Tożsamość inwestycji wzbogacona autorską sztuką

Zakup mieszkania jest nierzadko decyzją na całe życie. Poza funkcjonalnością samego mieszkania, istotną rolę odgrywają także lokalizacja i atrakcyjne, wyróżniające się architekturą budynki. W ostatnich latach, do kolejnych czynników wyboru mieszkania dołączyła aranżacja jego przestrzeni wspólnych – klatki schodowej, lobby i ciągów komunikacyjnych.

Wieki temu, szczególnie w średniowieczu i baroku, klatki schodowe przyjmowały reprezentacyjny charakter, a obszerne pomieszczenia, wyróżniały się układem schodów i pomysłowością architektoniczną. We współczesnym polskim budownictwie, pojęcie klatki stanowi element „ciągu komunikacyjnego” stanowiącego wejście „do” i wyjście „z” windy. Dojście do mieszkania nierzadko odbywa się w pośpiechu, bez refleksji, co innego, gdyby sztuka w przestrzeni publicznej umożliwiała dialog z odbiorcą oraz kształtowanie i ożywienie otoczenia.

ZPprojektanci jako jedna z nielicznych pracowni w Polsce specjalizuje się w aranżacji i humanizacji przestrzeni wspólnych. W tym celu współpracuje z deweloperami i pracowniami architektonicznymi. O oryginalny wygląd części wspólnych inwestycji budowlanych dba Zofia Grabowska – absolwentka Edukacji Artystycznej z dyplomem z malarstwa, multimediów oraz sztuki współczesnej. Misją i wizją założycielki ZPprojektanci jest wkomponowanie sztuki w przestrzeń publiczną i umożliwienie ludziom przebywanie w jej towarzystwie. Tak powstał pomysł, aby tworzyć obrazy i grafiki pod kątem konkretnych wnętrz i tożsamości inwestycji. Garnizon, Apartamenty Conrada czy Harmonia Oliwska, to tylko niektóre z inwestycji, których części wspólne wzbogacone zostały o specjalnie dedykowane grafiki.

„Ideą przyświecającą naszej firmie jest tworzenie wraz z inwestorami spójnej przestrzeni, w której sztuka użytkowa stanowi jej integralny element. W swoich realizacjach wykorzystujemy różnorodne podłoża, takie jak: szkło, drewno, ceramika, surowa płyta MDF czy aluminium. Projektując grafiki uwzględniamy zarówno funkcję i charakter wnętrz, jak i nazwę-ideę osiedla oraz jego lokalizację” – powiedziała nam Zofia Grabowska, właścicielka i założycielka ZPprojektanci.

ZPprojektantów jak sami mówią, ulokować można między Ikeą a galerią sztuki. Ikea ma grafiki, ale nietrwałe i do przestrzeni publicznej raczej się nie nadają. Galerie sztuki z kolei są drogie. Projekty tworzone przez gdańską pracownię zawsze powstają w oparciu o nazwę osiedla, jego funkcję oraz w nawiązaniu do elementów architektonicznych – kolorystyki, użytych materiałów. Zespół grafików i artystów często konsultuje swoje prace z literaturoznawcami, historykami sztuki czy innymi projektantami.

Ulubioną realizacją właścicielki ZPprojektanci jest ta związana z postacią pisarza i żeglarza Josepha Conrada, powstała w gdyńskim osiedlu Apartamenty Conrada. „Zajrzeliśmy do biografii pisarza – był podróżnikiem, zwiedził pół świata, okazał się skarbnicą przygód. Nawiązując do jego życiorysu i twórczości zaprojektowaliśmy mapę złożoną – na zasadzie kolażu – z fragmentów jego listów, rękopisów, ale również pocztówek i znaczków z epoki. Na korytarzach pojawiły się kopie XIX-wiecznych rycin, które mogłyby być doskonałymi ilustracjami do jego książek. Do każdej dobraliśmy adekwatny cytat” – dodaje Zofiaa Grabowska.

Deweloperom zależy na czymś unikatowym, nie do powtórzenia w innym miejscu. Zdjęcia i projekty grafik mogą wykorzystać np. w materiałach reklamowych osiedla. Tym samym, przyszli mieszkańcy już na etapie projektu osiedla mają możliwość zapoznania się z jego przyszłą tożsamością i tym jak sztuka zostanie wykorzystana w ich przestrzeni życia.

Sztuka aranżowania indywidualnych wnętrz nie dotyczy tylko inwestycji komercyjnych czy hoteli, coraz więcej osób indywidualnych zamawia projekty wnętrz. Estetyka, sama w sobie, staje się dziś nowym standardem – spójność projektów, to założenie, do którego dążą nie tylko projektanci domów i mieszkań, ale i ich nabywcy, mieszkańcy. ZPprojektanci chcą ich w tym wspierać i dążyć do tego, aby każdemu ułatwić dostęp do dobrych projektów i sztuki.