia produktu z rytuałem parzenia naparu. Procesu produkcji nie można przyspieszyć, ani forsować i takie też jest założenie użytkowania powstałych dzięki niemu naczyń. Naczynia szkliwione są jedynie w środku, zewnętrza strona pozostaje surowa pozwalając na stopniowe barwienie kamionki.

Kubek Ziół projekt MANUBA kolekcja GDD Gdynia Design Days 2019

Kubek (pełen) Ziół to projekt Nataszy Grześkiewicz – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Natasza obecnie realizuje projekty między Norwegią a Polską. Pracuje z gliną, rozszerzając swoje portfolio oraz wykonuje zlecenia na ceramikę użytkową do restauracji. Jej obiekty są tworzone z szacunkiem i akceptacją do gliny, jej pochodzenia i właściwości. To balans między tym, jak Natasza chce, żeby wyglądały jej prace a tym na co pozwoli jej materia. Wierzy w intuicyjność i potencjał ręcznego formowania. Łączy starodawne metody wytwarzania z nowoczesnymi technologiami, takimi jak druk 3D.

N/25 – kolekcja biżuterii

N/25 to kolekcja srebrnej biżuterii składająca się z 25 unikatowych elementów o różnorodnym wykończeniu i craftowym charakterze. Myślą przewodnią autorki jest powrót do rzemiosła, przy jednoczesnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnych technologii. Projektantka sięgnęła po tradycyjne techniki jubilerskie i połączyła je z drukiem 3D.

N/25 projekt MANUBA kolekcja GDD Gdynia Design Days 2019

N/25 to projekt i wykonanie Moniki Gordziej (Reptowskiej) – projektantki biżuterii, specjalistki CAD, właścicielki studia projektowego 3DM Design, specjalizującego się w projektach dla branży jubilerskiej oraz technologii wydruku 3D. Monika studiowała Wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. Współpracuje z firmami w Polsce i za granicą, a także spełnia marzenia o tworzeniu indywidualnej biżuterii. Uwielbia łączyć nowe technologie z tradycyjnym rzemiosłem. Jej prace zostały nagrodzone i wystawiane m.in. podczas Solidscape Design Competition – JCK las Vegas 2018 (finalistka), Złoto Srebro Czas 2016 (1. miejsce w kategorii Przestrzeni 3D, Amberif Design Award 2009 (1. miejsce), 18. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy 2009 (2. miejsce).

Kurator MANUBA 2019

Kuratorem projektu po raz kolejny została Alicja Wianecka – projektantka wzornictwa i design manager, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Od 2016 roku prowadzi studio projektowania i wdrażania wzornictwa Use as Intended. Pracowała m.in. dla Vitsoe London, Reserved, czy Malafor. Stale współpracuje ze studiem projektowania wzornictwa maradDesign w Gdyni. Projektuje w metodologii Design Thinking, szczególnie interesuje ją zarządzanie wdrożeniem przedmiotów do produkcji oraz praca w interdyscyplinarnych zespołach projektowych.

Kolekcję będziecie mogli oglądać na Gdynia Design Days 2019 w dniach 6-14.07.2019.