Ikony światowego designu, ponadczasowe materiały i nieoczywiste rozwiązania – wszystko to znajdziemy we wnętrzach 151-metrowego domu, który stanął w województwie zachodniopomorskim. Projekt Focus House, czyli dom w stylu loftowym to efekt drugiej współpracy inwestorów z autorską pracownią projektową architektki Agaty Brach. Realizacja wyróżnia się niepodrabialnym charakterem, który w swoim obiektywie uchwyciła fotografka Aleksandra Krawczyk. A to wszytko dzięki otwartości i odwadze właścicieli.
Focus House: dom w stylu loftowym – paleta materiałów z charakterem
Pierwsze spotkanie Agaty Brach z właścicielami 151-metrowego domu w Zachodniopomorskim miało miejsce w 2010 roku. Wtedy inwestorzy powierzyli architektce wnętrza swojego mieszkania. Po 11 latach zdecydowali się wkroczyć w kolejny etap życia i przenieść do nowo wybudowanego domu, który ponownie oddali w jej ręce. Wzajemne zaufanie zaowocowało wyjątkową aranżacją pełną oryginalnych rozwiązań. Główną inspirację stanowił styl loftowy, który doskonale łączy surowość naturalnych materiałów z wygodą i przytulnością.
Bazą stały się typowe dla stylu loftowego wykończenia, takie jak cegła, mikrocement, czy tynki mineralne. W aranżacji wykorzystano także ciepły charakter naturalnego drewna. Jednym z ciekawszych zastosowań tego surowca stał się podwieszony sufit w salonie. W projekcie nie mogło również zabraknąć charakterystycznych przeszkleń – jedno z nich oddzieliło hol od serca domu – oraz metalowych konstrukcji, takich jak ażurowa przesłona z roślinami, która zamknęła przestrzeń wypoczynkową. Staranny dobór materiałów jest widoczny już w strefie wejściowej, gdzie wzrok przyciąga płytka Fondovalle ze wzorem czarnego lastryko.
Gorące serce domu – ikona designu z lat 60. w projekcie otwartej strefy dziennej
Focus House zawdzięcza swój unikalny charakter otwartości inwestorów na niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich było podporządkowanie aranżacji strefy dziennej ikonie designu, jaką jest kominek Gyrofocus z obracanym o 360 stopni paleniskiem, zaprojektowany w latach 60. przez Dominique Imbert’a. Kominek znalazł się w centrum, a wszystkie funkcje rozmieszczono dookoła, by z każdej strefy był on widoczny. Bezpośrednio przy nim stanęły fotele Saba Sitar, które dzięki ażurowym konstrukcjom pozostawiają kompozycję wizualnie otwartą. W salonie znalazły się też designerskie lampy Vibia North oraz Depadova Mogura.
Strefa wypoczynkowa została wyznaczona w nietypowy sposób, bo za pomocą czerni. Jej obszar wyznacza ryflowana ścianka z telewizorem, który zlewa się z czarnym tłem, oraz ciemna tapeta Wall&Deco. Na tle ptasiego motywu wyeksponowano akcent kolorystyczny w postaci sofy od Nobonobo. Wokół kominka zorganizowano także wygodny stół jadalniany oraz kuchnię z wyspą, wyposażoną w podblatową lodówkę na wina oraz dodatkowe siedziska przy blacie ze spieku. Udogodnienia ukryto również w wysokiej zabudowie – za jej frontem znajduje się część śniadaniowa z ekspresem i mini blatem roboczym.
Przytulna aranżacja strefy prywatnej – miejsce ciepła, relaksu i ukojenia
Układ 151-metrowego domu pozwalał na wyraźnie wydzielenie strefy prywatnej, obejmującej sypialnię z dużą łazienką i garderobą, pralnię oraz części fitnessową i gościnną. Sypialnia zyskała ciepły i kojący charakter za sprawą drewna, które wyróżniło ścianę za wezgłowiem kontynentalnego łóżka. Na naturalnym tle wyeksponowano kompozycję eleganckich kinkietów Aromas. Wśród ciekawych elementów nie można też pominąć ażurowej zabudowy pod telewizor oraz ryflowanych szklanych drzwi, prowadzących bezpośrednio do prywatnej łazienki.
Główna łazienka została subtelnie podzielona na strefy. Zgrabny kształt wolnostojącej wanny wyeksponowano na tle lekkich zasłon oraz drewnianej ściany, która przechodzi płynnie w podwieszany sufit. Dużą kabinę prysznicową wyróżnił za to minimalizm oparty na połączeniu jasnej szarości z czernią i szkłem. Na uwagę zasługują także płytki podłogowe o drobnym wzorze oraz umieszczony obok wanny wieszak na ręczniki, który dzięki podświetleniu daje ciekawy efekt wizualny. Oryginalne elementy oraz dbałość o detale sprawiły, że projekt Focus House jest spełnieniem marzeń właścicieli.
Projekt: Agata Brach
Zdjęcia: Krawczyk Aleksandra
Zobacz również:
- Porzucili miasto dla mazowieckiej wsi – zobacz dom Oli i Michała
- Oaza spokoju nad Narwią: wyjątkowy domek z basenem i sauną