Biel we wnętrzach – porady od pracowni KODO

Biała komoda stojąca w pokoju z białą ścianą

Biel we wnętrzach nie musi kojarzyć się ze sterylnością i brakiem wyrazistości. Odpowiednie zabiegi aranżacyjne, kompozycje kolorystyczne i dodatki sprawią, że mieszkanie będzie prezentować się z jednej strony klasycznie i wytwornie, z drugiej – świeżo i nowocześnie. Prezentujemy trzy realizacje, które odkrywają nowe oblicze jasnych wnętrz.

Połączenie elegancji z nowoczesnością

Biel we wnętrzach może stanowić wyjątkowe połączenie ponadczasowej elegancji z nowoczesnością. W przypadku tego projektu uwagę przyciąga sztukateria, którą zestawiono z minimalistycznymi w formie meblami i frontami z połyskiem, a także stylowa złota rama lustra, w którym odbija się designerskie oświetlenie. To tylko kilka przykładów subtelnych kontrastów, które znajdziemy w każdym pomieszczeniu – zarówno w salonie, w kuchni, przedpokoju, jak i w łazience.

Biała komoda stojąca w pokoju z białą ścianą

Mimo jednolitej kolorystyki, nieoczywiste zestawienia sprawiają, że z pozoru tradycyjne wnętrze prezentuje się elegancko, świeżo i współcześnie. W tym wydaniu to właśnie sztukateria, lustrzane powierzchnie i nowoczesne oświetlenie łączą wysmakowaną klasykę z designerskim minimalizmem. Co więcej – wszystkie pomieszczenia są spójne stylistycznie – komentuje Lena Kwietniewska, architekt z pracowni KODO Projekty i Realizacje.

Biel we wnętrzach pokoju dopełniona przez kolorowe dodatki

Klasyczne białe tło stanowi scenerię dla gry dodatków w barwach srebra i szarości. Ciemny blat, posadzka, sprzęty AGD, armatura, oświetlenie LED – to elementy, które, pomimo nowoczesnej formy i chłodnych barw, nadają wnętrzu przytulny klimat. Potęgują go naturalne materiały – drewno, kamień i przyciągające wzrok tkaniny. Mariaż elegancji z nowoczesnością znajdziemy również w łazience, gdzie drewno i marmur spotykają się ze szkłem, punktowym oświetleniem i gładką powierzchnią frontów meblowych.

Kolor niebieski w wersji „baby blue”

Kolejna realizacja jest doskonałym dowodem na to, że biel w zestawieniu z odpowiednią barwą nabiera niemal soczystej wyrazistości. Idealnym kompanem jest dla niej turkus oraz kolor niebieski w wersji „baby blue”. Warto wprowadzić je do wnętrz w bardzo subtelny sposób – w postaci wybranych mebli, dekoracji czy fragmentów ścian. Obicie kanapy, jedno krzesło i wazon prowadzą interesujący dialog, tworząc kompozycję, która organizuje i ożywia jasną, jednolitą przestrzeń.

Biel we wnętrzach dopełniona przez turkusową sofę

Biel we wnętrzach niejedno ma imię. Nie musi być jednorodna, może przybierać odcienie chłodniejsze i cieplejsze, które warto łączyć i przeplatać w różnych elementach wystroju. Przykładem jest lekko złamana beżem barwa ścian, zestawiona ze sterylną bielą mebli i drzwi oraz dywan i tapeta w delikatne, geometryczne wzory, które nadają przytulności strefie wypoczynkowej – mówi ekspert pracowni KODO.

Biel we wnętrzach kuchni połączonej z salonem

Białe elementy wyposażenia niemal wtapiają się tutaj w tło, dzięki czemu pomieszczenia zyskują na przestronności. W tak skomponowanej przestrzeni, jasnej i stonowanej, wyróżniają się mocniejsze akcenty kolorystyczne – komplet krzeseł z finezyjnymi oparciami, w tym jedno w mocnym turkusie. Łączenie tych samych form w różnych kolorach zawsze prezentuje się oryginalnie. Całość ocieplają naturalne akcenty – drewniane podłogi, blaty, drzwi, zieleń roślin i bogato rozmieszczone punktowe oświetlenie.

Połączenie elegancji z nowoczesnością

Chłód bieli można ocieplić za pomocą naturalnych materiałów oraz stylowych akcentów, stosując je konsekwentnie we wszystkich pomieszczeniach mieszkania. W prezentowanej kuchni tę dominującą barwę przełamuje wzór drewna, w postaci podłogi, blatów i półek, oraz szarość srebra i czerń, przewijające się w elementach takich jak sprzęt AGD, oświetlenie, detale mebli czy akcesoria. Domowy i przytulny charakter nadają jej dodatki – prosta cegiełka na ścianie, uchwyty i frezowane fronty wkomponowanych we wnękę szaf, tradycyjne w formie krzesła oraz stylizowane nogi stołu i cokołu. To przestrzeń, w której nawet tradycyjny grzejnik naścienny stanowi ozdobę – dodaje Lena Kwietniewska.

Jasna kuchnia z jasną podłogą

Kontynuacją tego stylu jest przedpokój – wystarczająco duży, by zmieścić dwie zabudowy ścienne. Jedna z nich, z motywem drewna, nawiązuje do blatów i pełni funkcję pojemnej biblioteczki. Druga, korespondująca formą z kuchenną zabudową – służy do przechowywania butów i odzieży. Obie stanowią przykład konsekwentnego wizualnie wykorzystania pozornie niepraktycznej przestrzeni.

Spójność aranżacyjną utrzymano także w łazience – jasną ceramikę umieszczono w otoczeniu płytek w odcieniu ciepłego i przytulnego beżu. Biel wanny i umywalki powtórzono w ramie lustra i zabudowie szafkowej – podobnie jak w przedpokoju ozdobionej ciemnymi, klasycznymi uchwytami.

Białe wnętrze kuchni i jasny stół z rozstawioną zastawą

Biel, wbrew pozorom, posiada mnóstwo zalet i oferuje ogromne możliwości aranżacyjne. Jest praktyczna i ponadczasowa, pozwala optycznie powiększyć często niewielkie dziś mieszkania, a urozmaicona odpowiednimi dodatkami, nadaje wnętrzom przytulny, niepowtarzalny, indywidualny klimat.

Zobacz również: 5 sposobów na optyczne powiększenie małego pokoju dziennego | Tapeta w sypialni – trendy, porady i inspiracje

Biel we wnętrzach w kuchni projektu pracowni KODO
Biel we wnętrzach kuchni, dwa krzesła, stół i wiszące lampy
Białe krzesło stojące w białej kuchnii
Regał na książki stojący w jasnym pokoju
Biel we wnętrzu jasnej, dużej kuchni z zabudową kuchenną
Biel we wnętrzach kuchni zaprojektowanej przez polską pracownię KODO
Dwa krzesła stojące w jasnej kuchni projektu pracowni KODO