Założycieli studia projektowego Mocna Pracownia łączy nie tylko pasja do architektury, ale również więzy krwi. Rodzeństwo – Magdalena Moc-Kwiecień i Mateusz Moc – już na studiach myślało o tym, aby spróbować współpracy. Po wielu latach zbierania doświadczeń w różnych biurach projektowych, na dobre połączyli siły i w 2017 roku rozpoczęli własną działalność.
Pierwsze kroki na drodze do spełnienia marzeń
Mateusz Moc już w podstawówce marzył o tym, aby zostać architektem. Jeszcze będąc w technikum, zaprojektował kuchnię w rodzinnym domu i wykonał swoją pierwszą wizualizację w programie AutoCad. Magdalena Moc-Kwiecień pierwszą poważną koncepcję przygotowała podczas studiów w Krakowskiej Szkole Artystycznej. Dorabiała wtedy jako kelnerka, a jej ówczesny pracodawca, planując remont restauracji, poprosił ją o projekt. Wnętrze zrealizowano w stu procentach zgodnie z jej pomysłem. Efekt przyniósł Magdalenie tyle satysfakcji, że nie wyobrażała sobie swojej przyszłości bez pracy projektowej.
Zaufanie, komunikacja i wymiana inspiracji w procesie projektowym
Choć pomysł, aby tworzyć wspólnie, pojawił się już na etapie studiów, przez wiele kolejnych lat rodzeństwo pracowało w różnych studiach, realizując projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zdobywane w różnych miejscach wiedza i doświadczenie sprawiają, że Magdalena Moc-Kwiecień i Mateusz Moc doskonale uzupełniają się w pracy projektowej. Nierzadko wspólna wymiana myśli i idei jest dla nich największą inspiracją. Jak sami przyznają, wypracowana otwarta komunikacja, zaufanie i bliska znajomość bardzo ułatwiają cały proces. Pomocna bywa też magiczna zdolność czytania sobie nawzajem w myślach.
Jakie wartości i filozofia przyświecają Wam podczas pracy projektowej? Jakie są Wasze priorytety w tworzeniu projektów wnętrz?
Stawiamy na ergonomię i funkcjonalność. Dla nas to najważniejsze wartości. W drugiej kolejności oczywiście estetyka, która jest bardzo ważna, ale dla nas wnętrze musi być w pierwszej kolejności przystosowane do wygodnego życia i intuicyjne w użytkowaniu.
Czy macie ulubiony styl projektowania wnętrz? Jeśli tak, to jaki?
Opracowujemy projekty w każdej stylistyce, jednak najczęściej są to wnętrza w stylu minimalistycznym i nowoczesnym.
Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujecie w swoich projektach?
Stawiamy na materiały łatwo dostępne dla klienta i rozwiązania możliwe do wykonania. Zdarza się, że samodzielnie projektujemy nową formę mebla np. zabudowy. Dbamy jednak wtedy o realizację – opracowujemy projekty technologicznie oraz wskazówki, jak je wykonać, aby finalnie dać klientowi gotowe rozwiązanie.
Jakie są Wasze doświadczenia z pracy z klientami? Co według Was jest kluczem do udanej współpracy?
Kluczem do udanej współpracy jest słuchanie oczekiwań klienta. Im bardziej wsłuchamy się w jego potrzeby, tym lepiej dopasujemy wnętrze do jego wymagań. Nie narzucamy swoich wizji, raczej staramy się naszą wiedzę i doświadczenie wykorzystać do spełnienia marzeń klienta o swoim wymarzonym „M ”. Czasem staramy się przekonać do pewnych kompromisów. A gdy klient ostatecznie jest zachwycony efektem, daje nam to przysłowiowego „kopa” do dalszego działania i rozwoju. Wtedy upewniamy się, że robimy to dobrze.
Czy możecie opowiedzieć o jednym z najciekawszych projektów, nad którymi pracowaliście?
Bez wahania możemy powiedzieć, że do najciekawszych i najbardziej satysfakcjonujących realizacji należał salon berberski w Katowicach. Współpraca z inwestorką była rewelacyjna. Zaufała nam w 100%, a my mogliśmy odwdzięczyć się świetną aranżacją. Kiedy klient oddaje wnętrze w całości w nasze ręce, zwykle widać to w realizacji – projekty wtedy wychodzą najlepiej. Poza tym bardzo lubimy tworzyć wnętrza użyteczności publicznej. Mamy wtedy większe pole manewru, a sam projekt trafia do większej grupy odbiorców.
Czy oferujecie usługę konsultacji?
Tak, mamy w ofercie usługę konsultacji. Konsultacje z reguły odbywają się w naszej pracowni lub online. Jeżeli klient ma taką potrzebę, taka usługa może również odbyć się na inwestycji.