Rusza Grid Arthub w Gdańsku. Nowa przestrzeń twórcza zachwyca klimatem

Hala 31 b Grid Arthub - foto Rafał Mroziński

W dniach 27–29 czerwca na gdańskiej Stoczni odbyło się wodowanie nowej przestrzeni twórczej – Grid Arthub. Zlokalizowana przy ulicy Niterów 3, zabytkowa hala uniknęła wyburzenia i po gruntowym remoncie będzie gościć środowisko twórcze i branżę kreatywną.

Grid Arthub w gdańskiej Stoczni

– Od początku XXI wieku tereny postoczniowe w Gdańsku stały się jednym z najważniejszych miejsc dla sceny artystycznej w Polsce – mówi Alicja Jabłonowska, założycielka Grid Arthub i 100czni. – Grid jest naturalną kontynuacją działań wokół środowiska twórczego, które wdrażamy konsekwentnie od ośmiu lat na tych terenach. Jest to przełomowy moment naszej działalności, ponieważ, po remoncie zrealizowanym przez Stocznię Centrum Gdańsk, zyskujemy przestrzeń całoroczną, gdzie nasza wizja i misja będzie mogła być kontynuowana nieprzerwanie i niezależnie od pory roku. Budynek 31B, w którym mieści się Grid, to miejsce przecięć, spotkań i działań dla społeczności, która od lat tworzy się wokół stoczniowych terenów – podkreśla.

Ekipa Grid Arthub - foto Rafał Mroziński
Ekipa Grid Arthub

Pracownie, rezydencje oraz przestrzenie wspólne przeznaczone na działania twórcze

Grid Arthub to ponad 1000 m² pracowni, rezydencji oraz przestrzeni wspólnej przeznaczonej na działania twórcze. Wśród stałych rezydentów i rezydentek znaleźli się m.in. powiązani z terenami stoczniowymi: artysta Mariusz Waras, projektantka Anna Witkowska, architekt Filip Kozarski (odpowiedzialny za wnętrza hali 31B), streetartowiec Krik oraz nowa organizacja pozarządowa ciało miasta.

W skład Arthubu wchodzą również trzy rezydencje tymczasowe, zarządzane przez: Miasto Gdańsk (przeznaczony dla debiutujących artystów i artystek – RoomArt Gdańsk, program towarzyszący Gdańskiemu Funduszowi Twórczemu), Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku (skierowaną do osób studenckich i kół naukowych) oraz zespół Gridu (działająca w trybie open call dla multidyscyplinarnych osób twórczych). W dużej, postindustrialnej przestrzeni wspólnej planowane są działania wokół takich tematów jak: miastotwórczość i gentryfikacja, sztuka i krytyka artystyczna, sieciowanie czy taniec.

Zobacz również:

Hala 31 b Grid Arthub - foto Rafał Mroziński
Hala 31 b Grid Arthub
Budowa Grid Arthub - foto Rafał Mroziński
Budowa Grid Arthub
Zespół Grid Arthub - foto Rafał Mroziński
Zespół Grid Arthub