Jak połączyć szacunek do historycznej architektury z zamiłowaniem do nowoczesnego i surowego designu? Przed takim wyzwaniem stanął zespół pracowni Sude. Zaprojektowany przez nich minimalistyczny dom w Gdańsku powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie. 149-metrowy budynek stanął na jednym z międzywojennych osiedli i został wypełniony naturalnymi materiałami. Ponadczasowe trio betonu, drewna i bieli stało się podstawą do stworzenia funkcjonalnej, kojącej i przyjaznej aranżacji. Zdjęcia oryginalnej bryły i wnętrz domu wykonał Tom Kurek.
Trzy bryły wpisane w klasyczny dom z dwuspadowym dachem
Minimalistyczny dom w Gdańsku został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny z psem. Głównym założeniem było wpisanie potrzeb i gustu inwestorów w historyczną tkankę osiedla z lat 30. Tak narodził się pomysł, aby forma domu odpowiadała kształtom i proporcjom charakterystycznym dla międzywojennego osiedla. Monolityczna i monochromatyczna bryła została w kilku miejscach wycięta, aby stworzyć duże okna. Grę między masą a wycięciami podkreśla dodatkowo drewniane wykończenie okien oraz balkonu dzieci, który powstał na styku ścian z jasnym dachem. Drewniane okiennice pełnią także rolę “pasywnej klimatyzacji”.
Kubatura domu z dwuspadowym dachem została wypełniona trzema bryłami, które organizują funkcjonalność wnętrza: bryła biała to pokoje dzieci na piętrze, bryła betonowa obejmuje strefę rodziców z sypialnią i gabinetem, a bryła drewniana to pomieszczenia pomocnicze – łazienki, garderoby i spiżarnia. Pozostała część domu to otwarta przestrzeń wspólna, która płynnie przechodzi z kuchni w jadalnię, aż do wysokiego na dwie kondygnacje salonu. Poszczególne przestrzenie otwierają się na zewnątrz w różnych kierunkach – z salonu rozpościera się widok na ogród, z pokoi dziecięcych na Trójmiejski Park Krajobrazowy, a jadalnia wychodzi na taras.
Minimalistyczny dom w Gdańsku – beton, drewno i biel
Wnętrza 149-metrowego domu zostały wypełnione przez naturalne materiały – zgodnie z bliską inwestorom ideą minimalistycznego i szczerego designu. Podstawą stały się surowe odsłony wspomnianych już materiałów. W części rodziców ściany ze zbrojonego betonu pozostały nieotynkowane, pokrył jej jedynie zabezpieczający impregnat. Elementy drewniane, takie jak wykonane na zamówienie meble oraz okładziny ścienne, zostały wykończone dębowym fornirem. Posadzki, które spajają poszczególne strefy, pokryto delikatnym lastryko o satynowym wykończeniu.
W otwartej strefie wspólnej płynnie przenikają się zarówno funkcje, jak i wybrane materiały. Drewniany stół jadalniany stanął na tle minimalistycznej i nowoczesnej zabudowy kuchennej. Aneks utrzymany jest w jasnych szarościach zbliżonych do odcienia betonu, który pokrywa zabudowę kominka. Szare odcienie mają swoją kontynuację w postaci tapicerowanych krzeseł i dużej sofy, a także delikatnych zasłon. Uzupełnienie surowej aranżacji przyjemnymi dla skóry tkaninami pozwoliło ocieplić te strefy domu, które mają służyć przede wszystkim relaksowi.
Dbałość o detale, czyli sposób na subtelne dekoracje
W minimalistycznej aranżacji niezwykle ważną rolę odegrały detale. Ze względu na to, że nie znajdziemy tu żadnych zbędnych elementów, to właśnie formy oraz kolory wykończenia stały się swoistą dekoracją wnętrz. Strefę dzienną zdobią mosiężne patynujące dodatki, na czele z lampą nad stołem jadalnianym. Urok wysokiego salonu podkreślają natomiast drobne lampy zwieszane. Oryginalną oprawę oświetleniową można znaleźć również w łazience na parterze, której klubową estetykę podkreśla wisząca lampa z kloszem z dymionego szkła. Została ona umieszczona tuż nad wolnostojącą umywalką w formie walca.
Dbałość o zmysłowe doznania domowników widoczna jest także w otaczającym dom ogrodzie. Aby jak największą powierzchnię działki pokryła zieleń, garaż wraz z pomieszczeniami gospodarczymi został umieszczony na poziomie -1, zaprojektowanym z wykorzystaniem naturalnego spadku terenu. Ogród został podzielony na kilka stref, takich jak: taras zachodni, łąka na skarpie, warzywniak, strefa grilla i prywatna część z pięknym trawnikiem. Dzięki całościowemu podejściu do projektowania minimalistyczny dom w Gdańsku wraz z otaczającym go ogrodem stał się niezwykle przyjaznym miejscem idealnym dla czteroosobowej rodziny.
Projekt: Sude | sude.pl
Zdjęcia: Tom Kurek | tomkurek.co
Zobacz również: Urokliwy zespół domów na Kaszubach – projekt pracowni ArchMondo | Dworzec w Opalenicy z nową przestrzenią dla podróżnych