W willowej części Tarnowa, na malowniczej działce z widokiem na Górę Świętego Marcina, powstał wspaniały rodzinny dom. Jego wnętrza intrygują grą form, barw i wzorów, a spojrzenie przykuwają niezwykłe dzieła sztuki. Wiele elementów wyposażenia i wystroju pochodzi z oferty salonów Dekorian Home. Wyszukali je tam autorzy kompleksowego projektu, Małgorzata i Andrzej Bacik z pracowni MM Architekci. Przed Tobą nowoczesna willa z nutą boho!
Nowoczesna willa z nutą boho
Wygodny dom otoczony rozległym ogrodem, stojący z dala od ruchliwych ulic, a sam w sobie nowoczesny, pełen światła, z pomieszczeniami przechodzącymi jedno w drugie i otwierającymi się na otoczenie – o tym marzyli właściciele, gdy ich poprzednie lokum okazało się zbyt szczupłe dla rodziny.
Ponieważ chcieli pozostać w dobrze sobie znanej okolicy, blisko ulubionych sąsiadów, na potrzeby budowy kupili i połączyli trzy działki z widokiem na malowniczą Górę Świętego Marcina z ruinami tarnowskiego zamku. Niemniej teren, choć obszerny, nie był łatwy do zagospodarowania. Pod nowy adres prowadzi wąska uliczka. Dodatkowo gęsta zabudowa wokół tworzyła dość restrykcyjne ograniczenia projektowe i nie ułatwiała otoczenia domu zielenią. Duże wyzwania rodził wreszcie wyraźny skłon gruntu.
Największym wyzwaniem było właśnie dopasowanie budynku do terenu – lub odwrotnie, terenu do budynku – wspomina Małgorzata Bacik, która wraz z mężem Andrzejem prowadzi pracownię MM Architekci.
On zajął się bryłą, starannie wpisaną w działkę. A ona zadbała o komfortowe i niebanalne wnętrza, otwierające się na ogród wielkimi przeszkleniami.
Splot kolorów
Ze względu na usytuowanie wjazdu na działkę od strony zachodniej, para projektantów zastosowała niestandardowy rozkład pomieszczeń. Salon (wysoki na dwie kondygnacje) oraz jadalnia znajdują się od strony południowo-wschodniej, a kuchnia od zachodu. Na parterze, prócz dwóch łazienek, powstał również gabinet. Na piętrze zaprojektowano trzy sypialnie, dwie łazienki i garderobę. Znalazła się tam także antresola otwierająca się na część wypoczynkową parteru. W ten inspirującej przestrzeni powstało miejsce do pracy dla pani domu.
Aby nie przesłaniać widoku na salon, a dalej na ogród, zastosowaliśmy tu szklaną balustradę o ukrytych mocowaniach – zaznacza Małgorzata Bacik.
Architektce zależało, by dom był kolorowy. Największe płaszczyzny, jak ściany czy podłogi w odcieniu rozbielonego dębu z oferty firmy Boen, dostępne w sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home, mają neutralny, uniwersalny charakter. Ale za to przez chyba wszystkie pomieszczenia 350-metrowej willi przewijają się wątki granatu i zieleni.
Mocniejsze akcenty obu barw przynoszą obicia mebli, zasłony, kafle kominka, mozaika nad blatem kuchennym tapeta w sypialni gospodarzy czy szafka w łazience synów – wymienia architektka. – A uważny obserwator dostrzeże te kolory także w licznych detalach – dodaje.
Wysoki poziom wygody
W salonie króluje narożnik Natuzzi. Spośród podobnych modeli sofę tę wyróżniają podnoszone podnóżki na obu końcach. Podobnie jak kanapa, dużą (a więc odpowiednią do tego wnętrza) skalą zwraca uwagę wspominany już kominek. Zarówno jego wymiary, jak i proporcje odpowiadają rozmiarom salonu.
Na nietypowym poziomie aż jednego metra znalazło się palenisko. Ponadto wysoko, bo do poziomu antresoli, sięga obudowa kominka – zwraca uwagę Małgorzata Bacik.
Do kubatury wnętrza dopasowano również świetliste ringi o średnicy aż 120 cm. Według indywidualnego projektu architektki wykonała je na zamówienie firma Cleoni, która współpracuje z siecią Dekorian Home. Zawieszone na zróżnicowanych wysokościach, a ponadto wspomagane przez reflektorki montowane na elementach konstrukcji dachu, skutecznie rozświetlają całą przestrzeń. W trosce o wizualną spójność wnętrza, szerokość ringów i ich odcień powtarzają okrągłe stoliki kawowe.
O charakterze salonu decydują także dzieła sztuki. Uwagę zwracają zwłaszcza dwa mocne płótna Zbigniewa Nowaka – intensywnie kolorowe wizerunki kobiet z serii „Palaczka”. Intryguje także rzeźba tancerki; to wykonana specjalnie do tego domu rzeźba Marii Niewiadomskiej.
Zaproszenie do stołu
Koloryt stołu z litego orzecha (Team7) zapowiada ciepłą atmosferę spotkań w gronie bliskich i przyjaciół. Wieczorami nastrój kreują delikatne szklane lampy Skyfall marki Studio Italia Design. Kluczowy mebel jadalni otaczają krzesła BoConcept. Gładko przesuwają się po płytkach podłogowych firmy Caesar, takich samych, choć zróżnicowanych formatem, w jadalni (120×120 cm) i w kuchni (120×60 cm). Podobnie jak lampy oraz płytki, również widoczne pod sufitem gzymsy marki Orac Decor architektka znalazła w ofercie salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home.
Wspomniana już kuchnia, która płynnie łączy się z jadalnią, ma podobny do niej charakter. To zasługa spójnej palety materiałów wykończeniowych oraz gamy kolorów, a także kilku ważnych szczegółów. Jednym z nich jest orzechowy fornir części frontów zabudowy meblowej oraz przylegającego do wyspy stołu. Ten drugi i odcieniem, i formą nawiązuje do stołu jadalnianego. Ozdobna mozaika nad blatem kuchennym (płytki Raw Decor z oferty Dekorian Home) wprowadza kolejny akcent koloru niebieskiego, tym razem w delikatnym, szarawym odcieniu.
Kolejne ważne detale stanowią dzieła sztuki, które w tym wyjątkowym domu znaleźć można także w pomieszczeniach o bardzo praktycznych funkcjach. Między innymi nad ciągiem kuchennym kroczą rzędem różnobarwne gęsi. To wdzięczne prace graficzne Anny Bacik.
Wśród baśni i snów
Głównym akcentem w wystroju sypialni jest tapeta Cole&Son z oferty salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home. Na pierwszy rzut oka widać w niej wspaniałą bujną roślinność. Gdy się przyjrzymy, zobaczymy, że wśród listowia ktoś porozwieszał staroświeckie klucze. Dokąd prowadzą drzwi, które można nimi otworzyć? To tajemnica.
Odczucie egzotyki we wnętrzu podkreślają lustrzane szafki oraz fantazyjne dodatki w papuziej kolorystyce. Nie brakuje tu interesujących poduszek, narzut, wazonów ani oczywiście prac plastycznych. Bogatą paletę kolorów prezentują też grzbiety niezliczonych książek.
Zieleń liściastej gęstwiny powraca w łazience gospodarzy. Wnętrze jest bardzo jasne, niemal całkowicie zanurzone w bieli, jednak obudowa stelażu WC i bidetu pokryta została płytkami w odcieniu butelkowym.
Łazienka państwa domu jest nowoczesna, bardzo funkcjonalna i naprawdę widna. Wnętrze prócz dużego okna rozświetlają m.in. dyskretne białe reflektorki Axo Light z oferty Dekorian Home. Aranżacja z dużymi płaszczyznami bieli i szarości ma w sobie jednak wyraźną nutę boho. Ten styl – młodzieńczy, swobodny, pełen fantazji i bardzo kolorowy – nadaje indywidualny rys całemu domowi. Tu wnosi go stylizowany dywan z patchworkowych płytek w strefie wanny (jak cała ceramika łazienkowa i armatura – Villeroy&Boch), a podkreślają wzorzyste ręczniki. O prezentowanym projekcie Małgorzaty i Andrzeja Bacików z pracowni MM Architekci bez wątpienia można więc powiedzieć, że to dom, w którym mieszkają kolory.
Zdjęcia wnętrza: Yassen Hristov
Stylizacja: Patrycja Rabińska
Zobacz również: Pogotowie Wnętrzarskie w domu pod Waterloo | Nowoczesna willa wśród pomorskich jezior