Wielofunkcyjność i mobilność w projekcie Movet

Wielofunkcyjność i mobilność to dwa hasła, które towarzyszą nam współcześnie bardzo często i to na nich opierają się założenia projektu Movet. Za projektem stoi Aleksandra Kania, który powstał w ramach licencjackiej pracy dyplomowej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Co ważne wszystkie jego mechanizmy i elementy w całości zostały wykonane własnoręcznie.

Impulsem do jego powstania stały się małe wnętrza, w których obecny jest przymus wyboru pomiędzy miejscem na stół, biurko a stolikami o innych funkcjach.

Inspirując się funkcjami jakie spełnia blat w różnych meblach postanowiłam skondensować jego uniwersalność w jednym rozwiązaniu. Obecnie panujący szybki tryb życia doprowadził do pojawienia się tendencji do użytkowania mebli w sposób nieschematyczny. Biurko nie służy dziś wyłącznie jako miejsce do pracy, czy nauki. Coraz częściej spełnia się jako miejsce do spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań a nawet spożywania posiłków. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stołu jadalnego, stołów barowych czy np. wysp kuchennych. Szczególnie jednak od biurek oczekujemy wielozadaniowości. Dlatego też w moim projekcie punktem wyjścia jest biurko spełniające zapotrzebowanie na zmienną powierzchnię użytkową blatu – mówi Aleksandra Kania.

Movet ma pozwalać na realizację funkcji, które spełniają między innymi: stół, biurko czy stolik barowy. Tą wielozadaniowość zapewnia rozkładana nadstawka, która dzięki 3 poziomom wysokości względem głównego blatu biurka może być:

  • na najniższej poziomie: blatem stolika dziecięcego lub blatem do pracy na podłodze,
  • na środkowym poziomie: przedłużeniem blatu biurka tworząc stół,
  • na najwyższym poziomie: stolikiem barowym, stacją do pracy na stojąco lub dodatkową półką.

Dodatkowymi elementami uzupełniającymi wielofunkcyjny charakter biurka jest schowek z nakładką do przechowywania przedmiotów i umożliwiający ukrycie okablowania oraz lampa, której światło obiega cały blat. Dzięki prostemu mechanizmowi użytkownik podnosi ramę lampy i ustawia ją pod kątem 70 stopni wtedy światło włącza się automatycznie.

Grupa, do której adresowany jest projekt szuka rozwiązań prostych, ergonomicznych oraz nieszablonowych. Zarówno pod względem funkcji, formy jak i użytych materiałów. Są to osoby, które użytkują wnętrza proste, otwarte, o niewielkim metrażu oraz cenią sobie oryginalne i pozbawione nadmiernej mechanizacji ale wielofunkcyjne elementy wyposażenia wnętrz. Movet sprawdzi się również w pomieszczeniach otwartych, które same w sobie są już wielofunkcyjne poprzez połączenie np. kuchni z salonem czy sypialni z biurem.

Głównym użytym materiałem jest płyta stolarska, dzięki której mebel jest niezwykle lekki a jej charakterystyczne usłojenia zostały wyeksponowane co pozwoliło na wprowadzenie nowej, oryginalnej estetyki całości.