Marzy ci się kuchnia inna niż wszystkie? Lubisz odważne rozwiązania aranżacyjne? W takim razie koniecznie rozważ wprowadzenie czerni do kuchni. Czy będzie ona trudna do utrzymania w czystości? Jakie są jej mocne i słabsze strony? Jak ją zaprojektować, aby zachwycała swoją estetyką i funkcjonalnością jednocześnie? Podpowiadamy, jak stworzyć piękną i przytulną kuchnię z czernią w roli głównej.
Czarna kuchnia – czy to dobry pomysł? Inspiracje i porady na temat czarnej kuchni
Chociaż czerń jest kolorem ponadczasowym, pełnym klasy i elegancji, w aranżacji wnętrz uchodzi za kontrowersyjny i trudny. Czy słusznie? Okazuje się, że odpowiednio przemyślane wykorzystanie czerni w aranżacji kuchni, ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim ta wyjątkowa barwa nadaje niepowtarzalnego klimatu i elegancji. Co więcej, w zależności od preferencji, można wykorzystać zestawienie czerni z różnymi akcentami. Dzięki temu sprawdzi się ona w niemal każdym stylu wnętrzarskim – od glamour po loft.
Czy czarna kuchnia to dobry pomysł?
Myśląc o metamorfozie kuchni, czerń nie wydaje się zbyt oczywistym rozwiązaniem. Niewiele osób decyduje się na jej zastosowanie w kuchni, z obawy przed przytłoczeniem całej przestrzeni. Czerń jednak wcale nie musi być ponura i monotonna. Ciemną kuchnię z łatwością można ożywić odpowiednimi dodatkami i akcentami.
Czarne meble kuchenne wyglądają efektownie i nadają pomieszczeniu niezwykłej głębi, zwłaszcza jeśli połączy się je na zasadzie kontrastu z jasnymi ścianami. Wyjątkowo modnym trendem okazuje się też kuchnia czarno drewniana, która łączy w sobie nowoczesny minimalizm i odważny design z klasycznymi rozwiązaniami.
Czarny i drewno – nowoczesna, ponadczasowa kuchnia czy chwilowy trend?
Kuchnia czarno drewniana to znakomity pomysł, jeśli chcesz przełamać designerski charakter aranżacji o klasyczny akcent w postaci naturalnego materiału. Drewno może zagościć we wnętrzu czarnej kuchni w różnych formach. Warto zdecydować się na przykład na drewniane akcenty w postaci detali frontów, zawieszanych półek czy efektownej lamperii. Oczywiście, naturalne drewno sprawdzi się także na podłodze – elegancki parkiet doskonale skomponuje się z czarnymi meblami.
Również blat drewniany to świetny wybór, który skutecznie ożywi nowoczesną, czarną kuchnię. W przypadku czarnej kuchni wyjątkowo dobrze sprawdzi się drewniany stół, który rozjaśni pomieszczenie i nada mu sporo przytulności. Nie ulega wątpliwości, że czarna kuchnia z drewnem to duet idealny.
Czarna kuchnia – kontrowersyjny, lecz elegancki trend
Czarna kuchnia, choć bardzo elegancka, może wydawać się mało praktyczna. Liczne czynności podejmowane w tym pomieszczeniu sprawiają, że różnego rodzaju zabrudzenia są na porządku dziennym. Znaczna większość decyduje się zatem na jasne fronty szafek i odcienie kafelek, z których w szybki sposób będzie można pozbyć się brudu.
Nie ma w tym nic dziwnego. Faktem jest, że czarne fronty i czarne meble mogą uwidaczniać kamień oraz odciski palców – zwłaszcza w przypadku mebli na wysoki połysk. Warto przy tym pamiętać, że istnieją materiały, na których plamy czy osad nie są aż tak widoczne. Czarna kuchnia może być praktyczna oraz funkcjonalna. Wystarczy tylko zaaranżować pomieszczenie z odpowiednim rozmysłem.
W jakich domach i mieszkaniach sprawdzi się takie rozwiązanie?
Czarna kuchnia to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elegancję, nowoczesny design oraz odważne kolory. Co więcej, czerń można dopasować do niemal każdego domu czy mieszkania. Kombinacje ciemnych kolorów z drewnianymi akcentami, czy czarne meble i jasne ściany to rozwiązania ponadczasowe, ale na pewno nie nudne.
Jeśli obawiasz się, że czerń przytłoczy pomieszczenie, warto zdecydować się na wprowadzenie elementów w tym kolorze np. czarne płytki, fronty, blat, akcesoria czy dodatki na ścianie. Oczywiście, czarny kolor może optycznie pomniejszać pomieszczenie. Dlatego właśnie w przypadku mniejszych powierzchni warto dokładnie przemyśleć aranżację kuchni, aby wnętrze nie straciło cennych centymetrów.
Czarno-drewniana kuchnia – mat czy połysk?
Wybór najlepszego wykończenia frontów kuchennych zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz stylu, w jakim ma zostać urządzone całe pomieszczenie. Błyszczące powierzchnie lepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ odbijają światło i co za tym idzie, optycznie powiększają wnętrze. Wyglądają one także bardziej elegancko i klasycznie. Czarne fronty matowe stanowią bardziej designerską, nowoczesną propozycję. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ich funkcjonalność. Matowe czarne meble kuchenne są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż te wykończone na wysoki połysk.
Czarna kuchnia z drewnianym blatem
Często wybieranym wariantem do czarnych kuchni jest klasyczny blat drewniany. Trudno się temu dziwić. Drewno jest uniwersalnym oraz trwałym materiałem. Co ważniejsze, jego estetyka jest absolutnie ponadczasowa i taki blat nie wyjdzie z mody w kolejnym sezonie. Drewniany blat skutecznie ociepli czarną kuchnię, nadając jej przytulnego wyrazu. Trzeba jednak pamiętać o względach praktycznych i wybierać drewno odporne na wszelkie zarysowania czy działanie wilgoci. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza blaty dębowe lub bukowe.
O czym należy pamiętać, urządzając czarną kuchnię?
Czarna kuchnia, choć piękna, jest także wymagająca. Oprócz utrzymywania jej w czystości, potrzebne będzie także odpowiednie doświetlenie. Czarne elementy wyposażenia oraz meble sprawiają, że pomieszczenie może wydawać się nieco zbyt ponure. Podczas projektowania czarnej kuchni konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kwestię stref oświetlenia i dobór żarówek o odpowiedniej mocy oraz barwie światła.
Czarne meble kuchenne – jak wybrać?
Wybór czarnych mebli kuchennych może okazać się nie lada wyzwaniem. W ich przypadku nie warto stawiać na eksperymenty – klasyczne rozwiązania okażą się o wiele skuteczniejsze. Warto zadbać zwłaszcza o jednolitość stylu oraz barwy frontów mebli. Należy mieć na uwadze także względy praktyczne. Nie ulega wątpliwości, że czarne meble mogą być nieco kłopotliwe do utrzymania w czystości. Warto wobec tego unikać szafek kuchennych ze żłobieniami czy innymi zdobieniami oraz ornamentami, które mogą okazać się kłopotliwe w dokładnym czyszczeniu.
Czarna kuchnia – postaw na niebanalny czarny marmur
Pragniesz wprowadzić do swojej kuchni akcent, który sprawi, że wnętrze nabierze wyjątkowego, luksusowego charakteru? Warto postawić na czarny marmur. Chociaż w domowych wnętrzach pojawia się on całkiem często, to rzadko można się z nim zetknąć w kuchennych aranżacjach. To duży błąd! Czarna kuchnia w połączeniu z ciemnym marmurem zyska na elegancji i klasie. Można zastosować go na przykład na jednej ze ścian lub nad blatem roboczym, lub zdecydować się na sam blat wykonany z czarnego marmuru. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzu zaaranżowanym w stylu glamour.
Czarna kuchnia – dla kogo jest to idealne rozwiązanie?
Czarna kuchnia przypadnie do gustu osobom ceniącym elegancję, nowoczesność oraz ciemne kolory. Kombinacja ciemnych barw i drewna, czy też klasyczne połączenie czerni z bielą, nie musi być nudnym ani kiczowatym rozwiązaniem. Aby uniknąć przytłaczającego wrażenia, można wybrać tylko część elementów w kolorze czarnym, takie jak płytki, meble, szafki z czarnymi, matowymi frontami lub dodatki na ścianie. Projekt czarnej kuchni powinien być dokładnie przemyślany, aby uniknąć dodatkowych zmian. W szczególności na mniejszych powierzchniach warto skorzystać z pomocy eksperta, który pomoże Ci zaaranżować funkcjonalną kuchnię.
Czarna kuchnia to wyjątkowe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nowoczesny design oraz odważne kolory. Choć może wydawać się kontrowersyjna, odpowiednio przemyślana aranżacja czarnej kuchni może nadawać pomieszczeniu niezwykłego klimatu i elegancji. Czarno-drewniana kuchnia to doskonałe połączenie nowoczesnego minimalizmu i klasycznego stylu. Należy jednak pamiętać, że czarne meble i elementy wyposażenia mogą wymagać nieco więcej pracy w utrzymaniu w czystości. Warto zwrócić uwagę na dobre oświetlenie pomieszczenia oraz wybierać materiały odporne na wszelkie zarysowania czy działanie wilgoci.
Zobacz również: