Studio ADR zaprojektowało złożony kompleks mieszkalny, w którego skład wchodzi willa, budynki gospodarcze, korty tenisowe, winnica i lądowisko dla śmigłowców. Przed Tobą wyjątkowa rezydencja Kostelec.
Rezydencja Kostelec
Przyszły właściciel nieruchomości przelatywał helikopterem nad terenem, na którym dawniej znajdował się kompleks starych cegielni. Miejsce spodobało mu się tak bardzo, że od razu postanowił je kupić. Kolejnym etapem realizacji projektu był konkurs architektoniczny, w którym wzięły udział trzy pracownie. Zwyciężyło studio ADR i to ono zajęło się dalszymi pracami.
Architekci zaproponowali projekt, który wykorzystywał największy atrybut miejsca – lokalizację z pięknymi widokami na szczyty Masywu Czeskiego. Z centralnego korytarza nowego domu roztacza się widok na górę Říp i ruiny gotyckiego zamku Hazmburk, natomiast z kuchni i jadalni podziwiać można szeroką panoramę pobliskich szczytów.
Złożony kompleks mieszkalny
Inwestor zażyczył sobie złożonego kompleksu mieszkalnego dla całej rodziny, wraz z oddzielnym budynkiem dla dozorcy nieruchomości. Oprócz samej willi w projekcie znalazła się winnica wraz z piwniczką, teren sportowo-rekreacyjny, stajnie oraz hangar na helikopter. Z zabudowań starej cegielni w całości pozostał jedynie komin. W późniejszym okresie został on rozebrany, a odzyskane cegły wykorzystano przy budowie piwniczki na wino.
Trapezoidalna działka położona jest na dawnym terenie przemysłowym na cyplu nad rzeką Malá Ohře. Teren graniczy od strony południowej z drogą dojazdową do miast Kostelec nad Ohří i Poplze, polami na zachodzie, zboczem nad rzeką Ohře na północy oraz sąsiednią posesją na wschodzie. Podstawowym założeniem projektu było schowanie go i wtopienie w otaczający teren oraz prostota i funkcjonalność całości.
Zgodnie z tymi założeniami zbudowano kompleks złożony z kilku poziomych brył. Poszczególne budynki rozmieszczone są na działce w logicznym układzie. Domek dozorcy znajduje się zaraz przy bramie wjazdowej, a willa na skraju zbocza, po zawietrznej stronie, oferując znakomite widoki na pobliskie wyżyny. Na południowym stoku zbocza położona jest winnica wraz z piwniczką na wino, korty tenisowe, teren do jazdy konnej i lądowisko dla helikopterów.
Monolityczna bryła
Willę tworzy monolityczna, jednopiętrowa bryła. Do jej budowy zastosowano starannie dobrane materiały, głównie drewno i kamień. Projekt kładzie nacisk na proste i czyste wnętrze, które płynnie łączy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. W procesie projektu duży udział miały wskazówki i życzenia klienta, a także szerszy kontekst urbanistyczno-przyrodniczy. Główna bryła składa się z dwóch dominujących płyt betonowych – podłogowej i sufitowej.
Przestrzeń pomiędzy nimi podziela jest funkcjonalnie na pięć części, z których każda posiada własny, zadaszony taras. Obserwowany z zewnątrz zespół tarasów dzieli harmonijnie bryłę na mniejsze części. Przeszklone pomieszczenia oferują imponujący widok na otaczającą nieruchomość górzystą panoramę. Ogród na dachu stanowił dodatkowe wyzwanie. Zaprojektowano go w przemyślany sposób, aby poprawił widok willi z lotu ptaka, co ma znaczenie, jeżeli często przylatuje się do domu helikopterem.
Studio ADR
ADR to pracownia architektoniczna założona przez Aleša Lapkę i Petra Kolářa w 1996 roku. Założyciele rozpoczęli współpracę w 1992 roku, podczas studiów na UMPRUM – Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze. Obecnie studio koncentruje się na projektach budowlanych i rekonstrukcyjnych. Pracuje również nad projektami aranżacji wnętrz, ściśle współpracując z plastykami. Studio ADR wykonuje projekty zarówno w Czechach, jak i za granicą. W firmie pracowało ponad czterdziestu artystów, zdobywając w czasie ćwierćwiecza działalności wiele prestiżowych nagród. Wśród docenionych projektów znajdują się budynki powstałe na Malediwach, w Korei i oczywiście na terenie samych Czech.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Wnętrza domu jednorodzinnego w Wejherowie | Dom jednorodzinny na Osiedlu Biały Zakątek w Gdyni