Nauczycielkę, pielęgniarkę, ekspedientkę akceptujemy bez problemu. Dlaczego zatem psycholożka czy chirurżka budzą kontrowersje? Wystawa dyplomowa „Ferminitatywy” Natalii Komorowskiej podejmuje próbę odpowiedzi, podkreślając znaczenie feminatywów jako symboli wizualnych XXI wieku. Odwiedź Concordia Design Wrocław w dniach 12 – 18 lipca i poznaj fascynujący świat językowych niuansów ukryty w szkle i ceramice!
Językowe niuanse w szkle i ceramice
Wystawa dyplomowa „Feminatywy” to prawdziwy ukłon w stronę kobiecości! Girl power? Zdecydowanie! Autorką całego zamieszania jest Natalia Komorowska. Jej prace są wykonywane z niezwykłą precyzją, z wykorzystaniem różnych technik – zarówno „na zimno”, jak i „na gorąco” przy użyciu palnika. Dzięki licznym stypendiom Natalia może w pełni poświęcać się coraz bardziej zaawansowanym eksperymentom i rozwijać swoją pracownię 18’Atelier mieszczącą się w samym centrum Wrocławia.
Artystka może pochwalić się licznymi nagrodami i sukcesami. Jej prace były wystawiane na trzech wystawach indywidualnych w Polsce oraz ponad siedemdziesięciu wystawach zbiorowych – również za granicą! W swojej twórczości porusza temat kobiety i jej roli w społeczeństwie. Prowokując jednocześnie do refleksji i dyskusji! Każde z jej dzieł jest pełne głębokiej symboliki i emocji.
Fascynujący świat feminatywów Natalii Komorowskiej
Artystka Natalia Komorowska karmi zmysły, serwując unikatowe wyroby z ceramiki i szkła. Tym razem zamknęła je w kobiece ramy. Wystawa dyplomowa „Feminatywy”, bo o niej mowa to jak sama nazwa wskazuje hołd dla feminatywów. Te żeńskie formy rzeczowników mają długą tradycję. Jednak dopiero od jakiegoś czasu budzą kontrowersje. Pozwalają w sposób jasny i klarowny określić jakiej płci jest dana osoba bez dodawania kolejnych słów.
Feminatywy działają w imię sprawiedliwości, podkreślają rolę kobiet w społeczeństwie. Wystawa Natalii Komorowskiej pozwala wybrzmieć tej idei, czerpiąc inspirację z kobiecego łona. Autorka zwróciła uwagę na to, co się dzieje w jego wnętrzu. Jej prace obrazują znaczenie feminatywów, podkreślając ważne i wyraziste cechy kobiecości! Zwieńczeniem wystawy będzie pokaz mody Moniki Tatiany Idzikowskie pt.: „SOSPIRI”, podczas którego będzie można zobaczyć kimona z bawełny, lnu oraz wykonanych z użyciem starych tkanin!
Natalia Komorowska
Zajmuje się rzeźbą w szkle i ceramice. Obszarem jej zainteresowań są aspekty postrzegania kobiecości w społeczeństwie. Laureatka wielu konkursów. Swoje prace prezentowała na ponad 70 zbiorowych wystawach (Polska, Niemcy, Włochy, Francja, Singapur, Czechy, Rumunia, Słowacja, USA, Ukraina). W tym The Venice Glass Week jako finalistka HUB Under35 w Palazzo Loredan dell’Ambasciatore w Wenecji w 2021 i 2024 roku i Milano Vetro – 35 w Mediolanie w 2024 roku.
Monika Tatiana Idzikowska
Monika Tatiana Idzikowska to urodzona we Wrocławiu projektantka mody i artystka. Projektuje modę, maluje ręcznie tkaniny oraz obrazy. Tworzy kolekcje High Fashion, opierając się o starą japońską technikę artystycznego barwienia tkanin Itajime Shibori. Jej kolekcje powstają jako unikaty, zawsze tworzone w duchu mottainai. Monika projektuje głównie kreacje wieczorowe, kostiumy teatralne, a także od 4 lat kimona haori japońskie. We wrocławskiej pracowni projektowane są pojedyncze ubrania, najczęściej z jedwabi, lnu i bawełny, często z użyciem starych tkanin. Pracownia nie generuje odpadów, nie tworzy też na zapas. Jej kolekcje i wystawy od kilku lat objęte są patronatem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W dziesiątkach metrów barwionych ręcznie tkanin instalacjach oraz obrazach artystka odnosi się do kondycji współczesnego człowieka.
Wystawa dyplomowa „Feminatywy” Natalii Komorowskiej
Gdzie: Concordia Design Wrocław
Kiedy: Od 12 do 18 lipca 2024 – w godzinach 16:00 – 20:00.
19 lipca 2024 o 19:00 finisaż wystawy z pokazem mody Moniki Tatiany Idzikowskiej pt.: „SOSPIRI”
Zobacz również: