Epi-Centrum Nauki w Białymstoku – 3200 m2 nauki i technologii

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

Około 4 godziny zwiedzania, 130 eksponatów, symulacje, hologramy, roboty, instalacje multimedialne, łączna przestrzeń 3200 m2 – po dwóch latach intensywnych prac budowlanych otworzono Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Inwestycja została zrealizowana na zlecenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego przez warszawską firmę Trias AVI.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku to największe i najlepiej wyposażone centrum nauki we wschodniej części Polski. Na przestrzeni 3200 m2 znajdują się dwie odrębne wystawy. Zajmująca ok. 600 m2 Strefa Małego Odkrywcy przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 10, natomiast na starszych zwiedzających czeka 2600 m2 powierzchni Wystawy Głównej.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

Łącznie na obu przestrzeniach znajduje się ponad 130 eksponatów wykorzystujących zarówno tradycyjne, jak nowoczesne, multimedialne rozwiązania. Dodatkowo, wydzielono cztery Laboratoria, które mogą być przeznaczone do prowadzenia zamkniętych zajęć: „Laboratorium robotyki”, Laboratorium energetyki”, „Laboratorium elektromobilności”, a w strefie dla najmłodszych – „LABBAR”.

Odwiedzający białostockie centrum nauki mogą nie tylko poznać, ale przede wszystkim doświadczyć nauki i technologii. Przy tworzeniu Epi-Centrum skupiliśmy się na interaktywnym charakterze ekspozycji. Naszym nadrzędnym celem było to, aby wystawa zapraszała do aktywnego odkrywania, rozbudzała zainteresowanie naukami technicznymi i przyrodniczymi, pobudzała kreatywność i prowokowała do zadawania pytań, jak i kwestionowania odpowiedzi. Wszystko po to, aby łatwiej było zrozumieć otaczający nas świat i prawa nim rządzące – wyjaśnia Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

11 stref głównych

Wystawa Główna Epi-Centrum Nauki podzielona została na 11 głównych stref: „Strefa wody”, „Właściwości materiałów”, „Mechanika”, „Idź z prądem”, „Telekomunikacja”, „Robotyka”, „Transport”, „Ekscytujące technologie”, „Ludzkie ciało”, „Optyka”, „Zabawa z Nauką”.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

Strefa Małego Odkrywcy została podzielona na pięć zakresów tematycznych: „Poznawanie i wiedza”, „Poznaj swoje ciało”, „Technika”, „Budownictwo” i „Energia wody”. W tej strefie dzieci poprzez zabawę mogą poznać podstawy optyki, logiki i medycyny. Ambitniejsi zwiedzający mogą spróbować swoich sił przy programowaniu ścieżki przemieszczania się robota edukacyjnego.

W każdej ze stref znajdują się stanowiska pozwalające lepiej zrozumieć zagadnienia fizyki i techniki. Niektóre z nich zrealizowane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań multimedialnych
i najnowszych zdobyczy techniki.

Niesłabnąca popularność centrów naukowych

Stanowisko „Tesla – Edison” to około 20 minutowa projekcja filmu holograficznego wykorzystująca technologię „pepper’s ghost”. Film pokazuje w skrócie współzawodnictwo wielkich wynalazców w zakresie wytwarzania i wykorzystania prądu oraz inne ich osiągnięcia. Na scenie, oprócz postaci pokazanych za pomocą holografii, są również modele ich wynalazków, których podświetlenie jest synchronizowane z filmem.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

W strefie Robotyki i automatyki prezentowana jest między innymi „automatyczna linia produkcyjna”. Zwiedzający za pomocą profesjonalnego sterownika przemysłowego Siemens, może zaprogramować zadanie do wykonania. W skład linii wchodzą „magazyny”, taśmociąg oraz robotyczne ramię, a na ekranie monitora można oglądać pracę programu sterującego.

Do strefy „Ludzkie ciało” wchodzi się poprzez przestrzenną konstrukcje scenograficzną pokazującą ludzką twarz. Przy pomocy mappingu wyświetlane są na niej tkanki i układ kostny ludzkiej głowy.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

W Strefie Transportu goście zasiądą w symulatorze lotu awionetką. To profesjonalne urządzenie składające się z projektora i ekranu sferycznego oraz ramy, w której zamontowano fotel pilota, wolant, przepustnicę i pedały sterowania lotkami.

W laboratorium energetyki znajduje się multimedialna makieta Białegostoku, na której prezentowana jest wielkość produkcji energii cieplnej i elektrycznej z tradycyjnej elektrociepłowni oraz z białostockiej spalarni śmieci.

Już nawet kilka wspomnianych powyżej eksponatów pokazuje bardzo szeroki i zróżnicowany charakter nowego centrum naukowego. Poza przestrzenią wystawienniczą i laboratoriami w Epi-Centrum Nauki znajdują się także: przestrzeń do organizowania wystaw czasowych, wygodne szatnie dla zwiedzających i zaplecze biurowe.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku - 3200 m2 nauki i technologii

W ostatnich latach centra naukowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że coraz więcej samorządów i prywatnych inwestorów decyduje się na budowę tego typu obiektów.

Realizacja inwestycji polegająca na tworzeniu przestrzeni wystawienniczych czy muzeów to z perspektywy wykonawcy bardzo interesujące wyzwanie, któremu podołać mogą jedynie najlepsi specjaliści z rynku. Projektowanie i tworzenie eksponatów prezentujących podstawowe zagadnienia ze świata nauki i techniki wymagają od nas pomysłowości i dokładnego wykonania. Tworzymy też eksponaty w oparciu o technologie audio-video, co z jednej strony daje ogromne możliwości prezentacji zagadnień tematycznych, a z drugiej bardzo dobrze rezonuje ze współczesnym, młodym odbiorcą – podkreśla Marcin Wojczyński, wiceprezes Trias AVI – generalnego wykonawcy Epi-Centrum. – Oprócz samych urządzeń przygotowujemy także atrakcyjne i spójne scenografie oraz całościową oprawę wizualną. Oczywiście wszystkie elementy są bezpieczne i trwałe, żeby wytrzymać nieustającą pracę na wysokich obrotach.

Zobacz również: MYSIA 3: relaks i zakupy pod jednym dachem | Medicover Stomatologia Plac Konstytucji