10. edycja arena DESIGN za nami

Czy wiedzieliście, że w tym roku arena DESIGN miała swój jubileusz? 10. edycja za nami. My jesteśmy z nią już od trzech lat i już teraz możemy napisać, że za rok również będziemy! Warto pamiętać, że arena Design organizowana jest równolegle z Meble Polska i Home Decor. Jednak my skupiamy się przede wszystkim na tym międzynarodowym wydarzeniu, które dedykowane jest tematyce współczesnego wzornictwa, projektowania przemysłowego i architektury. Tegorocznym motywem przewodnim, wokół którego koncentrował się program areny DESIGN był POKOLENIA / GENERATIONS. W dzisiejszym wzornictwie nie można nie doceniać doświadczenia i dorobku Starszych, ale również nie można zamykać się na wizję i kreatywność Młodych.

Dla nas tegoroczna edycja była ważna również z innego powodu – po raz pierwszy mieliśmy możliwość stworzenia swojej własnej ekspozycji. Do projektu zaprosiliśmy markę GOOD INSIDE. Naszym wspólnym celem jest promowanie najlepszego, polskiego designu. 100% made in Poland. Dlatego w Poznaniu, na naszym stoisku mogliście zobaczyć takie marki jak Phormy.com, Do_m, Hadaki czy Sun Patterns.  To nie wszystko! Na scenie głównej reprezentowała nas Małgosia Stasinowska z GOOD INSIDE, która poruszyła bardzo ważny temat. Czy renowacja mebli to tylko chwilowa moda, czy też nowe podejście do konsumpcjonizmu? Jeśli jesteście ciekawi do jakich wniosków wspólnie doszliśmy – to koniecznie zaglądajcie na PLN Design. Więcej o naszej współpracy napiszemy już wkrótce!

Co nas zachwyciło w tegorocznej edycji?

Od trzech lat wydarzeniu towarzyszy wystawa VIVA light, prezentująca nowatorskie produkty, materiały i technologie w dziedzinie oświetlenia. W tym roku ekspozycja zestawiła design oświetleniowy ze sztuką. Czarno-białe fotografie łamiącego konwenanse artysty, Szymona Brodziaka pojawią się obok ekstrawaganckich i pełnych kolorów i alegorii realizacji Studia Job. Wystawa zaprojektowana była  na planie kwadratu i konsekwentnie utrzymana w czarno – białej kolorystyce stanowiła czyste tło do prezentacji artystów i designerów. Styl galeryjny podkreślą plakaty i fotografie zawieszone na ścianach, które będą towarzyszyły odpowiednio dobranym kolekcjom lamp. Centralnym punktem wystawy były wielkoformatowe podświetlane płaszczyzny z nadrukowanymi fotografiami Brodziaka, które powstaną dzięki współpracy z firmą Normalu Barrisol i pod patronatem VIVA light. Dla nas ta wystawa jest zawsze niezwykle ważna. Bardzo lubimy światło i uwielbiamy wręcz lampy. Tą wystawę naprawdę warto mieć zawsze na oku i poświęcić jej trochę więcej czasu!

Nie możemy absolutnie pominąć drugiej naszym zdaniem – świetnej wystawy. Stowarzyszenie loveOriginal to wyjątkowa inicjatywa, którą my w 100% wspieramy i popieramy! Edukacja, promowanie wartości pracy twórczej, budowanie świadomości, doradztwo dla projektantów w kwestii ochrony praw autorskich to ich głowne cele. Szanuj prawa autorskie! Nie kradnij! Takie hasła przyświecały wystawie #loveOriginal. Wystawa miała zwrócić uwagę na problem wszechobecnych podróbek z dziedziny mebli tym samym pokazując piękno oryginalnych przedmiotów znanych projektantów dla marek takich jak Vitra, Magis czy Kartell. Wystawa ważna, tak jak cele stowarzyszenia. Warto śledzić ich dalsze kroki!

Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty nagrodziło jury w konkursie TOP DESIGN award 2018. Jury konkursu wybiera i nagradza produkty odznaczające się wybitną jakością wzorniczą. W ciągu 10 lat znakiem tym odznaczono 60 produktów. W tym roku wśród zwycięzców znaleźli się:

Przestrzeń domowa:

Fotel RM57/ VZÓR

Kuchnia:

Bateria zlewozmywakowa ASTER/ DEANTE

Łazienka:

Kolekcja CANDENCE/ MARMITE

Grzejnik MANHATTAN/ INSTALPROJEKT

Biuro:

Ścianka wolnostojąca TREE SCREEN/ MIKOMAX

System mebli akustycznych SoundRoom/NOTI

Ogród:

Narzędzia pielęgnacyjne PASTEL/ KABO & PYDO

Oświetlenie:

Lampy Sunray Premium/ LUMELINE

Materiały i komponenty:

Zestawy kołowe z serii LINEA / TENTE

Znakiem firmowym areny DESIGN stały się także spotkania ze światowej klasy projektantami. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Nipa Doshi ze studia Doshi Levien, Inga Sempé, Edward Barber ze Studia Barber & Osgerby, Brodie Neill, Sander Mulder, grupa projektowa FRONT DESIGN – Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken, Anna Lindgren, Francois Azambourg, Werner Aisslinger czy Karim Rashid. W tym roku gościem specjalnym było STUDIO JOB. Projekty duetu Job Smeets i Nynke Tynagel u jednych wzbudzają zachwyt, inni patrzą na nie ze zdziwieniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że łamią przyjęte schematy i balansują na granicy designu i sztuki. Tradycją areny DESIGN stały się spotkania ze znanymi, światowej sławy projektantami, którzy dzielili się wiedzą, mówili o swoich inspiracjach, nietypowych pomysłach, pasji do projektowania, ale też o problemach, jakie napotykali w zderzeniu z producentem czy konsumentem. Organizatorzy przy współpracy z Galerią Wnętrza zaprosili zatem do Poznania przedstawicieli marki LIGNE ROSET – rodzinnej firmy z 150-letnim doświadczeniem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, która współpracuje z najbardziej utalentowanymi oraz nagradzanymi projektantami.

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter