Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design 2022

Sześć nowych realizacji na terenie industrialnych części Śródmieścia i dzielnicy Grabówek oraz wystawa, spotkania z artystami, pokazy filmowe i spacery złożą się na tegoroczny program Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.

Traffic Design w formule Biennale

Traffic Design w formule Biennale już po raz trzeci tworzy program skoncentrowany na celebrowaniu sztuki w przestrzeni publicznej, zapraszając do współpracy twórczynie i twórców na co dzień projektujących w innych dziedzinach. W tym roku w Gdyni pojawią się nowe rzeźby przedstawiające odwiedzające miasto zwierzęta, biomural z resztek takich jak skorupy jajek czy fusy, instalacje z przetworzonego plastiku, niedrogowe znaki i trochę poezji w technicznej typografii.

Tegoroczna odsłona Biennale to sześć obszarów tematycznych: PORT, MATERIAŁ, TRANZYT, MIESZKANIE, MORZE, LAS.

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design
Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design

Artyści z Holandii, Szwajcarii, Ukrainy i Polski

Wśród zaproszonych artystek i artystów pojawią się goście z Holandii, Szwajcarii, Ukrainy i Polski. Z niektórymi z nich będzie można spotkać się w siedzibie Traffic Design, aby poznać tajniki ich procesu projektowego i zadać pytania. Spora część programu poświęcona jest korzystaniu z odpadów jak z zasobów i tworzenia z nich nowych materiałów, które dzięki współczesnej technologii mogą przybierać naprawdę atrakcyjne wizualnie formy.

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design
Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design

Nie zabraknie również aspektu edukacyjnego. Dzieci z jednej z gdyńskich szkół podstawowych w ramach warsztatów stworzą biotynk z odpadków pozyskanych ze stołówki, ze swoich domów oraz z lokalnych kawiarni: skorupki jajek, fusy od kawy, a nawet obierki po ususzeniu i zmieleniu zyskają nowe życie, tworząc na ścianie szkoły mural poświęcony morszczynowi pęcherzykowatemu.

Odbędą się także pokazy filmowe w sekretnych lokalizacjach. Traffic Design zaprezentuje dwa filmy trzecią część obrazu „Rurales” oraz „Push” – dokument ukazujący mechanizmy windowania cen mieszkań. Całość otworzy wystawa, w ramach której zaprezentowane zostaną poszczególne realizacje, stojące za nimi ideę oraz sylwetki ich autorek i autorów.

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design
Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design

Kto weźmie udział w Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design

The New Raw

The New Raw to duet projektowo badawczy z Holandii, który zajmuje się tworzeniem obiektów z recyklingowanego plastiku. Artyści z The New Raw stworzyli przestrzenne elementy, które pojawią się na ścianie chłodni Lacpolu przy ul. Polskiej (materiał).

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design - The New Raw
The New Raw

Studio Feixen

To szwajcarskie studio wzięło na warsztat temat estetyki i „języka” znaków drogowych, który został rozwinięty w postać muralu z elementami tablic. Przechodnie będą mogli przyjrzeć się i nadać znaczenie elementom graficznym wymyślonym przez Felixa Pfäffli (tranzyt).

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design - Studio Feixen
Studio Feixen

Ta praca zaczęła się od obserwacji znaków drogowych. Robiłem w tym czasie prawo jazdy i szczerze mówiąc, wielu z nich nie rozumiałem, były dla mnie po prostu ładnymi kształtami […] Chciałem przekazać to uczucie ekscytacji ignoranta. Dzięki temu odbiorca może spojrzeć na znaki, tak jakby widział je po raz pierwszy — bez znaczenia i treści — mówi o swojej pracy projektant.

Pytania o proces projektowy będzie mu można zadać 23 września podczas spotkania w siedzibie Traffic Design.

Thonik Studio

Thonik – holenderskie multidyscyplinarne studio projektowe, które stworzyło napis z cytatem z piosenki Nicka Cave’a: „Come sail your ships around me” w kroju Fernhout (port).

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design - Thonik Studio
Thonik Studio

Olia Hordiienko

Olia Hordiienko – ukraińska ilustratorka, rezydentka Traffic Design. Hordiienko stworzyła serię rzeźb na podstawie ilustracji pojawiających się w przestrzeni miejskiej zwierząt, które stanowią uosobienie problemów, z którymi zmagają się ludzie w obliczu wojny, ale też w różnych kryzysowych sytuacjach (las).

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design - Olia Hordiienko
Olia Hordiienko

Blanka Byrwa

Blanka Byrwa – projektantka, prezeska fundacji Cumy, bada temat morszczynu i innych makroglonów wraz z uczniami z SP 17 stworzy materiał, który posłuży do stowrzenia muralu na budynku szkoły (morze).

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design - Blanka Byrwa
Blanka Byrwa

Duet Jacek Walesiak – Malwina Konopacka

Duet Konopacka/Walesiak – znany publiczności Traffic Design duet projektantów, który będzie kontynuował zapoczątkowaną w ubiegłym roku współpracę, której efekty można było oglądać podczas pierwszej otwartej dla publiczności wystawy w galerii przy ul. Żeromskiego „Let’s pop in” tym razem ich prace znajdą się w przestrzeni Grabówka (mieszkanie).

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design - Jacek Walesiak - Malwina Konopacka
Jacek Walesiak – Malwina Konopacka

Realizacjom będą towarzyszyły wydarzenia: warsztaty, spotkania z artystami, oraz pokazy filmowe. Informację o datach, godzinach i lokalizacjach będzie można znaleźć na Facebooku Traffic Design.


Organizator: Traffic Design | trafficdesign.pl

Zobacz również: Najlepiej zaprojektowane wnętrza komercyjne w Gdyni w 2022 | Polskie studio projektowe z wyjątkową nagrodą!

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter