W pięknie zachowanym historycznym centrum Torunia, które istnieje od średniowiecza i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pojawiły się nowoczesne mieszkania. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom architektów udało się pogodzić nowoczesność z zabytkowymi wnętrzami dawnego Spichlerza.
Apartamenty Monka w Toruniu
Apartamenty Monka znajdujące się malowniczym gotyckim budynku w Toruniu, zostały zaprojektowane przez polskiego architekta Pawła Tatarę i biuro architektoniczne „Znamy się”. Na samym początku tworzenia projektu konieczne było rozwiązanie problemu pojawiającego się również w innych europejskich miastach posiadających zabytkową architekturę.
Trzeba było odpowiedzieć na trudne pytanie: jak pogodzić potrzebę tworzenia nowoczesnych wnętrz z koniecznością zachowania dziedzictwa architektonicznego? W tym przypadku architekci musieli podjąć się prac w stuletnim budynku, który pierwotnie był wybudowany jako spichlerz. Teraz jednak podjęto próbę nadania mu nowej, mieszkaniowej roli.
Zaokrąglone okna i apartamenty typu loft
Struktura zaokrąglonych okien, które niegdyś służyły do załadunku i rozładunku worków ze zbożem, nadaje budynkowi bajkowego wyrazu, wzmocnionego przez jaskrawoczerwony mur i stromy dwuspadowy dach. Mimo że okna zapewniają wspaniałe widoki na zewnątrz, posiadają niestety swoje wady, takie jak ograniczenia w planowania układu wnętrz i wpuszczanie małej ilości światła dziennego, co dodatkowo utrudnia też niski sufit.
Aby rozwiązać te problemy, architekci genialnie zaplanowali mieszkania na drugim i trzecim piętrze jako dwupoziomowe apartamenty typu loft. Maksymalizują one ilość naturalnego światła dzięki przestrzeni o podwójnej wysokości i układowi na otwartym planie. Jeśli chodzi o mieszkania na czwartym piętrze, wykorzystano w nich poddasze w celu podwyższenia sufitów i wprowadzeniu świetlików.
Apartamenty Monka i unikalne układy wnętrz
Ze względu na liczne nieregularności zabytkowej konstrukcji każdy apartament ma inny układ. Architekci uczynili z tego faktu atut i wykorzystali do wprowadzenia unikalnych detali i kolorów, zwłaszcza przy planowaniu łazienek. Umieszczone pośrodku mieszkań służą kilku celom: pełnią między innymi funkcję łącznika pomiędzy pomieszczeniami dziennymi i sypialnymi.
Nadają współczesnego charakteru wnętrzu mieszkania, komponując się w zgodzie z drewnianymi belkami, zaokrąglonymi małymi oknami i grubymi, wiekowymi murami. Wyodrębnienie łazienki daje możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb.
Apartamenty w różnych kolorach
Każdy apartament ma inny kolor. Żywe odcienie zostały zestawione z neutralną paletą bieli i naturalnego drewna, aby zachować między sobą równowagę. Ponadto każde wnętrze łazienki posiada unikalne witrażowe okno, sięgające od podłogi do sufitu. Stanowi ono nawiązanie do historii miasta. Dobrym przykładem inspiracji historią jest również mieszkanie nr 2, którego projekt nawiązuje do trójdzielnego sklepienia toruńskiej katedry.
Natomiast apartament nr 4 składa hołd gotyckiej koniczynie. Graficzny wzór witraży nie tylko dodaje subtelnej dekoracyjnej elegancji, ale także pozwala na dotarcie naturalnego światła do łazienki. Takie interwencje są dowodem na to, że zamieszkanie w zabytkowym budynku nie musi oznaczać ograniczenia kreatywności. Wręcz przeciwnie – jest okazją do zaprezentowania historycznej spuścizny w nowym świetle.
Pracownia Znamy się
Znamy się to wrocławska pracownia projektowa, założona przez grupę przyjaciół , którzy są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wspólnie zajmują się architekturą, aranżacją wnętrz i grafiką. Nie boją się nowych wyzwań. Nie chodzą na skróty i nie szukają wygodnych kompromisów. Każdy ich projekt charakteryzuje się świeżym podejściem, konsekwencją i dbaniem o najdrobniejsze szczegóły.
Zobacz również: 40-metrowe mieszkanie w Gdańsku w cieniu stoczniowych żurawi | 400-metrowa willa na warszawskiej Saskiej Kępie