Architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy na Łódź Design Festival.

Już 19 maja zaczyna się 12. edycja Łódź Design Festival. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są REFLEKSJE. O swoich refleksjach w kontekście architektury Andrzej Wajda opowiedział Krzysztofowi Ingardenowi w filmie „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Partnerem filmu jest AQForm.

Łódź Design Festival to wydarzenie dedykowane wszystkim tym, którzy poszukują inspiracji i bliskie są im tematy związane z kulturą, wzornictwem, czy szeroko rozumianym designem. Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji Festiwalu, będą zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką, szczególnie w kontekście rewitalizacji. To właśnie dlatego marka AQForm zdecydowała się, żeby ten film pokazać właśnie w Łodzi.

„Mamy ogromny sentyment do Łódź Design Festival. Tym bardziej, że nasze projekty są laureatami kilku nagród „must have” m.in. podczas ubiegłorocznej edycji doceniono naszą kolekcję Modern Glass. Od lat w jakimś stopniu uczestniczymy w tej inicjatywie, w tym roku postanowiliśmy zaznaczyć swoją obecność poprzez organizację pokazu filmu o Andrzeju Wajdzie i jego drugiej wielkiej pasji – architekturze. Andrzeja Wajdę z Łodzią łączyło wiele, dlatego od początku był to dla nas naturalny wybór gdzie pokazać ten film po Katowicach” mówi Wojciech Starowieyski, CEO AQForm Lighting Solutions.

Film „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” odkrywa nieznane oblicze Andrzeja Wajdy jako entuzjasty architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa i propagatora w Polsce kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. To spotkanie z architektem Krzysztofem Ingardenem w 1987 r. stało się początkiem wieloletniej kreatywnej współpracy i inspiracją do powstania filmowego dokumentu.

Przyjaźń Wajdy z Ingardenem zaowocowała powstaniem emblematycznych już dla nowoczesnego projektowania w Polsce budynków. Ze względu na swą innowacyjną formę będących obiektami kontrowersji w czasach, gdy powstawało – Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha projektu Araty Isozakiego i Pawilonu Wyspiańskiego zaprojektowanego przez Krzysztofa Ingardena.

Andrzej Wajda przez lata ważną część swojej twórczej energii oddawał architekturze. Dokument jest próbą odwrócenia tej relacji – czyni architekturę materią dla filmu. Film oparty jest głównie na rozmowach Wajdy i Ingardena, a ilustrowany zdjęciami obiektów oraz wypowiedziami osób związanymi z powstaniem Mangghi i środowiskiem architektonicznym.

Producent: Ingarden Atelier
Reżyseria: Jacek Link-Lenczowski
Scenariusz: Krzysztof Ingarden,

Współpr.: Jacek Link-Lenczowski
Zdjęcia: Jan Ingarden, Maciej Mroziewski
Muzyka: Krzysztof Suchodolski

 

POKAZ FILMU

20/05/2018

Godz. 17.00

Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator

Sala wykładowa, budynek C

Tymienieckiego 3, Łódź

 

Partnerem filmu jest AQForm Lighting Solutions

Patronat: PLN Design

 

Udział w wydarzeniu Łódź Design Festival możliwy jest po wcześniejszym zakupie karnetu lub wejściówki jednodniowej.

 

 

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter