Wystawa „POLKI Hidden Power”, prezentująca ilustracje oraz ceramikę polskich artystek, które w swojej działalności odnoszą się do tematu kobiecości, zostanie zaprezentowana w dniach od 4 do 8 listopada w ramach Austin Design Week.
Wystawa POLKI Hidden Power
Przez wieki kobiety znajdowały się w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o ich prawa, głos, niezależność, pozycję w społeczeństwie i rodzinie. Nie miały innego wyboru, jak tylko uzbroić się w wewnętrzną siłę, by móc sprostać oczekiwaniom stawianym im przez społeczeństwo. Choć pozycja kobiet jest obecnie inna niż kiedyś, prawa kobiet ciągle są sprawą kruchą i niepewną. Celem wystawy „POLKI Hidden Power” jest przyjrzenie się twórczości Polek i ukrytej w niej sile.
„Kiedy przyglądałam się pracom polskich kobiet, pochłonęła mnie intymność małych, codziennych spraw: włosów na ciele, nadwagi, medytacji, wychowywania dzieci czy pielęgnacji roślin domowych, podniesionych do rangi doświadczenia godnego ekspresji. Niezwykła odwaga, by dostrzec to, co zwykle bywa przeoczone. To właśnie jest ukryta moc (hidden power)” – mówi współtwórczyni wystawy, Carol Flueckiger z Texas School of Arts.
Austin Design Week
W ramach Austin Design Week przedstawione zostaną zarówno prace polskich ilustratorek, jak i polskich projektantek – ceramiczek, które odnoszą się do tematu kobiecości oraz obiekty, które same w sobie manifestują siłę kobiecą. W ramach wystawy prezentowane będą prace następujących artystek: Basia Grzybowska, Iza Kaczmarek–Szurek, Aleksandra Morawiak, Magdalena Pankiewicz, Sabina Samulska, Ewelina Skowrońska, Maria Jeglińska, Malwina Konopacka, Kaja Kusztra.
Koncepcja wystawy, której kuratorką jest Monika Brauntsch, powstała przy współpracy z artystką Eweliną Skowrońską oraz Carol Flueckiger, Associate Professor z TTU School of Art, Texas Tech University.
W 2018 wystawa prezentowana była podczas San Francisco Design Week oraz w Museum of Texas Tech University, gdzie towarzyszyły jej wizyty studyjne oraz pokaz filmów feministycznych, zorganizowany przez TTU Women’s and Gender Studies. Wystawa finansowana jest ze środków MKiDN, z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.