10. edycja Gdynia Design Days

10. edycja Gdynia Design Days

W tym roku po raz 10. Gdynia stanie się letnią stolicą dobrego projektowania. Jubileuszowej edycji GDD przyświecać będzie hasło bezpośrednio i metaforycznie odnoszące się do nadmorskiej lokalizacji festiwalu – SZTORM. Pojęcie to przywołuje morze skojarzeń i interpretacji, a jego wielowymiarowość przełoży się bezpośrednio na zróżnicowany program festiwalu. Tegoroczna edycja poświęcona zostanie możliwościom, jakie przynosi niszczycielska zawierucha, jej możliwym następstwom oraz budowaniu od nowa.

Sercem festiwalowych wydarzeń zostanie ponownie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, który na 10 letnich dni zamieni się w platformę wymiany dobrych praktyk projektowych i miejsce inspirujących spotkań branży kreatywnej.

 

ZARYS PROGRAMU

Wystawy:

Miasto na fali – wystawa główna

Kuratorka: Izabela Bołoz

Wystawa zaprezentuje ciekawe projekty związane z różnymi nurtami tematyki miejskiej, które przyczyniają się do odnowy miasta. Zaprezentowane zostaną udogodnienia techniczne usprawniające funkcjonowanie w dużych aglomeracjach. Ponad to wystawa poruszy kwestię budowania pozytywnych relacji społecznych w przestrzeni miejskiej oraz odpowiedzialności za dobro wspólne. Przedstawione zostaną również innowacyjne metody radzenia sobie z problemem zanieczyszczeń, śmieci i odpadów, a także nowe trendy dotyczące wprowadzania do miast zieleni.

MANUBA Rzemiosło Odzyskane – edycja 2017

Kuratorka: Alicja Wianecka

MANUBA – Kolekcja GDD to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z produktów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Tegoroczna edycja kontynuuje zapoczątkowaną w zeszłym roku ideę odzyskiwania zapomnianego rzemiosła. Odwołując się do tematu przewodniego festiwalu, kolekcja 2017 jest inspirowana pejzażem posztormowej plaży.

rECOnsider design

wystawa projektu unijnego EcoDesign Circle

Podstawę merytoryczną wystawy stanowi pojęcie ecodesignu i gospodarki okrężnej. Na ekspozycję składają się najlepsze przykłady produktów i usług z regionu Morza Bałtyckiego, zaprojektowanych i wyprodukowanych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki okrężnej. Celem jest podniesienie świadomości w temacie minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko w życiu codziennym. Wystawę uzupełnią wydarzenia towarzyszące skierowane do przedsiębiorców, wykładowców, studentów i społeczności lokalnej.

Roundabout Baltic

Kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Wystawa organizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wraz z Centrum Designu Gdynia i Muzuem Miasta Gdyni w roli partnerów.

Wystawa prezentuje dorobek polskich projektantów w kontekście kulturowym obszaru Morza Bałtyckiego. „Roundabout Baltic” jest wizualną narracją o podobieństwach i różnicach, rodzajem emocjonalnego pejzażu zbudowanego z przedmiotów codziennego użytku. Wybrane przez kuratorkę obiekty poprzez swoją formę lub strukturę są silnie zakorzenione nie tylko w tradycji materialnej i rzemiosłach charakterystycznych dla regionu, lecz w sposób widoczny związane z otoczeniem, wpisane w wizualną charakterystykę  regionu.

Projektowanie w Amazonii

Kuratorki: Dorota Kabała, Monika Brauntsch

Wpływ współczesnej cywilizacji na środowisko naturalne oraz na kondycję społeczeństwa jest bezsprzecznie wysoki. Przyjrzymy się temu, jaką rolę przyjmuje projektowanie w społeczności funkcjonującej w modelu innym niż europejski. Wystawa prezentuje efekty warsztatów – wspólnego działania projektantów i członków mieszkańców wyspy Boa Vista.

Stulecie rewolucji De Stijl – wzornictwo niderlandzkie

Kuratorka: Joanna Dauksza S K Ł A D   D E S I G N

Idea wystawy dobrze wpisuje się zarówno w tegoroczny temat festiwalu, jak i w obchody 100-lecia ruchu De Stijl. Owym sztormem w tym przypadku była II wojna światowa, która przyspieszyła pożegnanie z tradycyjnym, mieszczańskim wnętrzem i na masową skalę wprowadziła do holenderskich domów nowoczesne wzornictwo. Wystawa pokaże ikoniczne projekty Gerrita Rietvelda – niebiesko-czerwono-biały fotel, krzesło zig-zag, projekt domu Schroder-Schroder.

Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku

Kuratorki: Magdalena Jasińska, Agata Kondracka, Anna Diduch

Wystawa tropi motywy związane ze wzornictwem lat 50. i 60. we współczesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy dawnego wzornictwa z klimatem nowoczesności. Moda na retro w świecie designu trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji.

Elementarz polskiego designu

Kuratorki: Ewa Solarz, Karolina Perin

Wystawa jest próbą zebrania i zaprezentowania dzieciom 100 polskich ikon designu i ich idei. Dedykowana głównie najmłodszym odbiorcom festiwalu, z pewnością znajdzie swych odbiorców również w śród starszych uczestników, których zaciekawią nie zawsze znane opowieści związane z historią polskiego projektowania. Wystawa jest kontynuacją projektu „ILUSTROWANY ELEMENTARZ DESIGNU”.

The Future of Food

Kuratorka: Natalia Hatalska

Wystawa jest efektem projektu „speculative design”, realizowanego przez Natalię Hatalską i Pracownię Designu Eksperymentalnego Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt jest częścią szeroko zakrojonego przedsięwzięcia, którego finalnym „produktem” będzie raport „The Future of Food”.

Najlepsze dyplomy ASP

Kuratorka: Marta Flisykowska

Prezentacja najlepszych dyplomów absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplomy wybierane są przez jury, które od 5 lat przyznaje nagrody w kategoriach: wzornictwo przemysłowe i architektura. Dla młodych absolwentów wystawa jest okazją do pierwszej konfrontacji z odbiorcami, zarówno starszymi kolegami po fachu, jak również dziennikarzami, inwestorami i potencjalnymi użytkownikami.

School of Form – Graduation 3

kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka

W tym roku mury School of Form opuścił trzeci rocznik absolwentów. Wystawa stanowi pierwszą pozauczelnianą prezentację wybranych projektów dyplomowych. To młodzi wyznaczają trendy. To od ich pomysłów zaczyna się twórczy sztorm. Patrzą daleko, nie boją się tabu. Studenckie prace, kameralne prototypy jak w soczewce skupiają potrzeby i problemy społeczne, ekologiczne i materiałowe.

Młodzi na Start

organizator: ELLE Decoration

Podczas 6. już edycji konkursu młodzi designerzy zmierzą się z tematem „Małe wnętrza, wielki design”.​

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty rozwiązujące problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy niewielkich przestrzeni. Laureata konkursu poznamy w trakcie wernisażu, a wyłoniony zostanie przez jury w składzie: Małgorzata Szczepańska, Ewa Janczukowicz-Cichosz, Ewa Gołębiowska, Ryszard Balcerkiewicz, Marek Adamczewski oraz Tomasz Augustyniak.

Stół Idei

Organizator: Design Alive

Magazyn Design Alive wraca podczas GDD do tradycyjnych wartości: zaprasza do stołu, spotkań i rozmów (osobistych, nie wirtualnych), czytania oraz pisania listów (na papierze!). Przy Stole Idei można poczytać magazyn, zrobić sobie zdjęcie z prototypem statuetki Design Alive Awards projektu Oskara Zięty, obejrzeć film z gali rozdania nagród, czy spotkać się z redakcją. Można też napisać list do redakcji oraz projektantów stołu: Grupy Tabanda.

Sztorm, którego nie widać

Realizacja wystawy: Anna Łukawska | Lumann

Czy jesteśmy w stanie docenić wartość produktu? Czy zastanawiamy się, ile pracy włożono w stworzenie produktu nadającego się do użytku? Ile osób było zaangażowanych w proces jego produkcji? Chcemy odsłonić coś czego nie widać, gdy patrzymy na piękny kubek, delikatną etażerkę, czy dizajnerskie siedzisko. Problemy, bariery, porażki, ograniczone budżety, ludzi, ich zmartwienia i ich nieprzespane noce. Sztorm, który poprzedzał realizację idei.

Oskar Zięta – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Kuratorki: Izabela Bołoz, Anna Śliwa

Na wystawie „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni twórca przedstawiony zostanie zarówno jako projektant produktów oraz marek produkcyjnych, jak i projektant technologii oraz innowator. Podczas wydarzenia dowiemy się, w jaki sposób łączy on wiedzę inżynieryjną, zdobytą w Polsce oraz za granicą, z wrażliwością artysty. Zaprezentowane będzie pełne spectrum działalności Oskara Zięty, przybliżające sylwetkę artysty.

Terminal Designu

Tradycyjnie już Gdynia Design Days nie zabraknie również w samym sercu Gdyni. Kontenery w Parku Rady Europy będą kolejnym przystankiem na festiwalowej mapie. Będzie to miejsce spotkań, relaksu i nadmorskich inspiracji dla każdego. Jeden z kontenerów zamieni się w przestrzeń ekspozycyjną, gdzie zaprezentowana zostanie aranżacja wnętrza z użyciem mebli i dodatków zaprojektowanych w rejonie Morza Bałtyckiego.

Niech wieje!

Realizacja wystawy: Anna Łukawska | Lumann

Wydarzenia specjalne

Stwórz i sprzedaj

Jak dobrze zaprojektować swój biznes i odnieść sprzedażowy sukces? Jak rozwijać potencjał kreatywny, przy jednoczesnym budowaniu kompetencji biznesmena? Czy wsłuchiwanie się w potrzeby klienta się opłaca i czy media społecznościowe sprzedają?  Na te inne zagadnienia odpowiemy podczas drugiej edycji cyklu „Stwórz i Sprzedaj”, czyli praktycznego instruktażu dedykowanego młodym przedsiębiorcom z sektorów kreatywnych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku.

Design językiem Biznesu

Wydarzenie łączące przedsiębiorców i projektantów, którzy jednym językiem porozmawiają o wspólnych celach i wyzwaniach rynkowych. Tegoroczna edycja skupi 300 uczestników oraz 20 prelegentów z Polski i zagranicy, wśród których znajdą się przedstawiciele z różnych sektorów. Podczas wydarzenia zobaczymy dynamiczne wystąpienia znanych praktyków mówiące o zmianach w branży i strategicznej roli projektowania. Szczerze porozmawiamy też o współpracy przedsiębiorców z projektantami, pokazując jak powstawały strategicznie zaprojektowane produkty i usługi dostarczające wartość, której współcześni klienci potrzebują. Podczas podsumowujących warsztatów z ekspertami weźmiemy sprawy w swoje ręce, zakasamy rękawy i na własnej skórze doświadczymy, co to znaczy pracować na styku.

Design w mieście

Prezentacja polskich produktów z zakresu wzornictwa przemysłowego we wnętrzach trójmiejskich lokali gastronomicznych. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, bywalcy kawiarni i restauracji będą mieli okazję poznać nowatorskie projekty i doskonale zaprojektowane przedmioty. Eksponaty stanowić będą formę zaproszenia do udziału w festiwalu. Celem projektu jest także promocja polskiego wzornictwa wśród szerokiej publiczności.

#projektmarket

Festiwalowe targi wzornictwa. Pod wspólnym szyldem pop-up storu GDD, co roku swoje projekty wystawia kilkudziesięciu designerów z całej Polski. Podczas 10 dni goście festiwalu będą mieli możliwość nabycia unikatowych produktów bezpośrednio od projektantów. To doskonała okazja nie tylko do zakupów, ale także wymiany spostrzeżeń między twórcami a odbiorcami.

W ramach festiwalu odbędzie także szereg wykładów oraz warsztatów skierowanych zarówno do projektantów, jak i entuzjastów designu w każdym wieku. Odwiedzający będą również mogli wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich oraz tematycznych spacerach. W programie znajdą się także projekcje filmowe organizowane we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym.

Kiedy: 30 czerwca – 9 lipca 2017

Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

 

 

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter