Japoński dom na drzewie – projekt Akihisa Hiraty

W dzielnicy Otsuka w Tokio zaprezentowano najnowszy projekt japońskiego architekta Akihisa Hirata. Projektant budynku zasłynął w środowisku architektonicznym z podobnych projektów, uwielbienia do ekologicznego designu i połączeń nowoczesności z naturą. 

Dom na drzewie

Znany wśród japońskich projektantów Hirata zrealizował wielopiętrowy projekt w tokijskiej Otsuka, który prezentuje światu jego sympatię do architektury inspirowanej naturą. Jego spojrzenie na projektowanie stało się natchnieniem dla wielu młodych projektantów, nie tylko tych ukierunkowanych na architekturę. „Dom na Drzewie” zawiera w sobie pomieszczenia komercyjne usytuowane na niższych poziomach. Ale przede wszystkim jest wielopiętrowym budynkiem mieszkalnym. Smukła konstrukcja, umieszczona na wąskim, lecz głębokim placu. Wykorzystuje system warstw organicznych do generowania trójwymiarowych przestrzeni, które nawiązują się do otoczenia budynku. Schemat kondygnacji składa się w trzech podstawowych elementów. Bloków, które nadają wrażenie trójwymiarowości budynku, nowoczesnych projektów okiennych i warstw zieleni, które zdobią budowle i reprezentują ekologiczny aspekt domu. Kompleks mieszkalny od poziomu parteru, do tarasu widokowego symbolizować ma kolejno korzenie, pień, gałęzie i liście drzewa. W przeciwieństwie do typowych, japońskich bloków mieszkalnych, w których piętra układają się jedno na drugim, projekt uwzględnia wygląd okolicy i jej elementów. Te elementy to ulica, przestrzenie komercyjne, czy nawet miętowe latarnie uliczne. Zachowana w ładzie i porządku całość tworzy to, co architekt nazywa „splątaną przestrzenią”. Według jego definicji charakteryzuje się spójnością natury z otoczeniem.

„Rozmieszczenie pomieszczeń mieszkalnych, okiennic i zieleni, integruje i wciąga budynek w jedną organiczną całość” – mówi zespół projektowy

Kompleks mieszkalny w Otsuka przełamywać ma typową formę architektoniczną. Ma stworzyć nowe zasady w architekturze, która będzie w stanie połączyć się w złożony ekosystem z miastem.  Półotwarta struktura mieszkalna pnie się w górę jak drzewo. Ciężko uwierzyć, że budynek jest prawdziwy. Dom Drzewo przywodzi na myśl mediolańskie Bosco Verticale, jedną z pierwszych prób połączenia architektury i ekologicznego podejścia do projektowania.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem projektu Hiraty, a Wam jak się podoba?