Rozbudowa szkoły znajdującej się na terenie dawnego klasztoru kapucynów rozszerzyła przestrzeń budynku o niezbędne specjalistyczne sale lekcyjne, gabinety nauczycielskie i laboratoria. Za projekt odpowiedzialne było Atelier Tišnovka.
Projekt stworzony przez Atelier Tišnovka łączy historyczny kształt budynku klasztornego ze współczesnymi środkami wyrazu. Rozbudowa gimnazjum była działaniem w istniejącym kompleksie szkolnym, który znajduje się w dawnym klasztorze kapucynów w miejscowości Třebíč-Jejkov. Nowy budynek zastąpił obiekt wybudowany w epoce komunizmu.

Rozbudowa gimnazjum projektu Atelier Tišnovka
Od strony południowej dobudowana część prowadzi w kierunku sąsiednich budynków klasztornych. Od strony północnej tworzy ona wewnętrzny dziedziniec, który połączony jest z zewnętrzną salą lekcyjną. Dwuczęściowy układ otwiera się na parterze przez przeszkloną wnękę na dziedziniec. Na pierwszym piętrze korytarz jest skierowany w stronę otwartego tarasu. Sale lekcyjne, laboratoria i gabinety nauczycieli są zorganizowane zgodnie z określonymi wymaganiami szkoły.

Projekt Atelier Tišnovka w ciekawy sposób łączy charakterystyczne aspekty historycznych budynków klasztornych ze współczesnymi rozwiązaniami technicznym, dostosowując obiekt do obecnych wymagań i trendów. Symbolicznym połączeniem historycznej i nowej części szkoły jest przeszklona przestrzeń ze zintegrowaną przezroczystą windą.

Materiały wykorzystane w projekcie
W konstrukcji zastosowano połączenie systemu ścian nośnych wykonanych z pustaków ceramicznych, słupów i stropów żelbetowych. W projekcie wykorzystano również m.in. tynk wapienny, lastryko i szarą stal. Lastryko możemy znaleźć w korytarzach. W salach lekcyjnych oraz gabinetach nauczycieli na podłodze położono drewniany parkiet. Drzwi, korytarze oraz meble do zabudowy wykonane zostały z drewna klonowego.

Pracownia Atelier Tišnovka
Atelier Tišnovka zostało założone w 1992 roku przez pięciu architektów pochodzących z Brna, którzy do dzisiaj pracują razem w niemal niezmienionym składzie. Tworzone przez nich projekty w dużej mierze opierają się na podobieństwie wyobrażeń i zawodowego podejścia do projektowania. Istotnym, jednoczącym punktem wspólnej pracy jest szacunek dla podstawowych wartości europejskiej kultury, kontekstu lokalizacji budynku.

Jedną z ważnych cech w projektach pracowni Atelier Tišnovka jest dążenie do połączenia koncepcji architektonicznej i sztuki. W procesie pracy duży nacisk kładą na spójność realizacji od wstępnej koncepcji do nadzoru sprawowanego przez projektantów podczas realizacji prac na placu budowy.
Zdjęcia: Jakub Skokan and Martin Tůma / BoysPlayNice
Zobacz również: Calvi Ceschia Viganò Architetti i dom na Lazurowym Wybrzeżu | Projekt domu LO
















