Założycielką projektu Warsaw Birds jest Marta Żylska, absolwentka Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Studiowała też historie sztuki. Jest graficzką, projektuje grafikę komercyjną i użytkową ale fascynują ją wszystkie media, malarstwo, fotografia, rysunek.
Idea Warsaw Birds, zrodziła się z chęci promowania ekologicznych zachowań i postaw. Tych najprostszych, w ujęciu lokalnym ale także tych w ujęciu globalnym. Wartości te przedstawiają grafiki, jak np. cykle „Zwierzyniec Warszawski” („Wilki w Kampinosie” – Te dumne drapieżniki wróciły do kampinoskiej puszczy po 50 latach! , „Mieszkańcy Pałacu Kultury” Para sokołów wędrownych mieszka już od 18 lat na 45 piętrze pałacu! ,”Ptaki wiślane” Bogata awifauna królowej polskich rzek ,”Syrena za Żelazną Bramą” Pół człowiek, pół ryba, pół… ptak! Modernistyczna rzeźba autorstwa Ryszarda Kozłowskiego.) i „Zwierzyniec Warszawski II” („Mokotowskie Lwy” Rzeźby spod dawnego kina Moskwa, „Praskie Miśki” i „Wolska Żyrafa” Rzeźba autorstwa Władysława Dariusza Frycza z I Bienale Rzeźby w Metalu z 1968 r.) czy „Miastobujanie” cykl warszawskich totemów przedstawiający relacje architektury z przyrodą.
Warsaw Birds promuje to co w Warszawie najcenniejsze: przyrodę ale także architekturę modernizmu, której przykłady pojawiają się w światowych książkach o architekturze.
„Uważamy, że przyroda w Warszawie to najcenniejszy skarb, podobnie jak powoli rehabilitowane dziedzictwo modernizmu. W marcu, w proteście przeciwko ustawie LEX Szyszko, zorganizowaliśmy akcję malowanie drzew: „NIECH JE zobaczą!”. Z grupą przyjaciół i znajomych malowaliśmy pnie wyciętych drzew w abstrakcyjne wzory, aby pokazać skalę wycinki. W wydarzeniu na facebooku, wzięło udział sporo osób, zdjęcia z malowania pni wrzucaliśmy na naszą stronę na fb” mówi Marta Żylska.
Warsaw Birds to projekt, dla którego inspiracją była Warszawa – miasto, którego nie było, które odrodziło się po wojnie jak feniks z popiołów. Nowe, powojenne oblicze stolicy to więcej zieleni i głównie modernistyczna architektura, ale też wiele miejsc półdzikich, przez długie lata nieuporządkowanych i poddających się żywiołowi przyrody. W tym niezwykłym środowisku, będącym połączeniem ludzkiego geniuszu i sił natury, wyjątkową rolę odgrywa Wisła i jej okolice – unikalne siedlisko rzadko spotykanych w miastach gatunków ptaków.
Projekt powstał w 2015 roku.