MIESZKANIA

57-metrowe mieszkanie na osiedlu Bardowskiego w Katowicach

Mieszkanie zaprojektowane przez pracownię Prosty Układ znajduje się na 4 piętrze jednego z bloków na nowym osiedlu Bardowskiego w Katowicach. To 57 m2 stworzonych z myślą o młodej, świadomej swoich potrzeb parze. Zakres projektu obejmował całą strefę dzienną, łazienkę oraz sypialnię właścicieli. To mieszkanie, w którym funkcjonalność idzie w parze z rzadko spotykaną we wnętrzach zielenią i antracytem. 

Zieleń i antracyt i 57-metrowe mieszkanie pracowni Prosty Układ

Głównymi wytycznymi dla projektu była przede wszystkim funkcjonalność proponowanych rozwiązań, duża ilość miejsca do przechowywania oraz wcześniej wspomniana, określona kolorystyka – klienci zapragnęli wnętrza z akcentami w kolorze zieleni oraz powiedzieli głośne i wyraźne TAK dla koloru antracytowego.

57-metrowe mieszkanie na osiedlu Bardowskiego w Katowicach – foto DEKORIALOVE

Kolor ten finalnie pojawił się w całym mieszkaniu, przede wszystkim na zabudowie meblowej, ale też na – bardzo istotnej dla wrażenia, jakie tworzy strefa dzienna – ciemnej ścianie z ukrytymi drzwiami. Również gresy i mozaiki wybrane do tego projektu korespondują z szarościami i czernią dominującymi w tej przestrzeni.

Funkcja podstawą projektu

Nie było potrzeby zmiany układu mieszkania. Pojawiły się jedynie kosmetyczne przesunięcia otworów drzwiowych, tak aby móc lepiej zaplanować wnętrza pomieszczeń.  Strefę dzienną tworzy przestronna, otwarta przestrzeń. Kuchnię od przedpokoju subtelnie oddziela wysunięta w stronę salonu zabudowa meblowa.

57-metrowe mieszkanie na osiedlu Bardowskiego w Katowicach – foto DEKORIALOVE

W ten sposób powstała duża i przede wszystkim funkcjonalna szafa z lustrzanymi frontami w przedpokoju. Kuchnia zyskała natomiast dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz fragment ukrytego blatu, umożliwiającego np. umieszczenie na nim drobnych sprzętów AGD, niewidocznych z salonu, a dzięki temu niezagracających kuchni.

Heksagon jako motyw kluczowy

Ważnym, charakterystycznym motywem w mieszkaniu jest heksagon, który konsekwentnie pojawia się w każdym pomieszczeniu, jednak zawsze w innej formie. W kuchni występuje jako mniejsza, kamienna mozaika, w łazience nieco większa płytka w kolorze czarnym. W sypialni natomiast jest to tapeta z geometrycznym wzorem. Poprzez zróżnicowanie struktur i materiałów nie mamy wrażenia nudy i powtarzalności motywu.

57-metrowe mieszkanie na osiedlu Bardowskiego w Katowicach – foto DEKORIALOVE

Lustrzane odbicie przestrzeni

Decydując się na odważny, dominujący kolor antracytowy we wnętrzu, projektantki musiały wciągnąć do niego trochę światła. Z pomocą w tej kwestii przyszły lustra. W projekcie możemy je znaleźć na frontach dużej zabudowy meblowej w przedpokoju i sypialni oraz w salonie naprzeciw okna tarasowego.

57-metrowe mieszkanie na osiedlu Bardowskiego w Katowicach – foto DEKORIALOVE

Warto zauważyć, że sypialnia jest utrzymana w zdecydowanie jaśniejszych tonach. Pomieszczenie to jest stosunkowo niewielkie, mimo to zapewnia dużą ilość przestrzeni do przechowywania. Lustra oraz jaśniejsze barwy pozwoliły na osiągnięcie wrażenia przestronności na niewielkim metrażu. Trzymając się szarości oraz zielonych akcentów, zachowano spójność stylistyczną z resztą mieszkania.

Ostatnie poprawki Klientów

Inwestorzy postawili kropkę nad i w projekcie mieszkania. Dowiedzieliśmy się, że ważna była dla nich wanna z parawanem oraz prysznicem walk-in, co sprawiło, że łazienka zyskała dodatkową przestrzeń. Płynna współpraca Pracowni Prosty Układ z młodym małżeństwem sprawiła, że mieszkanie zostało ukończone w ekspresowym tempie. Ostatecznie, wszystko powstało w 100% zgodnie z projektem, a klienci podsumowali, że wszystko w końcu jest tak, jak być powinno.

57-metrowe mieszkanie na osiedlu Bardowskiego w Katowicach – foto DEKORIALOVE

Pracownia Prosty Układ

Pracownię Prosty Układ tworzą Anna Markowska i Jagoda Piotrowska wraz z zespołem wspaniałych i utalentowanych osób. Ich celem jest tworzenie wymarzonych wnętrz, spełniających najwyższe oczekiwania. Doświadczenie w projektowaniu budują na bazie wykształcenia zdobytego podczas studiów na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Foto: Dekorialove

Zobacz również: Jasne mieszkanie na Wilanowie | 48-metrowe mieszkanie projektu pracowni Odwzorowanie

Łazienka w czerni – foto DEKORIALOVE

Szary przedpokój z lustrem – foto DEKORIALOVE

Szara kuchnia połączona z salonem – foto DEKORIALOVE

Heksagonalne płytki w kuchni – foto DEKORIALOVE

Geometryczne płytki w pokoju – foto DEKORIALOVE

Sypialnia z dużym łóżkiem – foto DEKORIALOVE

Duże łóżko w sypialni – foto DEKORIALOVE

Panele dekoracyjne w sypialni – foto DEKORIALOVE

Kabina prysznicowa z szarymi płytkami – foto DEKORIALOVE

Stylowe wnętrze kuchni połączonej z salonem – foto DEKORIALOVE

Marcin Kieliszek

Published by
Marcin Kieliszek

Recent Posts

Biuro firmy farmaceutycznej projektu Massive Design

Przeprowadzka do nowego biura często jest pretekstem do podniesienia standardu przestrzeni pracy. Reprezentująca branżę farmaceutyczną…

22 godziny ago

Marka CZAS – proste, lecz niebanalne zegarki

Pojęcie CZAS pozostaje niezmiennie intrygujące i inspirujące, pomimo faktu, że używanie zegarka wyłącznie dla sprawdzenia…

2 dni ago

Dom o powierzchni 130m2 – projekt, który powstał z przyjaźni

Czy wnętrza wpływają na nasze samopoczucie? W obecnych czasach chyba nikt już nie ma wątpliwości,…

2 dni ago

Vieques Outdoor – kolekcja łazienkowa projektu Patricii Urquioli

Patricia Urquiola stworzyła kolekcję łazienkową Vieques Outdoor dla marki Agape w oparciu o swoje projekty…

3 dni ago

Leśne apartamenty przy Hotelu Bjornson

Architekci z belgijskiej pracowni Ark-shelter zaprojektowali leśny zespół wypoczynkowy przy Hotelu Bjornson zbudowany z prefabrykowanych…

3 dni ago

29-metrowa kawalerka w Poznaniu projektu 2form

Kawaler? To słowo brzmi interesująco. Ale już kawalerka kojarzy się z małą powierzchnią i… wielkimi…

4 dni ago