Niewielki, lecz praktyczny! Taki właśnie jest industrialny stołek Kohti. Jego siedzisko wykonane jest z surowców pochodzących z recyklingu. Przed Tobą produkt, który zaprojektował Serhei Lvov.
Stołek Kohti od Levantin design
Stołek Kohti ma elegancką sylwetkę i niewielkie oparcie, które płynnie łączy się z podłokietnikami. Delikatne linie i gładkie połączenia ramy wykonane są z malowanych proszkowo rur stalowych. Ze względu na atrakcyjną prostotę, uniwersalność i trwałość, pasuje do różnych konstruktorskie wnętrz.
„Do jego stworzenia wykorzystaliśmy całe nasze doświadczenie konstruktorskie i dbałość o szczegóły zdobyte podczas pracy nad produktami, które już zostały wyprodukowane” – mówi projektant Serhei Lvov.
Siedzisko z surowców z recyklingu
Stołek jest wyrazem sztuki transformacji otaczających nas przedmiotów, ponieważ jego siedzisko wykonane jest z surowców pochodzących z recyklingu. Ten produkt stworzony został z myślą o przyszłości, w której doceniane są produkty wykonane w sposób odpowiedzialny i materiały odzyskiwane w sposób wspierający harmonię z otaczającym nas światem.
Jego nazwa (Kohti, od fińskiego słowa oznaczającego „ku”) w metaforyczny sposób nawiązuje do dialogu dwóch przeciwnych stron na temat nadmiaru produkcji.
„Stołek Kohti jest próbą zachowania środowiska i jednoczesną zmianę razem z nim. Niemożliwe jest sprawienie, by świat przestał się zmieniać. Przyszłość dopiero nadejdzie, więc uczyńmy ją wspaniałą!” – podkreśla projektant.
Siedzisko z przetworzonego plastiku zostało stworzone przez pracownię Precious Plastic. Płótno o grubości 20 mm wykonane jest z recyklingowanego polietylenu HDPE, do którego produkcji wykorzystano białe i czarne butelki po szamponach. Materiał ten jest doskonały nie tylko ze względu na możliwość ponownego wykorzystania, ale również ze względu na swoje właściwości użytkowe: jest nietoksyczny, odporny na promieniowanie UV, niskie temperatury, działanie wody, kwasów i zasad.
Podczas jego produkcji butelki są najpierw zbierane, myte, sortowane i łamane na kawałki za pomocą specjalnych maszyn do łamania. Następnie miesza się potrzebne granulaty w zależności od koloru i poddaje się je działaniu ciepła oraz ściskaniu pod ciśnieniem, tworząc gładkie płyty. Po zastygnięciu tworzywa, element o pożądanym kształcie jest wycinany na maszynie CNC i voila – siedzisko gotowe!
Zobacz również: Krzesło JM projektu Szymona Hanczara | Krzesło Antropo – mebel z recyklingu