Położona w otoczeniu zamków i Ojcowskiego Parku Narodowego willa projektu BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ I SARAMOWICZ nawiązuje do archetypu polskiego dworu. NOWOCZESNY DWÓR POLSKI jest laureatem Top Buildera. Otrzymał nominację do Archdaily Building Of The Year Awards.
Historyczna lokalizacja willi
Położenie willi ma ważny aspekt historyczny i kulturowy. Nieopodal znajduje się zamek w Korzkwi, dawna warownia rycerska o historii sięgającej XIV wieku oraz uzdrowisko w Ojcowie ze swą wielką tradycją patriotyczną. Tak zlokalizowana nieruchomość nie mogła posiadać innego nawiązania, jak właśnie do dworu, który na przestrzeni dziejów był dla polskiej tożsamości bardzo ważnym zjawiskiem.
„Przez setki lat dwory były charakterystycznym elementem naszego krajobrazu, depozytariuszem historii i kultury, ośrodkami ziemiańskiego etosu i obyczaju, kultywowania tradycji narodowych oraz walki o polskość. Stąd willi w Grębynicach nadano formę będącą daleką intelektualną transpozycją masywnego archetypu polskiego dworu” – mówi dr arch. Rafał Barycz.
Bryła nawiązująca do dworu polskiego
Archetypowy wyraz budynku i pewna symetria kompozycji z wysuniętymi po bokach fragmentami bryły przywołuje kształt polskiego dworu, z gankiem i alkierzami.
„Abstrakcyjna fizjonomia willi została zwielokrotniona poprzez jej materiałową definicję. Ze spiekiem kwarcowym o wertykalnym rysunku drewna szalunkowego koresponduje kamienna okładzina z łamanego jurajskiego wapienia. Wykorzystano tu lokalny kamień wapienny z kamieniołomu w Ulinie koło Skały, taki, z którego zbudowane są jurajskie ostańce, jak pobliskie Igła Deotymy i Maczuga Herkulesa, tworzące niepowtarzalny pejzaż przyrodniczy tych okolic” – wskazuje dr arch. Paweł Saramowicz.
NOWOCZESNY DWÓR POLSKI – wnętrze
Zdaniem architektów, właściwie zaprojektowany budynek powinien stanowić precyzyjną, integralną całość. Obiecujące rezultaty sprawia wprowadzanie do wnętrz materiałów używanych do wykończenia elewacji i wykorzystywanie elementów architektury budynku do kreowania jego środka.
„Stylizowanie pomieszczeń zawsze odbywa się poprzez kompromis pomiędzy spójnością a indywidualizacją. Należy pamiętać, że wnętrza nawarstwiają się przez pokolenia, na przestrzeni lat zamieszkiwania. Należy zatem projektować je w oszczędny, umiarkowany sposób. Ściany będą przecież stanowiły kiedyś tło dla kolekcji dzieł sztuki. Powściągliwe podejście projektanta do zadania projektowania wnętrz umożliwi partycypacyjny udział mieszkańców w tworzeniu przestrzeni życiowej dla siebie. Dobrze skrojone wnętrza to takie, które stanowią przestrzenne i estetyczne ramy dla późniejszej kreatywnej działalności domowników. Jeżeli zostaną dobrze zaprojektowane, nie będą wymagały zbędnej dekoracji” – objaśnia dr arch. Rafał Barycz.
W tym projekcie poziom główny budynku składa się z jednej otwartej przestrzeni pobytu dziennego, której nie dzielą ściany działowe, lecz kierunkują projektowane meble, przepierzenia i różnice wysokości. Strefie dziennej od strony południowej na całej jej długości towarzyszy taras, zapewniający rozległy widok na daleki krajobraz, gdzie zaplanowano też jadalnię letnią. Osobno wydzielono pokój komputerowy z archiwum, a niezależną strefę funkcjonalną stanowi pokój gościnny, zaopatrzony w łazienkę oraz osobne wejście.
Na piętrze budynku zaprojektowano strefę prywatną mieszkańców. Część rodziców obejmuje sypialnię, garderobę z toaletką i pokój kąpielowy. Sercem kondygnacji jest galeria widokowa z biblioteką. Po jej zachodniej stronie ulokowano strefę dzieci, z trzema sypialniami z własną łazienkę. Pomieszczeniom prywatnym towarzyszą loggie. W otwartej przestrzeni tworzą się kolejne wieloplanowe obrazy wnętrza. Dom jest jasny, dobrze doświetlony.
BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ posiada zdecydowaną wizję kształtu współczesnej architektury. Zdaniem Barycza i Saramowicza, modernizacja przestrzeni przy zachowaniu autonomii i oryginalności jest podstawowym zadaniem polskiej myśli architektonicznej.
BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ
DR RAFAŁ BARYCZ i DR PAWEŁ SARAMOWICZ to wybitni polscy architekci specjalizujący się w ambitnych i innowacyjnych budynkach architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej. Ich zdaniem prawdziwym podmiotem projektowania jest człowiek i jego psychofizyczne potrzeby. Od 1991 roku BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ tworzy projekty, którym przyświeca misja by „piękno było kształtem celowości”. Biuro ma na swoim koncie wiele spektakularnych dzieł architektonicznych. Niektóre z nich to REZYDENCJA NAD JEZIOREM GENEWSKIM, LEŚNA WILLA, THE CONCRETE czy WILLA Z GONTU I BETONU, o których pisaliśmy na naszym portalu.
Zobacz również: DOM AZYL – budynek, który pojawia się i znika | Dom Jasny – projekt dla wielopokoleniowej rodziny