Styl skandynawski zagościł zarówno w naszych sercach jak i wielu aranżacjach wnętrz. Jest on połączeniem prostoty, świeżości, jak również funkcjonalności z ponadczasowością. Minimalizm, połączenie naturalnych materiałów, prostych linii, nowoczesnych dekoracji. To słowa, które określają styl uwielbiany m.in. przez rodzinę Lucie Hovorkovy, która na co dzień mieszka na malowniczej, czeskiej wsi Němčice i praktykuje minimalizm i skandynawski styl życia.
Skandynawski minimalizm
Chociaż mowa jest o designie, który swoimi korzeniami sięga dawnych czasów Wikingów i początków produkcji rękodzieła, stylowi skandynawskiemu towarzyszą nie tylko naturalne materiały – drewno, kamień, szkło, len czy bawełna, ale także motywy teraźniejszości, a nawet przyszłości.
Styl skandynawski znalazł swoje miejsce w nowym, samodzielnie zbudowanym domu Hovorków. Projektem wnętrza zajęła się sama właścicielka domu, dla której wprowadzenie motywu skandynawskiego było wręcz naturalnym wyborem:
„Inspirację czerpałam z sieci społecznościowych i Pinteresta. Mam również kilka ulubionych sklepów wnętrzarskich, w których często inspirują mnie różne elementy wyposażenia. Nie bez znaczenia są dla mnie również trendy i moda. Styl skandynawski tak bardzo mnie oczarował, że postanowiłam przebudować nasz pierwszy dom. W przypadku drugiego nie miałam wątpliwości, na jaki motyw się zdecydować” – mówi Lucie.
W jaki sposób Lucie projektowała dom dla swojej rodziny? Kierowała się naturalnym wyczuciem smaku oraz dobierała elementy wyróżniające się ponadczasową elegancją. Owocem jej pracy jest otwarta przestrzeń z widocznymi, drewnianymi belkami, która potęguje poczucie wolności, a także otwiera umysł. Duża przestrzeń uwypukla przestronność pomieszczenia, które jednocześnie pozostaje przytulne i zachęca do chwili relaksu.
Piękno tkwiące w prostocie
Dom Lucie i jej rodziny stanowi potwierdzenie powiedzenia o pięknie tkwiącym w prostocie – jasne kolory, takie jak biel, beże i szarości, a także subtelne dodatki sprawiają, że wnętrze jest bardzo funkcjonalne. Lucie jest kobietą zarówno praktyczną, jak również posiadającą wysokie poczucie estetyki, trudno znaleźć miejsce, które pozostawałoby niezagospodarowane. Jak sama mówi: „Zaletą minimalistycznego wnętrza jest swoboda doboru dekoracji i dodatków. W efekcie ich prostej wymiany, wprowadzisz do swojego domu zupełnie inną atmosferę”.
W przejrzystym i jasnym wnętrzu zastosowano również wysokiej jakości materiały. Właścicielka domu wyszła z założenia, że kuchnia jest zwykle najdroższym elementem w domu i nie warto oszczędzać na jakości elementów, z których jest zrobiona. Jako wnętrze problematyczne, w przypadku nawet małych remontów, każda przebudowa jest zwykle bardzo kosztowna. Wysokiej jakości materiały pozwalają na zaoszczędzenie w przyszłości.
„Dbam o swojego męża i dwójkę małych dzieci, więc dużo czasu spędzam w kuchni. Zależało mi na tym, aby odpowiadała ona moim wyobrażeniom i jednocześnie wymaganiom jakościowym. Nie potrafię wyobrazić sobie kuchni bez odpowiedniego blatu kuchennego, dlatego wybrałam konglomerat kwarcowy Technistone we wzorze Noble Carrara w wersji polerowanej. Wiem, że mogę na niego zawsze liczyć” – podkreśla Lucie.
W całej kuchni Lucie postawiła na proste formy, które zdobi biel uzupełniona czarnymi dodatkami w postaci lamp, hockerów oraz sprzętów AGD. Pomieszczenie jest niesamowicie praktyczne dzięki rozkładowi szafek, które znalazły się nawet w wyspie kuchennej. W ten sposób właścicielka domu zyskała sporo miejsca do przechowywania. W kuchni panuje idealna harmonia – bezuchwytowe fronty tworzą gładką, białą taflę.
Minimalistyczne łazienki
W łazienkach, Luci postawiła na surowe materiały w postaci szarych płyt, które przełamane zostały drewnianymi meblami oraz białymi akcentami. W tych wnętrzach nie znajdziemy niczego, co mogłoby wydawać się zbędne, lustra nie posiadają ram, a blat przyozdabiają jedynie naturalne gałązki bawełny, świeczka oraz niezbędne, minimalistyczne kosmetyki. Blat to konglomerat kwarcowy Crystal Absolute White od Technistone.
„Jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Kamieniarze pozwolili nam wypróbować ten materiał i przekonała mnie odporność na uszkodzenia i łatwość w utrzymaniu czystości” – mówi Lucie.
Skandynawski minimalizm będzie właściwym wyborem dla osób, które są praktyczne, a także lubią by w ich życiu panował porządek. Lucie wypróbowała wiele stylów projektowych, lecz odnalazła się w minimalizmie, jak mówi: „To spokojne miejsce pozwalające na spokojne życie i ucieczkę od wszechobecnego chaosu. Jestem szczęśliwa, że udało mi się stworzyć wnętrze, w którym wszystko ma swoje miejsce”.
Zobacz również: Wnętrza 200-metrowego domu w Krakowie | Dom w stylu modern classic