Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który umożliwia zakup lub budowę wymarzonego lokum. Jego uzyskanie nie jest jednak proste ze względu na szereg różnego rodzaju wymogów, jakie trzeba spełnić. Jednym z nich jest zdolność kredytowa, która musi być na odpowiednim poziomie. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu, koniecznie powinieneś się dowiedzieć, jak to zrobić we właściwy sposób.
O czym trzeba pamiętać przed złożeniem wniosku?
Jeżeli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, musisz wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Wszystkie banki, które mają w swojej ofercie ten produkt finansowy, bardzo dokładnie weryfikują potencjalnych klientów pod kątem tego, czy będą oni w stanie spłacać swoje zobowiązanie w terminie. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla instytucji finansowych.
Zdolność kredytowa określa także, jaką maksymalną kwotę możesz pożyczyć od banku. Należy jednak pamiętać, że kredyt to zobowiązanie zaciągane nawet na kilkadziesiąt lat. W tym czasie Twoja sytuacja finansowa może znacząco się zmienić. Powinien on więc uwzględniać nieco niższą kwotę, aby jego spłata nie była nadmiernym obciążeniem nawet wtedy, gdy np. zarobki się obniżą lub wzrośnie wysokość raty.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Banki mogą brać pod uwagę różne parametry. Te, które są sprawdzane najczęściej, to przede wszystkim:
- Wysokość zarobków – to, ile zarabiasz, ma ogromny wpływ na wysokość kwoty kredytu, jaką możesz otrzymać. Im wyższe zarobki, tym więc pożyczysz, ale musisz pamiętać, że to tylko jeden z czynników wpływających na zdolność kredytową. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o to, aby przychody systematycznie rosły oraz były regularne.
- Źródło dochodów – banki weryfikują, skąd otrzymujesz wynagrodzenie. Najlepiej postrzegana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, gdyż większość instytucji finansowych traktuje ją jako gwarancję stabilnego zatrudnienia. Jednak banki akceptują także inne źródła dochodu, takie jak umowy cywilnoprawne, czy własne działalności gospodarcze.
- Długość stażu pracy u jednego pracodawcy – wiele banków wymaga potwierdzenia zatrudnienia w aktualnym miejscu pracy przez co najmniej 3 lub 6 miesięcy. Niekiedy ten czas może wynosić nawet rok. Zanim złożysz wniosek do banku o przyznanie kredytu hipotecznego, dokładnie to zweryfikuj. Jeśli Twój staż zatrudnienia jest zbyt krótki, to możesz prosić pracodawcę o wystawienie promesy.
- Liczba osób na utrzymaniu – bank sprawdzając wysokość zarobków, bierze pod uwagę liczbę domowników pozostających na Twoim utrzymaniu. Im większa rodzina, tym niższa zdolność kredytowa, gdyż zarobki rozkładają się po równo na każdą z osób.
- Inne zobowiązania finansowe – banki weryfikują, czy spłacasz inne zadłużenia. Im jest ich więcej, tym gorsza zdolność kredytowa. Jeśli to możliwe, wywiąż się ze swoich zobowiązań, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny.
- Dotychczasowa historia kredytowa – oprócz wysokości zobowiązań bank interesuje także to, czy spłacasz je regularnie. Jeśli miałeś znaczące opóźnienia w regulowaniu swoich rat, możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu. Wbrew pozorom także całkowity brak historii pożyczkowej nie działa na Twoją korzyść. Pomyśl o zaciągnięciu niewielkiego kredytu lub wzięciu jakiegoś sprzętu na raty. Spłacając zobowiązanie w terminie, zbudujesz swoją wiarygodność jako kredytobiorcy.
Pamiętaj! To tylko kilka czynników, które banki biorą pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. W rzeczywistości jest ich więcej. Miej także na uwadze to, że instytucje finansowe mogą różnie podchodzić do każdego z nich.
Zarobki a kredyt hipoteczny – jakie powinny być, aby bez problemu go otrzymać?
Z pewnością każdy, kto myśli o skorzystaniu z tego produktu bankowego zastanawia się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Jak już doskonale wiesz, zarobki to tylko jeden z wielu czynników wpływających na Twoją zdolność. Niemniej jednak im więcej zarabiasz, tym bardziej zwiększają się Twoje szanse na otrzymanie kredytu.
Aby dowiedzieć się, czy Twoje dochody są wystarczająca, aby uzyskać tego rodzaju produkt finansowy, powinieneś dokładnie sprawdzić swoją zdolność kredytową. Na jej podstawie określisz, jaka nieruchomość jest w zasięgu Twojego budżetu.
Już wiesz, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić i szukasz najlepszej oferty dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb? Skorzystaj z wygodnej porównywarki dostępnej na stronie finanse.rankomat.pl. Jest ona bardzo łatwa w użyciu. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne dane, a algorytmy kalkulatora przeszukają oferty różnych banków i Ci je przedstawią. Będziesz mógł wygodnie sprawdzić szczegóły każdej z propozycji oraz wybrać tą, która jest dla Ciebie najatrakcyjniejsza.
Zdolność kredytowa pozwala ocenić realne możliwości kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. W przypadku kredytów hipotecznych jest ona wnikliwie analizowana. Informacja o Twojej zdolności pozwoli Ci także dopasować wysokość zobowiązania do realnych możliwości domowego budżetu bez jego nadmiernego obciążania. Sprawdź swoją zdolność, jeszcze zanim zaczniesz poszukiwania wymarzonego mieszkania lub domu.
Tekst: Materiał partnera
Zobacz również: