Pięć apartamentowców zbudowanych na terenie byłej przystani jachtowej przywołuje atmosferę lokalnego, „libeńskiego Amsterdamu”. Domy stoją w charakterystycznym miejscu, na wąskim półwyspie otoczonym przez przeciwległe zielone brzegi.
Doki Libeň, czyli apartamentowce na przystani
Architekci z pracowni QARTA Architektura przekształcili teren przystani w przyjemną, współczesną dzielnicę mieszkaniową. Kompleks odbija się na powierzchni rzeki przepływającej przez tętniące życiem miasto Praga. Zieleń i budynki administracyjne osłaniają osiedle przed tramwajami i hałasem ulicznym.
To, co sprawia, że jakość mieszkania jest tu na wysokim poziomie, to połączenie ze ścieżkami rowerowymi, parkami, a przede wszystkim z samym życiem nad rzeką. Wśród popularnych aktywności są paddleboarding, wędkarstwo czy żeglarstwo, a zimą tafla rzeki staje się gigantycznym lodowiskiem. W okolicy znajduje się pełna infrastruktura obiektów użyteczności publicznej, w tym teatr, parki czy pracownie artystyczne.
Projekt autorstwa QARTA Architektura nawiązuje do koncepcji rewitalizacji całego obszaru dawnych doków. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych osiedli nastawionych na zielone życie, stworzony przez architektów projekt ma bardziej miejski charakter, w naturalny sposób traktując zieleń jako integralną część otoczenia domu.
Urbanistyka oparta jest na układzie oryginalnych doków. Budynki w dwóch rzędach podążają za kształtem wyspy. Atmosferę ulicy współtworzą przestrzenie przed wejściami oraz ogrody frontowe, uzupełnione obfitą zielenią.
Czteropiętrowe budynki mieszkalne
Budynki mieszkalne są czteropiętrowe, a ich skalę zmniejszają przeszklone penthousy na ostatnim piętrze. Dzięki nim ulica ma przyjemny, przyjazny dla człowieka charakter. W budynku znajduje się sto pięćdziesiąt mieszkań. Każdy mieszkaniec dzieli piętro z maksymalnie dwoma sąsiadami.
Oryginalna bryła półwyspu dyskretnie skrywa podziemny parking, który mieści sto sześć samochodów. Rozwiązanie to wymagało zastosowania wodoszczelnej struktury podziemnej, ale samo ułożenie budynków na powierzchni wody wymagało wielu skomplikowanych rozwiązań technicznych.
Projekt obejmuje szereg zaawansowanych systemów przeciwpowodziowych, które ciekawie wkomponowano w projekt budynku. Niższe mieszkania są zabezpieczone szczelnymi ścianami oporowymi, dodatkowo wzbogaconymi o mobilny system przeciwpowodziowy. Inne elementy bezpieczeństwa zainstalowane w parterze każdego domu pomagają dopełnić atmosferę przystani. Są to na przykład masywne pierścienie cumownicze służące w razie potrzeby do stabilizacji łodzi w marinie.
Otoczenie zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu
Otoczenie zachęca mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Duży nacisk położony został na balkony i tarasy lub ogródki frontowe, które w wygodny sposób łączą wnętrze z zewnętrzem. Balkony są obszerne i zaprojektowane z poszanowaniem prywatności i widoków na okolicę, a ich konstrukcja nawiązuje do płynących fal.
Połączenie zastosowanych materiałów – perforowanych paneli metalowych i tynku o fakturze walca współgra również z atmosferą mariny. Atmosfera ta jest dodatkowo przywoływana przez kolorystykę elewacji, która łączy perłowe lakiery w odcieniach mosiądzu i srebra z szarym tynkiem. Specjalnie opracowane panele metalowe z samonośnych podwójnych powłok nawiązują do powierzchni wody.
Zachodni brzeg rzeki jest wyłożony promenadą. Ten swobodnie dostępny brzeg rzeki łączy się z otaczającymi go przestrzeniami publicznymi i w przeciwieństwie do dynamicznych brzegów rzeki w centrum Pragi, zachowuje intymny charakter. Dlatego jest to idealne miejsce do spokojnego cumowania łodzi, relaksu mieszkańców i osób przybywających, aby cieszyć się specyficzną atmosferą.
Projekt: QARTA Architektura | qarta.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Wyjątkowa przemiana domu towarowego na siedzibę Czeskiego Radia | Bajeczny dom na greckiej wyspie Lefkada