Biuro stanowi wizytówkę każdej pracowni projektowania wnętrz. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę Hanna Lapchanka i Yauheni Lapchanka, czyli duet z pracowni INCH ARCHITECTS. W projekt własnej 56-metrowej siedziby, zlokalizowanej w Porcie Praskim w Warszawie, włożyli mnóstwo serca i pasji. Wszystko po to, aby stworzyć miejsce otwarte na klientów, zapraszające przyjazną atmosferą, a dodatkowo także wyrażające cele i wartości, które przyświecają im w pracy. Minimalistyczne INCH OFFICE sfotografował Andrei Kondrykau.
INCH OFFICE w Warszawie – własne biuro i swoista wizytówka pracowni projektowej
Decydując się stworzyć własną siedzibę, zespół INCH Architects poszukiwał wyjątkowego miejsca. Hanna i Yauheni Lapchanka wiedzieli, że stają przed szczególnym wyzwaniem zaprojektowania przestrzeni nie tylko dla samych siebie, ale też dla klientów i przyjaciół pracowni. Dlatego każdy aspekt – począwszy od lokalizacji, przez układ, funkcjonalność, styl i detale – był niezwykle istotny. Nowe biuro miało być otwarte na odwiedzających i jednocześnie pełnić funkcję swoistej wizytówki – pokazującej cele, charakter i możliwości architektów.
Biorąc pod uwagę reprezentacyjną rolę, jaką pełni siedziba firmy, samoistnie nasuwa się myśl, że powinna ona zapadać w pamięć i czymś się wyróżniać. W tym kontekście zaskakujący może wydawać się fakt, że styl, w jakim zaprojektowane zostały wnętrza INCH OFFICE, to minimalizm. Trudno jednak znaleźć w tym projekcie jakiekolwiek przewidywalne rozwiązania, albowiem ponadczasowa biel stała się doskonałym tłem i spoiwem dla nietuzinkowych detali, a kolorystyczna dyscyplina nie nudzi, tylko wzmacnia oryginalny charakter przestrzeni.
Miejsce kreatywności, komunikacji i pracy – jak stworzyć przestrzeń, która zaprasza?
56-metrowy lokal w Porcie Praskim w Warszawie miał stać się otwartym miejscem spotkań architektów z klientami i wykonawcami, dlatego konieczne było połączenie wyrazistej estetyki z funkcjonalnością. Sercem siedziby stał się przestronny open space – przestrzeń komunikacji, kreatywności i produktywnej pracy. Jego centrum stanowi duża wyspa, która doskonale sprawdza się, jako miejsce prezentacji projektów, materiałów i opracowań. To właśnie tam podczas rozmów z klientami rodzą się nowe pomysły i wizje.
Układ lokalu pozwolił na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia do prowadzenia zamkniętych spotkań na żywo i online. Strefa konferencyjna została połączona z kuchnią dla zespołu. Zaplecze siedziby uzupełnia również łazienka z prysznicem. Na komfort przebywania w przestrzeniach INCH OFFICE wpływa nie tylko przemyślany i precyzyjnie dostosowany do stylu pracy układ funkcjonalny, ale też troska o przyjemny klimat. Dzięki drewnianym detalom wnętrza stały się ciepłe, przytulne i zapraszające do tego, by się w nich rozgościć.
Jak zaprezentować oryginalne rozwiązania w ramach spójnej i lekkiej aranżacji?
W projekcie nie mogło również zabraknąć kilku oryginalnych elementów, które pokazywałyby charakter i styl właścicieli pracowni. Jednym z nich jest grupa sof wykonanych z siana, które marka planuje wypuścić na rynek w niedalekiej przyszłości. Oryginalna instalacja stanęła w open space’ie, dzięki czemu jest widoczna niemalże z całego biura. Uwagę zwracają również oryginalne rozwiązania, skomplikowane elementy, nietuzinkowe połączenia i detale, które udało się harmonijnie wkomponować w minimalistyczną przestrzeń biura.
Wszystko to sprawia, że INCH OFFICE doskonale sprawdza się jako wizytówka pracowni. Odwiedzający tę przestrzeń klienci mają szansę zobaczyć i samodzielnie sprawdzić, jak różne odważne rozwiązania działają w praktyce, a także przekonać się jaki styl pracy i komunikacji realizuje w swoich działaniach firma. Spójny, funkcjonalny i wyróżniający się detalami projekt doskonale wyraża wartości, które przyświecają zespołowi INCH Architects, a przy tym stanowi wygodne i przyjazne miejsce kreatywnej pracy i spotkań.
Projekt: INCH ARCHITECTS | incharchitects.com
Zdjęcia: Andrei Kondrykau
Zobacz również: Warszawskie biuro Mattel – od Barbie do Hot Wheels | Warszawskie biuro Heimstaden – domowa przestrzeń