Rodzinny serwis kawowy, krzesło z targu staroci, srebrna maselniczka, barek na kółkach z piwnicy dziadków. Przedmioty domowe codziennego użytku. Wszystkie mają swoje historie: kogoś, kto je zaprojektował, kogoś, kto je wytworzył, kogoś, kto je posiadał.
„Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”
To one i ich opowieści są istotą wystawy „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, która jest wynikiem kooperacji Aleksandry Koperdy z krakowskiego Hygge Blog z Instytutem Dizajnu w Kielcach. Pracę nad wydarzeniem poprzedziło wydanie książki Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie, opowiadającej o ciekawych ludziach, niezwykłych wnętrzach, o tym jakie przedmioty się w nich mieszczą i jakie są ich historie. 15 bohaterów swojej książki Aleksandra Koperda zaprosiła do współtworzenia wystawy i zaprezentowania na niej wybranych przedmiotów codziennego użytku.
35 prezentowanych eksponatów na co dzień funkcjonuje w konkretnych przestrzeniach mieszkań ich właścicieli. Na potrzeby wystawy „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” zostały one umieszczone w nowym środowisku. Nie sposób jednoznacznie określić ich wartość – część z nich to ikony dizajnu, klasyki będące cennym świadectwem historii, inna grupa to przedmioty wartościowe dla samych właścicieli, subiektywnie odbierane przez pryzmat wspomnień i ich historii. Jeszcze inne wrażenia prawdopodobnie wywołają w odbiorcach wystawy. Bez względu na sposób odbioru eksponatów, przestrzeń ich prezentowania łączy ze sobą te perspektywy.
Emilia Obrzut / zegar
Z zawodu projektantka graficzna, działa pod szyldem Obszar Roboczy. Twórczyni Patyny (pierwszej polskiej platformy z meblami i dekoracjami vintage) oraz Simple As That (linii naturalnych, wegańskich detergentów) uważa, że dom jest do mieszkania i należy się w nim przede wszystkim dobrze czuć.
Zegar – produkowany w latach 60. i 70. przez Zakłady Maszyn Biurowych Predom-Metron w Toruniu, jego oficjalna nazwa to: zegar kominkowy Z 312-1 (w gierkowskiej rzeczywistości stał głównie na meblościankach czy lodówkach). Dostępny z sekundnikiem lub bez, zasilany baterią R14. Intensywne kolory (powstały m.in. wersje: pomarańczowa, niebieska i czerwona) oraz futurystyczna forma sprawiały, że był dość charakterystycznym elementem wystroju ówczesnych mieszkań.
„O tym, że ustrzelony lata temu pod krakowską Halą Targową charakterystyczny, kulisty zegar to słynny Z 312-1, dowiedziałam się wiele miesięcy później, kiedy moje cotygodniowe szperanie na pchlim targu przybrało bardziej profesjonalną formę i przekształciło się w facebookowy Wysoki Połysk. Tamtego zimowego dnia było to dla mnie po prostu jedno z wielu oryginalnych znalezisk wyłowionych z morza przedmiotów zajmujących rozległy plac największego krakowskiego targu staroci. To, co odróżniało go od pozostałych, to cena – na tamte czasy zawrotna. Za klasyk dizajnu zapłaciłam całe 20 zł” – mówi Emilia Obrzut.
Julia Mirny / kwietnik
Ilustratorka, graficzka, art director. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, okładki płyt muzycznych. Miłośniczka vintage, jest typem zbieraczki, lubi chodzić po ryneczkach i szukać szpargałów.
„Kwietnik jest jedną z pierwszych rzeczy do mieszkania, którą kupiłam za grosze na Allegro. Wtedy, czyli jakieś 8 lat temu, zaczęłam urządzać praktycznie puste wnętrze wynajętego mieszkania na warszawskim Żoliborzu i odkryłam, że meble i przedmioty z czasów PRL-u są bardzo niedoceniane, a przez to tanie. Swoje zbieractwo zaczęłam od tego kwietnika i tak przez lata kolekcjonowałam tani dizajn. Kwiaty na kwietniku to pochodne hoi mojej zmarłej babci z Sopotu, która zasadziła ten kwiat jeszcze w latach 70. Poodcinałam sporo gałązek, które obrastają już pół sopockiego salonu, ukorzeniłam je w Warszawie i zasadziłam. Każda z gałązek ładnie rośnie jako osobna roślina, część z nich mam w domu, część rozdaję znajomym. Chcę, aby hoja babci żyła wiecznie. Czekam na kwitnący cud” – powiedziała Julia Mirny.
Wojtek Nowak / krzesło
Architekt, założyciel NOWW Studio. Nie lubi ograniczeń, projektuje bryły budynków, wnętrza i meble, kolekcjonuje dzieła sztuki. Uważa, że proste pomysły są najlepsze. Aktywny tenisista.
Krzesło, proj. Wanda Genga, 1958 – krzesło zaprojektowane przez architektkę wnętrz i krajobrazu, projektantkę mebli, produkowane było w Przedsiębiorstwie Obróbki Drzewa w Barczewie i w Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego Trojnik w Wojniczu. W tamtych latach model wyróżniał się prostotą i lekką, ażurową formą, był wytwarzany w niedużych partiach, na rynku antykwarycznym potocznie zwany jest „krzesłem Gengi”.
„Kiedyś podczas wizyty u znajomych wpadłem na ten model krzesła, zacząłem szperać i szukać, okazało się, że znalezienie go nie jest takie proste i niemal nigdy nie trafia się na komplet. Krzesło było produkowane w dwóch wersjach: jesionowej i dębowej, mnie zależało na tej pierwszej. W końcu upolowałem dwie sztuki: jedna była w miarę dobrym stanie, druga nie do odratowania. Kupiłem to pierwsze krzesło i oddałem do renowacji. Lubię je za delikatną linię. Korzystam z niego z namaszczeniem, nie eksploatuję go zbyt mocno” – powiedział Wojtek Nowak.
Wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”
Okres trwania wystawy: 19.11. – 11.04.2021
Miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach
Zdjęcia: Michał Lichtański, Katarzyna Ładczuk