Jak chcą żyć młodzi ludzie? Jak spędzają wolny czas? Jakie mają pasje? Jak wygląda ich dzień? – te i wiele innych pytań zadawali sobie projektanci studia MIXD pracując nad projektem przestrzeni wspólnych prywatnego domu studenckiego Student Depot Gdańsk. Stosując metodykę projektowania typową dla hoteli, skoncentrowaną na doświadczeniu użytkowników, stworzyli przyjazne miejsce do życia dla studentów.
Student Depot Gdańsk – studencki styl życia
Choć zmienia się moda i muzyka, młodzi ludzie niezależnie od pokolenia do którego należą pragną zdobywać nowe doświadczenia, ciekawie spędzać czas ze swoimi kolegami i przyjaciółmi, bawić się. Przestrzeń w której żyją powinna więc być inspirująca, pełna życia, atrakcyjna.
Student Depot Gdańsk spełnia wszelkie warunki ku temu by stać się takim ożywionym centrum studenckiego życia: zlokalizowany blisko uczelni, a zarazem blisko plaży, dający zakwaterowanie niemal 400 studentom, a jednocześnie zapewniający im prywatność w jedno- lub dwuosobowych pokojach z aneksami kuchennymi i szybkimi łączami internetowymi.
Miejsce spotkań
Już przekraczając próg akademika wpadamy w samo centrum wydarzeń. Lobby to strefa spotkań: można tu się zatrzymać na chwilę w drodze z uczelni do swojego pokoju, pogadać ze znajomymi, zobaczyć kto gra mecz, zostać zaproszonym na imprezę lub na rozgrywki w ulubioną grę. Plan na resztę dnia lub wieczór układa się sam!
„Potraktowaliśmy to wnętrze niczym współczesne hotelowe lobby, które zazwyczaj jest wielofunkcyjne, które projektuje się myślą o wszelkich potrzebach i aktywnościach zarówno mieszkańców, jak i ich gości. Analizowaliśmy różne aktywności i zastanawialiśmy się jak zaaranżować przestrzeń, by im sprzyjała. To miejsce zarówno jeśli chodzi o układ funkcjonalny, jak i projektowanie doświadczenia jest „wstępem” do dalszych aktywności: nauki, pracy, rozrywki”– mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD.
Liczne kąciki do rozmów zaaranżowane lekkimi fotelami i pufami, stoliki skonstruowane z plastikowych skrzynek po napojach – spontaniczne przemeblowanie to żaden problem. Eklektyczne, kolorowe wyposażenie świetnie współgra ze zdobiącymi ściany grafikami stworzonymi we współpracy ze studiem Kolektyf. Przestrzeń ożywiają też liczne kwiaty doniczkowe. W strefie wejścia i lobby wielokrotnie pojawia się motyw regularnej kratownicy, który przewija się przez wszystkie przestrzenie wspólne.
Optymistyczne kolory
„Student Depot Gdańsk to marka adresowana do studentów: pozytywna, przyjazna, ekologiczna – nasze śmiałe, unikalne podejście do koloru w tych wnętrzach doskonale to odzwierciedla” – podkreśla Piotr Kalinowski.
W lobby znajduje się także audytorium z ogromnym ekranem, idealnym do wspólnego oglądania meczów, sportowych transmisji, koncertów czy rozgrywania turniejów gier komputerowych. „To ma działać niczym telebim w ulubionym barze – niektórzy mogą skupić się na kibicowaniu, inni dołączyć na chwilę, jeszcze inni – przemknąć obok i ruszyć do innych zajęć”. Lobby łączy się płynnie z obszerną kantyną, przystosowaną do spotkań i wspólnego spożywania posiłków – każdy może zobaczyć co się tam dzieje i dołączyć jeśli ma ochotę.
„Młodym ludziom niewiele potrzeba by dobrze bawić się we własnym gronie. Liczy się okazja do spotkania, bo nawet wizyta we wspólnej pralni może być okazją do pogawędki i spędzenia czasu razem. Kantyna to miejsce, gdzie można to zrobić nawet w dużym gronie, korzystając z kuchennego zaplecza, a jednocześnie nie przeszkadzając innym” – mówi Piotr Kalinowski.
Warto też podkreślić, że mieszkańcy z entuzjazmem przyjęli możliwość segregowania śmieci na terenie akademika i skwapliwie z niej korzystają.
Będę grał w grę
Ważnym miejscem dla mieszkańców Student Depot Gdańsk jest gaming room. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak popularne wśród młodych ludzi są gry – te komputerowe i te offline. To dzięki grom poznają przyjaciół, zdobywają nowe doświadczenia, relaksują się, rywalizują, uczą. To istotna część ich świata. Dlatego w naszym projekcie nie mogło zabraknąć pomieszczenia dla gamerów. Mają tu stoliki, stanowisko do gry na konsoli – są nawet siedziska dla kibiców.”
Atmosfera podobnie jak w lobby jest tu dość nieformalna, sprzyjająca spotkaniom w mniejszym lub większym gronie. Siedzi się na miękkich pufach, podestach. Skrzynki zastępują półki. Przy stolikach stanęły kolorowe krzesła. Nie ma tu miejsca na nudę.
Bal mistrzów sportu
Drugi element bez którego wielu młodych ludzi nie wyobraża sobie swojego planu dnia to sport, aktywność fizyczna.
„Taki mamy coraz częściej styl życia – nie tylko w pokoleniu mieszkańców Student Depot. Wizyta na siłowni, udział w zajęciach fitness, spotkanie z trenerem, bieg, przejażdżka na rowerze, sesja jogi, trening – to wpisujemy w nasze elektroniczne terminarze. Aktywność fizyczna jest cool, jest dbaniem o siebie, jest inwestycją w przyszłość. Sportowy styl ubierania się wypiera formalne stroje, bo jest wygodny, uniwersalny, sprawdza się w miejskich warunkach, gdy ciągle się przemieszczamy z jednego miejsca na drugie, przechodzimy od jednej aktywności do innej” – opisuje koncepcję projektową Piotr Kalinowski.
W strefie fitness Student Depot Gdańsk panuje nieco futurystyczny, tajemniczy klimat inspirowany estetyką vaporwave: ciemne kolory, odrealniona przestrzeń zalana kolorowym, neonowym światłem, silna stymulacja zmysłów. Bardziej przypomina to klub lub plan muzycznego teledysku niż typową siłownię. „Naszą inspiracją były modowe marki streetwearowe, łączące elementy stylu sportowego i potrzeby bywalców tanecznych imprez czy festiwali, bawiących się przez wiele godzin w stroboskopowych światłach.”
Student Depot Gdańsk – to idzie młodość
„Naszym celem w tym projekcie było stworzenie w Student Depot Gdańsk doświadczenia adekwatnego do stylu życia młodych ludzi, do ich potrzeb i oczekiwań” – podkreśla Piotr Kalinowski.
„Rozłożyliśmy ten styl na czynniki pierwsze – było o tyle łatwiej, że ekipa MIXD to młodzi ludzie, którzy jeszcze doskonale pamiętają swoje studenckie lata: naukę, imprezy, mieszkanie w akademikach, wyjazdy na zagraniczne studia. Skorzystaliśmy też z doświadczeń Student Depot, które jest jedną z najstarszych i najdynamiczniej się rozwijających marek prywatnych akademików na polskim rynku. Możemy nieskromnie powiedzieć, że powstało miejsce, które może sprostać wysokim wymaganiom młodych. Oni szybciej gromadzą doświadczenia, dużo podróżują, mają błyskawiczny dostęp do informacji dzięki internetowi. Chcą przestrzeni do zabawy, do realizacji swoich pasji, do poznawania innych. Ale jednocześnie cenią sobie komfort, prywatność, bezpieczeństwo, chcą prowadzić zdrowy styl życia – w różnych aspektach, łączyć naukę z pracą.” ‘
Jolanta Bubel, CEO Student Depot Gdańsk potwierdza, że obiekt szybko spotkał się z uznaniem studentów gdańskich uczelni: „Akademik Student Depot w Gdańsku został bardzo dobrze przyjęty przez lokalną i międzynarodową społeczność studencką. Pomimo okresu pandemii bardzo szybko ubywało miejsc i już w tej chwili mamy znaczącą liczbę mieszkań wynajętych na kolejny rok akademicki. Studenci bardzo cenią różnorodność przestrzeni z jakich mogą korzystać i niepowtarzalny design.
Szczególnie chętnie korzystają z siłowni i przestrzeni coworkingowej do wspólnego realizowania projektów czy przygotowania do egzaminów. Takich miejsc brakuje, gdy ktoś wynajmuje prywatne mieszkanie – jeśli ktoś chce w pełni czerpać z życia studenckiego warto wybrać nowoczesny akademik.”
Pracownia MIXD
Pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowy w branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowanie silnych, indywidualnych marek i przestrzeni. W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeń pracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. Pomysły Inwestora MIXD przekuwa na wizje, która wdraża stawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Studio prężnie rozwija się od początku roku 2018 i ma na swoim koncie współpracę z klientami miedzy innymi z Bałkanów, Indonezji, Panamy ale także Szczecina lub Wrocławia.
Zobacz również: Noon – inspirująca przestrzeń w ścisłym centrum Łodzi | Projekt Biblioteka na Poziomie