Od wiktoriańskich willi w Londynie po polskie domy – historia ER DESIGN

Architekt Ewa Warot - pracownia ER Design

Kompleksowe podejście, nieszablonowe myślenie i umiejętność dostrzeżenia unikalnego potencjału danej przestrzeni – to właśnie wyróżnia projekty autorstwa studia ER DESIGN. Pracownia powstała w 2009 roku z inicjatywy Ewy Warot – absolwentki Politechniki Gliwickiej, która wcześniej przez pięć lat pracowała w prestiżowym londyńskim studiu Bernard Stilwell Architects. Dziś architektka wykorzystuje zdobytą wiedzę i doświadczenie, realizując różnorodne projekty wnętrz i architektury zabytkowej, mieszkalnej i komercyjnej.

Na styku architektury i wnętrz – doświadczenie, które ukształtowało założycielkę ER DESIGN

Pierwszą pasją założycielki studia ER DESIGN, rozwijaną w liceum i na studiach, była architektura kubaturowa. Dopiero praca w jednym z prestiżowych londyńskich biur otworzyła przed Ewą Warot nowe perspektywy, związane z myśleniem o wnętrzach. Realizacja różnorodnych projektów, np. przebudowa i aranżacja wiktoriańskiej willi w Holland Park, uświadomiła architektce, jak ciekawe rezultaty można osiągnąć, kiedy projektuje się budynek, mając na uwadze, co znajdzie się w jego wnętrzu. Do dziś kompleksowe realizacje są dla niej polem najbardziej twórczych wyzwań i źródłem największej zawodowej satysfakcji.

Co wyróżnia projekty pracowni ER DESIGN?

W samodzielnej praktyce Ewa Warot pielęgnuje kompleksowe podejście oraz szacunek do zastanej tkanki, w której zapisany jest unikalny charakter danego miejsca. Dzięki temu projekty studia ER DESIGN wyróżniają się harmonią, której sekret tkwi w dbałości o wszystkie elementy – od elewacji, po najdrobniejsze detale i wyposażenie. Nawet gdy zlecenie obejmuje sam projekt wnętrz, architektka wykorzystuje swoją wiedzę, by nawiązać do struktury budynku, wydobyć jego atuty i poprawić ewentualne mankamenty.

Dzięki posiadaniu uprawnień budowlanych do projektowania bez ograniczeń Ewa Warot i studio ER DESIGN może przeprowadzić cały proces uzyskania pozwolenia na przebudowę czy zmianę sposobu użytkowania. Takie podejście pozwala tworzyć spójne, komfortowe przestrzenie, które w pełni odpowiadają na indywidualne potrzeby inwestorów.

Tego rodzaju myślenie pozwala pracowni tworzyć spójne przestrzenie, które są komfortowe w użytkowaniu, a także w pełni odpowiadają na indywidualne potrzeby inwestorów. Nieszablonowe podejście do każdego zlecenia często owocuje także unikalną estetyką. Dogłębna znajomość branży i tradycji, połączona ze swobodą w łączeniu wielu różnych nurtów, pozwalają Ewie Warot kreować niepowtarzalne miejsca.

Architekt Ewa Warot - pracownia ER Design
Architekt Ewa Warot – pracownia ER Design

Jakie wartości i filozofia przyświecają Ci podczas pracy projektowej? Jakie są Twoje priorytety w tworzeniu projektów wnętrz?

Moja filozofia opiera się na twórczym podejściu do każdego projektu. Pozwala ono na dostosowanie się do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta, jednocześnie zapewniając funkcjonalność i estetykę.

Bardzo istotna jest dla mnie funkcjonalność i sposób wykorzystania przestrzeni. Uważam, że w roli architekta wnętrz to bardzo istotny, jeśli nie najważniejszy, aspekt. Wnętrza mają dobrze funkcjonować i ulepszać nasze codzienne życie, a dodatkowo być piękne – nie na odwrót.

Wpływ na moje podejście do projektowania mają zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie architektoniczne, związane z projektowaniem budynków (architektura kubaturowa). Dodatkowo wiedza z zakresu historii architektury pozwala mi na głębokie zrozumienie wpływu proporcji na to, jak odbierana jest dana przestrzeń. Zawsze wykorzystuję to w projektach wnętrz.

Czy masz ulubiony styl projektowania wnętrz? Jeśli tak, to jaki?

W naszej pracowni nie preferujemy jednego stylu ponad inne. Lubię różnorodność i mam gruntowną wiedzę, aby swobodnie poruszać się w wielu stylach m.in. klasycznym, nowoczesnym, eklektycznym, boho, czy industrialnym. Osobiście lubię wzbogacać projekty w danym stylu o elementy pochodzące z innych estetyk np. w do projektów w duchu klasycznym wnosić elementy nowoczesne czy boho.

Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujesz w swoich projektach?

Zawsze chętnie wykorzystujemy to, co budynek już ma w swojej strukturze i konstrukcji np. cegłę, elementy z drewna, beton, kamień itp. Bardzo cenię naturalne materiały szczególnie za ich ponadczasowość. Cały czas też się dokształcam, aby wiedzieć o nowych materiałach i technologiach.

Jakie są Twoje doświadczenia z pracy z klientami? Co według Ciebie jest kluczem do udanej współpracy?

Przede wszystkim kluczowe jest prawidłowe ustalenie potrzeb inwestora na początku projektu. Na tej podstawie można określić dalsze wytyczne i priorytety. Dobrze jest też omówić z inwestorem budżet, aby stworzyć satysfakcjonujący projekt, który będzie mógł być zrealizowany.

Dodatkowo możliwość sprawowania nadzoru autorskiego i architektonicznego pozwala na bieżąco kontrolować realizację projektu, co pomaga osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki temu nawet niespodziewane problemy pojawiające się na etapie budowy mogą być skutecznie rozwiązane, zachowując spójność i jakość projektu.

Czy możesz opowiedzieć o najciekawszym projekcie, nad którym pracowałaś?

Nie ma jednego najciekawszego projektu – każdy wnosi nowe doświadczenia, wyzwania i rozwiązania. Właśnie dlatego cenię swoją pracę.

Jednym z projektów, który przyniósł mi szczególnie dużo satysfakcji, był dom w Zawoi z widokiem na Babią Górę, z którym wiązało się wiele wyzwań na styku projektowania architektonicznego z aranżacją wnętrz. Przeprojektowaliśmy budynek, aby poprawić układ funkcjonalny i osie widokowe, a następnie połączyliśmy charakterystyczną konstrukcję z drewnianych bali z inspiracjami stylem boho i butikowym. Udało nam się połączyć różnorodne elementy w harmonijną, przytulną i unikatową całość.

Ciekawym wyzwaniem był również projekt wnętrz biurowych w Gliwicach, zrealizowany dla firmy KENO. W nowoczesnym wnętrzu nawiązaliśmy do konstrukcji budynku, odkrywając istniejącą cegłę. Wprowadziliśmy także zmiany w układzie, by podkreślić osie widokowe i stworzyć zapraszającą przestrzeń.

Czy oferujecie usługę konsultacji?

Tak.

Projekt Ewa Warot - ER Design - foto Marcin Grabowiecki
Projekt Ewa Warot – ER Design – foto Marcin Grabowiecki
Projekt Ewa Warot - ER Design - foto Marcin Grabowiecki
Projekt Ewa Warot – ER Design – foto Marcin Grabowiecki

Projekt Ewa Warot - ER Design Projekt Ewa Warot - ER Design Projekt Ewa Warot - ER Design Projekt Ewa Warot - ER Design