5 pytań do … Phormy

Phormy to kolejna polska marka, która podbiła nasze serca. Istnieje na rynku od 2014 roku i stoi za nią architekt Max Kobiela. Pierwsze szkice mebli były odpowiedzią na prywatne zapotrzebowanie autora. Powstały z przekonania, że jeżeli na rynku nie ma odpowiednich form, to trzeba je zaprojektować. W międzyczasie powstawały kolejne projekty mebli i z czasem narodziła się koncepcja zebrania ich pod jednym szyldem jako „Phormy”. Tak narodziła się rodzina mebli, których piękno tkwi w prostym wzornictwie i mistrzowskim wykonaniu.

Phormy to …
Oficjalnie: świeży brand meblowy na europejskim rynku designu pokazujący, że do mebli można podejść w nowy oryginalny sposób.
Organizacyjnie: wspólne przedsięwzięcie dwóch znajomych, którzy postanowili połączyć potencjał projektowy z wysoką jakością wykonania.
Osobiście: realizacja planów i aspiracji architekta, który na jeszcze na studiach poznał technologię produkcji mebli i pragnął stworzyć ich autorską serię.

Skąd czerpiesz inspiracje?

Inspiracje są wokół: sztuka, malarstwo, architektura, grafika, moda, sztuki wizualne – pobudzają wyobraźnię. Motywacją stały się codzienne potrzeby, na które odpowiedzią są phormy. Nie zamykam się w żadnych ramach. Zainspirować może równie dobrze suprematyzm w malarstwie czy dobra architektura jak i dobrze zaprojektowane opakowanie, np. perfum. Podstawą jest otwarta głowa i selektywne filtrowanie bodźców zewnętrznych.

Skąd wziął się pomysł na Catbox’a?
Catbox, powstał podczas projektu wnętrz jednego z nadmorskich pensjonatów, który w profilu swojej działalności zakładał klientów podróżujących z kotami. Na rynku turystycznym jest to nisza, która pozostaje wciąż niezaspokojona. Poza stałymi elementami wyposażenia wnętrz przeznaczonych dla kota, jako dopełnienie pojawiła się kwestia wyboru legowiska. Po przejrzeniu ówczesnej oferty rynkowej pojawił się problem, bo nie było posłań/legowisk, które wpisywałyby się estetycznie w nowoczesne i lekkie wnętrze. Dominowały materiałowe posłania z wątpliwymi estetycznie wzorami „łapek”, „rybek”, etc. Pojawiła się potrzeba na którą trzeba było odpowiedzieć.

Catbox jako uzupełniający element wyposażenie wnętrza został zaprojektowany w minimalistycznej formie, jako sześcian z okrągłym otworem wejściowym. Całość została oparta na drewnianych nóżkach. W efekcie powstała prosta i uniwersalna bryła, której mobilność zapewnia charakterystyczny uchwyt z liny jutowej na górze. Jutowy sznur może zostać wpuszczony do środka i służyć jako drapak/zabawka dla kota. Wewnątrz znajduje się poduszka z antyalergicznym wkładem, która zapewni komfort najbardziej wymagającym użytkownikom  Finalna forma nawiązuje nieco w swojej estetyce do stylistyki lat 60tych. Niektórym kojarzy się z telewizorem z tamtych lat. Skojarzenie to podkreśla popularna wówczas pepita, której wzór został zastosowany na poduszce.

Czym dla Ciebie jest dobry design? Jakość, funkcjonalność, a może unikatowość? Co decyduje o dobrym projekcie?

I jakość i funkcjonalność i unikatowość. Dobry design powinien być synergią tych elementów. Formy użytkowe z samej definicji mają służyć. Odpowiadać na potrzeby.
Unikatowość można osiągnąć w różny sposób. Dla mnie liczy się oryginalny projekt, który wnosi nową wartość w przestrzeń codzienną użytkownika. Jakość wykonania podkreśla myśl projektową. Pozycjonuje i narzuca charakter użytkowania. Współistnienie powyższych jest kluczowe. Jeśli dodamy do tego ograniczenia w myśl zasady „less is more” projektowanie staje się jeszcze ciekawsze

Zdradzisz nam swoje najbliższe plany?
Aktualnie pracujemy nad nowymi produktami, które zaczną pojawiać się na przełomie roku. Przed nami kilka ciekawych sesji fotograficznych. Poza tym zamykamy kolejny etap bardzo ciekawej realizacji o której mam nadzieję z początkiem roku, będziecie mogli przeczytać na łamach PLN Design 😉

Max Kobiela – architekt. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał jeszcze na studiach, projektując wnętrza i zgłębiając tajniki produkcji mebli. Możliwość współpracy z francuskimi i angielskimi pracowniami wnętrz poszerzyła perspektywę i wzmocniła zamiłowanie dla dobrego wzornictwa. Na co dzień projektowanie traktuje jako multidyscyplinarną dziedzinę od grafiki, przez design, wnętrza po architekturę. Aktualnie poza marką phormy.com, współprowadzi biuro architektoniczne KOARCHITEKCI, które zajmuje się projektowaniem architektonicznym, w szczególności inwestycji przemysłowych a także projektowaniem wnętrz komercyjnych i przestrzeni użyteczności publicznej w ramach STUDIOKO. Zwolennik projektowania zintegrowanego i kompleksowego.


Partnerem cyklu „wnętrza MADE IN POLAND” jest Euforma, największy w Polsce showroom z kompleksową ofertą mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz pochodzącą od najlepszych polskich producentów.

Euforma (Foto. materiały prasowe)

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter