Vibia to hiszpańska firma zajmująca się projektowaniem systemów oświetleniowych. Istnieje stosunkowo krótko, ale zdążyła w tym czasie zrewolucjonizować rynek lamp. Nawiązała współpracę z wieloma znakomitymi projektantami, stworzyła modułowe systemy lamp, a przede wszystkim wypracowała bardzo indywidualne podejście do klienta, w którym to człowiek stanowi najważniejszy element wnętrza.
Poznaj historię marki Vibia
Vibia założona została w 1987 roku w Barcelonie. W tym znanym ze swojego zamiłowania do sztuki i designu mieście znajduje się główna siedziba oraz firmowy showroom. Od samego momentu powstania Vibia starała się wypracować nietypowe, całościowe podejście do procesu projektowania i sprzedaży systemów oświetleniowych. Główną rolę odgrywało w nim umiejscowienie odbiorcy w centrum wydarzeń, zapewnienie mu jak największej wygody, najlepszych doznań estetycznych i dostosowując do niego przestrzenie i oświetlenie we wnętrzu.
Innowacyjność tego podejścia szybko zyskała uznanie wśród klientów i dzisiaj Vibia jest marką rozpoznawalną globalnie i wysoko cenioną za styl oraz jakość swoich wyrobów. Firma współpracuje z zespołem międzynarodowych projektantów, tworzących lampy i systemy oświetlenia zarówno dla klientów indywidualnych, jak i całe rozwiązania biurowe oraz przemysłowe. Jej konstrukcje regularnie zdobywają nagrody na konkursach designu. Sukces przekłada się również na rozwój ekonomiczny przedsiębiorstwa – Vibia ma obecnie oddziały w 103 krajach świata, w tym w większości państw Europy i USA.
Filozofia firmy Vibia
Vibia ma bardzo nietypowe i nowatorskie podejście do procesu projektowania oświetlenia. Według jej filozofii w centrum działań powinien znajdować się człowiek i jego ogólnie pojęte dobro – nastrój, uczucia, pragnienia. Elastyczne, uniwersalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb lampy, mają pomóc w takim urządzeniu wnętrza, żeby przebywający w nim ludzie czuli się lepiej.
Piękno i harmonia przestrzeni, a także sama estetyka elementów oświetlenia i ich kolor i natężenie światła mają ogromny wpływ na nastrój przebywających w pomieszczeniu osób. Lampy nie są zwykłymi przedmiotami, jak stoły czy krzesła, one powinny aktywnie tworzyć odpowiednią atmosferę. W tym podejściu nie ma niczego rewolucyjnego – w końcu światło jest jednym z czynników niezbędnych dla ludzi i kształtujących w dużym stopniu ich samopoczucie.
Swoją filozofię projektowania nowoczesnego oświetlenia Vibia ujmuje w sześciu głównych zasadach – wysokiej estetyce wyrobów, ciągłym procesie badania nowych rozwiązań, współpracy z najlepszymi projektantami, uniwersalności i wymienności, zrównoważonemu wpływowi produkcji na środowisko naturalne oraz niezawodności stworzonych przedmiotów.
Ekologiczne podejście marki Vibia
Hiszpański producent bardzo duży nacisk kładzie na zrównoważony proces produkcyjny i walkę o ochronę środowiska naturalnego. Realizuje to za pomocą odpowiednio zdefiniowanego podejścia do produktu, który musi spełniać odpowiednie cechy. Jego design ma stanowić wartość samą w sobie i być ponadczasowy, dzięki czemu lampa nie trafi po dwóch latach do kosza, ale może cieszyć odbiorców przez pokolenia.
Długą żywotność ma zapewnić również użycie odpowiednich – trwałych i szlachetnych – materiałów. Vibia w swoich wyrobach nie stosuje klejenia, każdy element konstrukcji może być łatwo oddzielony i wymieniony. Kolejną ważną cechą jest niskie zużycie energii. Lampy Vibia wyposażone są w niskonapięciowe diody LED, które można łatwo konfigurować, a przy tym są energooszczędne przy dużym natężeniu światła. Uniwersalność projektów pozwala na ich łatwą integrację z dowolnym wnętrzem czy przestrzenią.
W pośredni sposób wpływa to na ochronę środowiska, ponieważ instalacja systemów oświetleniowych nie pociąga za sobą gruntownych i kosztujących dużo energii modyfikacji. Lampy od Vibii są również łatwo wymienne, co również ułatwia proces modyfikacji wnętrz i oszczędza zużycie energii. Wreszcie wszystkie produkty Hiszpanów są pakowane w opakowania nadające się w 100% do recyclingu. Firma podchodzi do tego zagadnienia bardzo rygorystycznie, cały czas optymalizując dobór jeszcze lepszych materiałów i usprawniając procesy.
Znakomici projektanci, liczne nagrody
Vibia współpracuje z wieloma zdolnymi projektantami z całego świata, dając im w procesie projektowania dużo swobody. Wśród nich znaleźli się między innymi Antoni Arola, Martín Azúa, Ramón Esteve, studio Lievore Altherr Molina, Ramos&Bassols, Victor Carrasco, Diego Fortunato oraz Aric Levy. Efektem ich pracy są piękne, a jednocześnie bardzo nowatorskie konstrukcje, które zdobyły nagrody na wielu konkursach.
Warto wymienić tu kolekcję Flamingo, która otrzymała prestiżową nagrodę „Design Plus powered by Light+Building” w kategorii Wystawca w 2016 roku, lampę ALGORITHM, która została uznana za najlepszą lampę architektoniczną 2017 roku przez magazyn Interior Design. Z kolei dzieło Arika Levy, lampa North, otrzymała w 2018 tytuł najlepszej podłogowej lampy roku przyznawany przez magazyn Interior Design, natomiast lampa Tempo zdobyła, także w 2018 roku, nagrodę Archiproducts Design Awards (ADA) w kategorii oświetlenie za innowacyjność i elegancki wygląd.
Bogata oferta dla każdego
Vibia w swojej ofercie posiada szeroką gamę lamp, propozycje dla każdego miłośnika pięknego designu. Znajdują się w niej zarówno lampy stojące, wiszące, sufitowe, kinkiety, podłogowe, stołowe, ścienne, jak i instalacje zewnętrzne oraz zintegrowane instalacje biurowe. To, co wyróżnia produkty Vibia na rynku, to bardzo duża elastyczność. Firma przygotowała kilka kolekcji (w tym Algorithm projektu Toana Nguyena i Wireflow Arika Levy’ego oraz ascetyczne Sticks), które przypominają klocki LEGO.
Ich podstawą jest jeden element o prostej geometrii, który może być powielany i łączony na wiele różnych sposobów. W ten sposób każdy odbiorca może dostosować wygląd oświetlenia do własnych potrzeb estetycznych i wyglądu wnętrza. Pomaga w tym specjalne oprogramowanie, a liczba kombinacji i możliwości jest praktycznie nieograniczona. Oczywiście dostępne jest też wiele gotowych rozwiązań opartych na tych elementach. Podobne rozwiązanie, chociaż już na mniejszą skalę zastosowano w systemach oświetlenia serii Origami, Link i Match.
Wśród designerskich projektów lamp sufitowych Vibia warto wymienić okrągłą, przestrzenną serię Flat 5922, występującą w wielu wariantach, bardzo ascetyczną lampę Big 053x oraz nietypową 45º, która swoją estetyką nawiązuje do lat siedemdziesiątych. Modele stołowe to niezwykle prosty Pin 1655 idealnie nadający się na biurko, bardziej eleganckie Jazz 1333 oraz Mayfair 5500 przypominająca nowoczesną wariację na temat abażurów, oraz futurystyczną I.Cono 0700 w kształcie ściętego stożka.
Bogata jest także oferta lamp wiszących, które zaspokoją potrzeby każdego użytkownika. Seria Algorithm składa się z niewielkich, punktowych lampek, które można łączyć, tworząc z nich prawdziwe rzeźby świetlne. Podobną elastyczność umożliwia przypominający patyki Sticks, który może być dowolnie modyfikowany. Wisząca odmiana Flamingo składa się z zespołu dysków o różnej konfiguracji, w zależności od wariantu. Z kolei Halo Circular przypominają świecące aureole ułożone w geometryczne kształty.
Nie sposób nie wspomnieć o jednym z największych przebojów Vibii – lampach Wireflow. Przejrzyste konstrukcje prętowe tworzą pod sufitem abstrakcyjne rzeźby, w której źródło światła umieszczono na samym dole. Wreszcie lampy podłogowe, wśród których mamy do czynienia z modelami o futurystycznej prostocie – Skan 0250, Pin 1670 czy Skan 0260. Nieco bardziej klasyczna jest Plis Outdoor 4030, a Suite przypomina designerską choinkę z lampkami. W ofercie kinkietów uwagę przykuwają lampy linii Fold o kształcie połączonych sześcianów, z których można tworzyć na ścianie dowolne kompozycje.
Zobacz również: