Dworek Gościnny w Szczawnicy – wyjątkowa historia

Dworek Gościnny w Uzdrowisku Szczawnica

Szczawnica to miejsce szczególne dla turystów. Klimatyczne, pięknie zaplanowane, bogate w atrakcje, nie tak głośne jak Zakopane, ale szeroko otwarte dla tych, którzy chcą poczuć magię dawnego uzdrowiska. Po latach odzyskuje swoją świetność, zachowując historyczne miejsca, a równocześnie wspierając się nowoczesnymi rozwiązaniami. Jednym  z ciekawszych miejsc w Szczawnicy jest Dworek Gościnny.

Dworek Gościnny w Szczawnicy

Historia uzdrowiskowa Szczawnicy jest ściśle związana – jak to na ogół w okresie Młodej Polski bywało – z ludźmi zafascynowanymi nie tylko potencjałem leczniczym miejsca, ale także jego walorami krajobrazowymi. W latach 80. XIX wieku wybudowano tutaj obiekt, w którym koncentrowało się życie kulturalne ówczesnego kurortu. Wszystko wskazuje na to, że obecnie nie tylko odbudowano najpiękniejsze miejsce Szczawnicy, ale stworzono prawdziwy salon kulturalny dla współczesnego globtrotera, czyli Dworek Gościnny w Szczawnicy.

Dworek Gościnny w Uzdrowisku Szczawnica

Jeśli o Szczawnicy można powiedzieć, że jest perłą Pienin, o Dworku Gościnnym można powiedzieć, że jest perłą Szczawnicy. Proszę nie dać się zmylić nazwie. Określenie Dworek Gościnny nie oddaje rozmachu, okazałości i pietyzmu, z jakim budynek został odbudowany po pożarze z lat 60. XX wieku, który stawił go do poziomu fundamentów.

Dworek zwany Kurhausem

Dworek, zwany także Kurhausem lub Kursalonem, pełniący rolę „pienińskiego salonu” został otwarty po raz pierwszy w 1884 roku. Był wówczas budynkiem drewnianym, nazywanym modrzewiowym z racji surowca, z którego został zbudowany. Już wówczas mieścił salę widowiskową, cukiernię, salę fortepianową, salon fryzjerski, czytelnię, dwa sklepy i salę bilardową. Obszerna weranda z podcieniami była tarasem kawiarni. Był uosobieniem czasów największej prosperity Szczawnicy.

Uzdrowisko Szczawnica - Dworek Gościnny

Wnukowie hrabiego Adama Stadnickiego, któremu Szczawnica zawdzięcza dynamiczny rozwój na początku XX wieku, a potem – popularność, także wśród ówczesnych gwiazd, kontynuują wizję, która przyświecała jemu – stworzyć ze Szczawnicy kurort z pełną gamą zabiegów oraz bogatą ofertą gastronomiczną, kulturalną i noclegową.

Odbudowa Dworku Gościnnego

Nie można odmówić im konsekwencji działania i determinacji – wokół Placu Dietla (poza Dworkiem Gościnnym miejsce najczęściej uwieczniane na obrazach malarzy i dawnych pocztówkach) odrestaurowano kolejne obiekty; stworzono nowe atrakcje turystyczne: kawiarnię Café Helenka i Pijalnię wód mineralnych. To im, kwaśnym wodom, które górale zwali szczawami, Szczawnica zawdzięcza swoją nazwę.

Dworek Gościnny w Uzdrowisku Szczawnica - wyjątkowa historia

Jednak to odbudowa Dworku Gościnnego stanowiła kamień milowy, od którego zaczyna się nowa historia Uzdrowiska Szczawnica. Położony w sercu pienińskiego kurortu, otoczony zielenią Parku Górnego, łączy w sobie urok minionej epoki ze współczesną funkcjonalnością. Budynek zachwyca swoim rozmachem i niepowtarzalnym stylem. Choć przypomina filigranowy zamek z bajki, jest na wskroś nowoczesny. Podobnie, jak w latach, gdy powstawał, tak i dziś budzi powszechny zachwyt.

Starannie zaplanowany wystrój

Odbudowany został w pierwotnym stylu art deco, kryty gontem, uzupełniony tarasami i wieżyczkami. Wchodząc tutaj należy się liczyć ze starannie zaplanowanym wystrojem, nawiązującym do historycznej tradycji miejsca, z funkcjonalnością, wspartą najnowocześniejszymi technologiami, z wygodą i oświetleniem. Wyposażenie reprezentacyjnych pomieszczeń uzupełniają klasyczne żyrandole i teatralne zasłony rozwieszone wokół dużych, zaprojektowanych w anglosaskim stylu okien, które wprowadzając światło do wnętrz, wydobywają ich piękno.

Wyjątkowa historia Dworku Gościnnego

Budynek otwiera się na otaczającą zieleń i smukłe, wiekowe modrzewie. Niesamowity widok stanowi obserwowanie przeobrażania się głównej sali w salę balową, kiedy dzięki automatycznie składanej widowni nagle, zamiast amfiteatralnie ułożonych siedzeń, pojawia się przed nami piękna sala balowa z lśniącym parkietem.

To zaskakujące, jak pięknie odtworzono ducha epoki, zważywszy na fakt, że podczas rekonstrukcji budynku nie posiadano żadnych planów, a prace nad projektem rozpoczęto od starej kartki pocztowej, na której znajdował się Dworek oraz mężczyzna stojący przed nim. Założono, że mężczyzna ten ma około 180 cm wzrostu i na tej postawie szacowano elementy i gabaryty budowli.

Wyjątkowa historia Dworku Gościnnego w Uzdrowisku Szczawnica

Centrum kulturalne Szczawnicy

Obecnie organizowane są tu zarówno klasyczne wydarzenia np. operowe, jak i koncerty popowe, pokazy filmów czy festiwal Ethno Novo. Otwarty na nowo 8 lat temu Dworek jest miejscem, w którego przestrzeni można zorganizować w zasadzie każdego rodzaju event: kongres, imprezę firmową, pokaz mody czy nawet wesele. Wykorzystując przestrzeń Jazz Baru kameralne spotkania z twórcami kultury, wychodząc na zewnątrz – familijne pikniki, a w sali widowiskowej – koncerty gwiazd światowego formatu.

Podświetlona elewacja Dworku Gościnnego w Uzdrowisku Szczawnica

I znów widzimy tu nawiązanie do tradycji: w przedwojennym dworku występowali bowiem artyści znani nie tylko w Polsce: Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Stefan Jaracz, Aleksander Zelwerowicz, Juliusz Osterwa. W foyer odbywały się odczyty Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Zatem – zmieniło się wszystko, bo zmieniły się możliwości technologiczne, gusta i inne czynniki determinują nasze wybory, ale dobry styl, wysokie standardy, świetna kuchnia i szeroka oferta kulturalna obronią się zawsze.

Wnętrza Dworku Gościnnego w Uzdrowisku Szczawnica

Uroki Szczawnicy

Uroki Szczawnicy zaczynają doceniać nie tylko turyści. Coraz więcej gwiazd przyjeżdża tu na wypoczynek, a niektóre nawet budują tu domy. Jedną z nich jest słynny muzyk Nigel Kennedy, któremu nota bene, zdarza się koncertować w Dworku Gościnnym… Także wielu znakomitych polskich artystów dawało tu swoje występy jak np. Anna Maria Jopek, Zespół Śląsk czy bardzo modny ostatnio Bass Astral.

Zobacz również: Slowhop – nietypowe i wyjątkowe pomysły na nocleg | Uzdrowisko Szczawnica – górski kurort stworzony z emocji