Studio Atelier Štěpán stworzyło ciekawy projekt miejskiej willi, w którym architektura współgra z otwartą przestrzenią zewnętrzną. Zobacz projekt Internal Landscape Villa.
Projekt Internal Landscape Villa
Działka, na której powstał projekt Internal Landscape Villa, ma bardzo korzystne położenie. Znajduje się nie tylko w bliskim sąsiedztwie historycznego centrum miasta, ale także graniczy z terenami parkowymi. Dodatkowym atutem jest bliskość instytucji edukacyjnych i kulturalnych oraz potencjalnych miejsc pracy. Korzystny mikroklimat, spokojne sąsiedztwo, dostęp do wydarzeń kulturalnych i społecznych sprawiają, że to miejsce idealnie nadaje się do życia.
Projekt stanowił poważne wyzwanie, ponieważ klient zażyczył sobie miejsca oferującego dostęp do terenów rekreacyjnych na świeżym powietrzu. Zrealizowanie tego założenia na tak małej działce położonej w centrum Nowego Jiczyna było trudne, ale nie niemożliwe.
Atuty topograficzne działki
W projekcie wykorzystano atuty topograficzne działki. Dwupiętrowa rezydencja wpisuje się w łagodnie nachylony stok. Ważną częścią budynku stanowi odsłonięte patio oferujące przestrzeń położoną na świeżym powietrzu, a jednocześnie zintegrowaną z domem. Willa podzielona jest w płaszczyźnie horyzontalnej na trzy różne platformy.
Na pierwszej z nich, położonej na poziomie ulicy, znajduje się wejście i pomieszczenia gospodarcze. Kondygnację wyżej jest wzniesiona główna platforma mieszkalna z częścią socjalną. Zewnętrzne atrium jest podwyższone o kolejne pół metra. Pomieszczenia w przestrzeni socjalnej i wypoczynkowej zbudowane są drewna i położone prostopadle do siebie. Oba obszary łączy ze sobą trawiaste atrium, które stanowi wewnętrzny rdzeń całego domu. Od strony ulicy przestrzeń tę zamyka sauna z małym basenem.
Kompozycja podkreśla najważniejsze miejsca w domu. Na przykład nad stołem jadalnym znajduje się duże, okrągłe okno, zalewając pomieszczenie światłem dziennym. Na końcu osi domu umieszczony jest kominek – symbol domowej przytulności i bezpieczeństwa. Sypialnię z kolei ozdabia duży, romantyczny motyw z widokiem Łysej Góry.
Fasady domu są proste i jednocześnie abstrakcyjne. Frontowy ogród został zastąpiony przez zespół nowoczesnych donic na rośliny.
Prosta konstrukcja domu
Patrząc od strony użytych materiałów, dom ma bardzo prostą konstrukcję. Dół wykonano z betonu, górę z drewna. Piwnica powstała z białego, wodoodpornego betonu zbrojonego. Piętra nad poziomem gruntu zbudowano z prefabrykowanych drewnianych paneli CLT. Mury zewnętrzne pokryto drewnem akacjowym. Podłogi wewnątrz budynku wykończono surowym betonem z dodatkiem drewna dębowego. Wewnętrzny taras to mieszanina desek akacjowych i zielonego trawnika. Otwory okienne wykonane są z czarnego aluminium, w którym osadzono trzywarstwowe szkło.
Willa zbudowana jest w standardzie niskoenergetycznym. Przepływ powietrza w pomieszczeniach kontrolowany jest przez centralę rekuperacyjną z wymuszoną wentylacją. Ciepła dostarcza kocioł kondensacyjny. Za jego rozprowadzanie odpowiada podłogowy system ogrzewający i grzejniki ścienne. Dachowy kolektor słoneczny dostarcza ciepłej wody do kąpieli. W piwnicy znajduje się komora powietrzna zabezpieczająca dom przed wpływem wysokich wód gruntowych. Z kolei pod atrium umieszczono duży zbiornik na deszczówkę.
Projekt: Atelier Štěpán | atelier-stepan.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Czarny domek Grand Pic Chalet | Wonder Ranch – dom pośrodku pustyni