Remont PRL-owskiego bliźniaka: ciekawa metamorfoza we Wrocławiu

Nowoczesna elewacja odnowionego budynku z dużymi oknami i zadbanym ogrodem na pierwszym planie

Zlokalizowany na wrocławskim Zalesiu bliźniak z okresu PRL-u wymagał gruntownego remontu i przebudowy. Celem było stworzenie przyjaznego i funkcjonalnego miejsca do życia dla czteroosobowej rodziny. Realizacji tego wyzwania podjął się architekt Marcin Szymański z pracowni ArchiBot. Efekty, jakie przyniosła przebudowa segmentu bliźniaka we Wrocławiu, sfotografował Piotr Sobczak, a za home staging przed sesją odpowiadała Aleksandra Garbela.

Modernizacja budynku z przełomu lat 60’ i 70’ – gruntowna metamorfoza w duchu szacunku do przeszłości

Zlokalizowane w północnej części Wrocławia osiedle Zalesie to miejsce, w którym można znaleźć ikony architektury modernistycznej. Mimo zabytkowego charakteru zespołu urbanistycznego z początków XX. wieku, przebudowywany dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej nie wyróżniał się szczególnymi walorami. Prostopadłościenny budynek z charakterystycznymi, narożnikowymi balkonami powstał na przełomie lat 60’ i 70’. Lata zaniedbań sprawiły, że przed rozpoczęciem modernizacji jego stan był bardzo zły i wymagał wieloaspektowej interwencji.

Nowoczesna elewacja odnowionego budynku z dużymi oknami i zadbanym ogrodem na pierwszym planie

Przebudowa segmentu bliźniaka we Wrocławiu miała na celu poprawę jakości życia w budynku poprzez zwiększenie ergonomii zagospodarowania i powiększenie kubatury, a także gruntowną metamorfozę wnętrz. Wszystko po to, by przystosować dom do potrzeb czteroosobowej rodziny. Jednocześnie kluczowe było zachowanie spójności estetycznej pomiędzy odnowioną i starszą częścią bliźniaka. W związku z tym na elewacji od strony frontowej dokonano stosunkowo niewielkiej ingerencji. Najbardziej zauważalne jest powiększenie okien oraz zastosowanie współczesnego wykończenia w postaci betonu i perforowanej stali.

Przebudowa segmentu bliźniaka we Wrocławiu – kubatura, funkcjonalność i zagospodarowanie

Dużo większe zmiany wizualne i konstrukcyjne wprowadzono od strony ogrodu. Największą ingerencją w zastaną bryłę było dobudowanie w miejscu dawnego tarasu dodatkowego pokoju, zintegrowanego z częścią mieszkalną. W ten sposób powstała sypialnia z garderobą, która wyróżnia się wysokością większą niż pozostałe pomieszczenia. Kolejną sporą zmianę stanowiło otwarcie części piwnicznej na ogród, a tym samym nadanie jej mieszkaniowej funkcji. Dzięki temu udało się poprawić niezbyt funkcjonalny układ wnętrz i stworzyć wygodną przestrzeń dla czterech osób.

Przytulny kącik wypoczynkowy z narożnikiem, roślinami i nowoczesnymi dekoracjami na ścianie

Na elewacji ogrodowej zastosowano krytą strefę wejściową z perforowanej stali. Mocnym zmianom uległ również układ okien. Stworzenie dużych witryn na wszystkich poziomach zaowocowało tym, że wnętrza są dobrze doświetlone, a mieszkańcy mogą cieszyć się widokiem na ogród i park. Na komfort przebywania w domu wpłynęły także wyburzenia wewnętrznych ścian. Nowy, przestronny układ składa się z wiatrołapu z naświetlem, oddzielonego szklanymi drzwiami, otwartej przestrzeni parteru z pokojem telewizyjnym i strefą dzienną oraz wydzielonym WC, a także pokoju pracy na poziomie piwnicy i strefy sypialnej na piętrze.

Nowoczesne wnętrze inspirowane estetyką PRL-u – nieoczywiste połączenia i detale

Głównym założeniem przy tworzeniu aranżacji wnętrz było połączenie nowoczesnego charakteru z  nawiązaniami do estetyki PRL-u, co miało stanowić ukłon w stronę historii budynku. Do nieoczywistych rozwiązań, zaproponowanych przez architekta Marcina Szymańskiego, należą współczesne boazerie, czyli lamele, oraz pojemne zabudowy, przywodzące na myśl obecne niegdyś w każdym domu meblościanki. Wśród ciekawych elementów nie można również pominąć luksferów przemysłowych, które zastąpiły okna od strony sąsiadów, by uniemożliwić zaglądanie do wnętrz domu. 

Designerska zabudowa z drewnianymi półkami, czarnymi akcentami i dekoracjami

Aranżacyjną bazę stanowią ponadczasowe parkiety układane w jodełkę, tynki w odcieniu kości słoniowej oraz czarne płyty naścienne. Czerń powraca również w formie granitowych blatów i detali, takich jak uchwyty, włączniki, gniazdka czy balustrady. Osobowość projektu podkreślają liczne elementy stalowe, a kropkę nad i stanowią długie firany, kwietniki i starannie wyselekcjonowane lampy. Dzięki oryginalnym połączeniom nowoczesnych rozwiązań z duchem przeszłości, przebudowa segmentu bliźniaka we Wrocławiu tchnęła w to miejsce nowe życie pełne wygody i komfortu.


Projekt: ArchiBot | archibot.pl
Zdjęcia: Piotr Sobczak | sobczakpiotr.pl
Home staging: Aleksandra Garbela

Zobacz również:

Kontrast starej i nowej odsłony, nowoczesne białe wykończenie z balkonem po lewej stronie
Jasny salon z dużymi oknami, nowoczesnymi meblami i minimalistycznym oświetleniem
Stylowa kuchnia z drewnianymi frontami, czarnymi detalami i eleganckimi lampami wiszącymi nad stołem
Stylowa kuchnia z drewnianymi frontami, czarnymi akcentami i eleganckim stołem jadalnianym
Przestronna kuchnia z dużą ilością szafek, drewnianymi frontami i czarnymi blatami
Łóżko z dekoracyjnymi poduszkami, ściana z tapetą i drewnianymi panelami oraz roślinami
Sypialnia z dużym oknem, drewnianą komodą, białymi zasłonami i widokiem na zieleń
Przestronna sypialnia z drewnianymi szafami, nowoczesnym oświetleniem i jasnymi kolorami
Nowoczesna strefa wejściowa z drewnianą zabudową, czarnymi uchwytami i przeszkleniami na drzwiach
Jasna łazienka z okrągłym lustrem, drewnianymi szafkami i czarnymi akcentami na ścianach
Elegancka łazienka z prysznicem, drewnianymi panelami i dużym oknem z roślinami
Funkcjonalna przestrzeń z sofą, szafkami w stylu skandynawskim i designerską lampą
Nowoczesna łazienka z drewnianymi akcentami, dużą wanną i szarymi płytkami na ścianach
Drewniane schody w minimalistycznym wnętrzu, ozdobione geometrycznymi wzorami na ścianie