Jakie możliwości daje klasyczne mieszkanie z prefabrykatów? Okazuje się, że całkiem spore. Vladimír Bachorík, rzeźbiarz i hutnik szkła, od zawsze pracował w swoim mieszkaniu na praskim osiedlu. W pewnym momencie poczuł potrzebę całkowitej odmiany przestrzeni. Realizacji projektu, w którym nie ma drzwi, za to pełno w nim nietypowych rozwiązań, podjęło się studio NEUHÄUSL HUNAL.
Łuki zamiast drzwi – nietypowa aranżacja wnętrza
Głównym celem projektu było stworzenie poczucia maksymalnej swobody i dużej ilości naturalnego światła. W jego ramach granice i funkcje przestrzeni zostały umiejętnie zatarte, tworząc harmonijne połączenie różnych obszarów. To otwarte, dynamiczne wnętrze, pozbawione drzwi, podzielono za pomocą eleganckich, łukowatych elementów wykonanych z profilowanego szkła w kształcie litery „U”. Całość jest utrzymana w minimalistycznym i nowoczesnym stylu, zapewniając jednocześnie poczucie przestronności i lekkości.
Półprzezroczyste, szklane elementy zapewniają ogromną ilość światła dziennego. Jednocześnie przeszklenia w naturalny sposób nawiązują do wieloletniej pracy inwestora. Oprócz nietypowej aranżacji wyzwaniem projektowym była także infrastruktura mieszkania w budynku.
Mimo tego, że umiejscowienie przyłączy wodno-kanalizacyjnych ograniczyło możliwości przeniesienia łazienki, to architektom udało się zaprojektować przestrzeń łazienkową z toaletą i prysznicem, która kryje się za najbardziej wyeksponowanym w tym wnętrzu łukiem. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj umiejscowienie łazienkowego „pomieszczenia” na niewielkiej platformie.
Szklane ściany z mieszanką bieli i betonu
Kompozycję planu uzupełniają trzy otwarte łuki w kształcie litery U, które subtelne wydzielają miejsce na okrycia wierzchnie, schowek oraz kuchenną przestrzeń roboczą. Strefa wypoczynkowa swobodnie przechodzi przez kolejne, szklane ściany, podkreślając funkcjonalność jednolitej przestrzeni do życia, a w tym przypadku – także pracy.
Architekci ze studia NEUHÄUSL HUNAL hołdują zasadzie usuwania wszystkiego, co nie jest nośne, a czego zburzenie nie łamie prawa przepisów budowlanego, dlatego udało im się wykrzesać ogromny potencjał z typowego mieszkania w bloku. Prostokątny plan przecina żelbetowa ściana nośna, która rozciąga się pomiędzy dwoma oknami.
Pozostałe ściany, a także sufit zostały wykończone w białym tynku, który podkreśla przestronność tej aranżacji. We wnętrzu pojawiły się również betonowe akcenty, które doskonale korespondują z elegancją szkła. Minimalizm wykorzystania tego materiału nie ogranicza przestrzeni, a jedynie podkreśla jej niepowtarzalny, a także otwarty charakter.
Kuchnia – tu się pracuje
W przestrzeni kuchennej, a dokładniej na ścianach, które są narażone na działanie wody, zagościła natomiast mozaika w odcieniu przygaszonej bieli. Obszerna kuchnia jest również doskonałym miejscem do pracy i, co ciekawe, powstaje w niej więcej przedmiotów niż posiłków. Właśnie dlatego architekci ze studia NEUHÄUSL HUNAL położyli szczególny nacisk na jej funkcjonalność.
Charakter całej przestrzeni podkreślają dwa różne rodzaje zastosowanych opraw oświetleniowych – surowe linie oraz światła punktowe. Wnętrze mieszkania rzeźbiarza Vladimíra Bachoríka to zdecydowanie unikatowa aranżacja, która nie zaburza procesów twórczych, a jednocześnie jest wnętrzem, w którym można nie tylko pracować, ale także odpocząć i po prostu wygodnie żyć.
Projekt: NEUHÄUSL HUNAL | neuhauslhunal.cz
Zdjęcia: Radek Úlehla | radekulehla.com
Zobacz również: 78-metrowe mieszkanie marzeń – realizacja dla zapracowanej pary | 50-metrowe mieszkanie dla miłośników sztuki – wnętrze na terenie na dawnych zakładów Scheiblera