Pod pojęciem bramy garażowej kryje się kilka rozwiązań konstrukcyjnych sprawdzających się w odmiennych miejscach. Duży wybór takich modeli dla osób prywatnych i firm ma w swoim asortymencie Hörmann. Właśnie na przykładzie oferty znanego producenta najlepiej sprawdzić, w czym można wybierać.
Gdzie sprawdzi się skrzydłowa brama garażowa?
Brama garażowa o konstrukcji skrzydłowej to nic innego jak otwierane na zewnątrz lub do środka drzwi. O praktyczności tego rozwiązania decyduje prostota. Rozwarcie obu skrzydeł na oścież pozwala wyjechać samochodem, a uchylenie jednego wyprowadzić mniejszy pojazd, np. rower lub skuter. W ten sposób ogranicza się straty ciepła, do jakich dochodziłoby przy niepotrzebnym otwieraniu całej bramy.
Kiedy warto kupić uchylną bramę garażową?
Osoby szukające zautomatyzowanego rozwiązania mają do wyboru m.in. uchylne konstrukcje jednoskrzydłowe. Ze względu na mechanizm samoczynnie opuszczający i podnoszący bramę garażową Hörmann zadbał o przetestowanie swoich produktów pod kątem bezpieczeństwa.
Dzięki temu konstrukcje oferowane przez firmę przeszły pozytywnie kontrole, które pozwoliły nadać im europejską normę PN-EN 13241-1. Jej przyznanie to świadectwo spełniania kryteriów zapobiegających m.in. niekontrolowanemu opadnięciu drzwi na samochód bądź człowieka.
Podnoszone i boczne segmentowe bramy garażowe
W ofercie firmy Hörmann znajdują się również bramy garażowe przesuwające się do góry albo na bok. Montaż każdej z nich pozwala zaoszczędzić miejsce przed wjazdem oraz w pomieszczeniu. Poza szerszym aż o 14 cm światłem garażu proponowane przez producenta modele cechują się doskonałą izolacją cieplną. Na życzenie klienta drzwi segmentowe mogą zostać wyposażone w przegrody termiczne, w tym także wypełnienie litym drewnem.
Brama garażowa RollMatic – rozwiązanie nie tylko dla małych podwórek
Wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorstw ma zbyt mało miejsca przed budynkiem, by rozważyć montaż drzwi skrzydłowych czy uchylnych. W takich przypadkach alternatywą dla wariantów segmentowych jest rolowana brama garażowa.
Mechanizm jej działania polega na zwijaniu wąskich listw w trakcie podnoszenia. W efekcie drzwi nie zajmują terenu przed wjazdem. Co więcej, wolna przestrzeń pozostaje również przy ścianach oraz pod sufitem. Dodatkowo modele z serii RollMatic dają klientom wybór co do różnych wersji wykończenia – nie tylko z tworzyw sztucznych, ale i drewna.
Zastosowanie bramy garażowej z profili aluminiowych
Wśród propozycji marki Hörmann są też drzwi zapewniające doświetlenie wnętrza. Taka brama garażowa składa się z aluminiowej ramy wypełnionej przeszkleniami powleczonymi powłoką Duratec. Jej zastosowanie zapobiega zarysowaniom, do których mogłoby dojść w trakcie podnoszenia drzwi. Dzięki temu zachowują one pierwotny, estetyczny wygląd nawet po wielu latach eksploatacji.
Metalowa, na dodatek pełna szyb konstrukcja może rodzić wątpliwości co do właściwości termoizolacyjnych. Bramy Hörmann są jednak przykładem, że takie egzemplarze również mogą zatrzymać w środku ciepłe powietrze. Wart zainteresowania jest m.in. model ART 42 Thermo, który spełnia normy określone dla pomieszczeń mieszkalnych. Co ważne, drzwi da się dopasować do swojego gustu, w czym pomaga paleta 15 kolorów ram oraz 11 typów przeszkleń do wyboru.
Brama garażowa z drzwiami bocznymi. Czy to dobry wybór?
Jeszcze na etapie projektowania domu lub wolnostojącego garażu można się zastanowić nad wykonaniem otworu pod drugie, mniejsze drzwi. W ten sposób zyskuje się podwójnie. Ręcznie otwieraną bramę skrzydłową da się zastąpić jedną ze zautomatyzowanych konstrukcji. Jednocześnie do dyspozycji pozostaje wejście, które przyda się, gdy trzeba będzie wyprowadzić jednoślad.
Zarówno mniejsze drzwi, jak i duża brama garażowa stanowią istotny element wyglądu budynku. Z tego powodu duże znaczenie ma zachowanie spójności wzornictwa. Jak je osiągnąć? Najlepszą metodą jest zamówienie całego zestawu u jednego producenta. Taką możliwość swoim klientom daje firma Hörmann.
Tekst: Materiał partnera
Zobacz również: