Biżuteria z elektrycznych śmieci – praktyczny wymiar recyklingu

Szlachetne złoto zamienione w miedź. Zamiast rubinów, topazów, szmaragdów i diamentów – fragmenty kineskopów telewizyjnych. Miedziane obrączki ozdobione swoistego rodzaju „koroną” w postaci przydymionego szkła, poprzez unikatowy kształt i barwę nawiązują do świata pszczół. Biżuteria, czy też beeżuteria (z ang. bee-pszczoła) zaprojektowana i wykonana przez Marcelinę Matynię z Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi dla Fundacji Odzyskaj Środowisko, ma być wezwaniem do działań na rzecz dbałości o środowisko naturalne.

To, co widać

Miedziane druty, misternie ułożone i zaplecione w finezyjne kształty tworzą idealną strukturę dla „serca” całej kolekcji. Najważniejszym jej elementem pozostają fragmenty kineskopów telewizyjnych. Szkło
o nieregularnych kształtach, asymetrycznych przełamaniach, mocno zaakcentowanych krawędziach wyróżnia się niejednorodną, przymgloną barwą. Zamknięte w strukturze staje się jeszcze bardziej tajemnicze i nieoczywiste. Efekt głębi dodatkowo akcentują nierówne powierzchnie odsłaniające wewnętrzną fakturę szkła. Każdy element wchodzący w skład artystycznej serii został wykonany przez artystkę ręcznie.

Biżuteria z elektrycznych śmieci - praktyczny wymiar recyklingu - beeżuteria - projekt Marcelina Matynia
Beeżuteria z elektrośmieci

To, czego nie widać

Główną ideą kolekcji jest pokazanie praktycznego wymiaru recyklingu, w tym przypadku elektrycznych śmieci. Dzięki współpracy z profesjonalnym zakładem przetwarzania MB Recycling, artystka miała dostęp do niecodziennych materiałów w postaci miedzi pozyskanej z recyklingu kabli do lodówek i szkła pochodzącego z telewizorów. „Duże pierścionki i spektakularne wisiory to absolutne unikaty. Zaprojektowane na zasadzie kontrastu (ciepła miedź – chłodna szarość) są pełne charakteru i oryginalnego wyrazu. Przyciągają wzrok i kradną uwagę. Opowiadają swoją historię piękna, a co najważniejsze udowadniają, że recykling ma sens. Oddając elektrośmieci tam, gdzie ich miejsce, dajemy im drugie życie, które może być zupełnie nieoczywiste” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Biżuteria z elektrycznych śmieci - praktyczny wymiar recyklingu - beeżuteria - projekt Marcelina Matynia
Beeżuteria z elektrośmieci – projekt Marcelina Matynia

Pszczoły, promienie i pierścienie

Inspiracją do powstania nietuzinkowej kolekcji biżuterii są pszczoły, stąd nazwa całej serii Beeżuteria. „Ciepła miedź to barwa dojrzałego miodu idealnie zasklepionego na plastrach. Ten kolor widzimy także w pyłku zbieranym z koniczyny, majeranku, wierzby, bobiku, agrestu czy wrzośca krwistego. Idąc dalej tropem kolorystyki, karmelowy odcień przywołuje skojarzenia z pierzgą i propolisem” – podkreśla Kinga Rodkiewicz. „Nasza kolekcja, ze swobodnie przeplatającymi się liniami, jest także subtelnym nawiązaniem do pszczelego tańca, w którym pszczoły kreślą ósemki, informując całą rodzinę o rodzaju pożytków i odległości, jaką trzeba do nich pokonać. W Fundacji pszczoły są nam szczególnie bliskie z uwagi na ule z recyklingu, które stoją już w 12 miastach w całej Polsce. Po dwóch pełnych sezonach pszczelarskich mogę powiedzieć, że już rozumiem słowa Thoreau, że „hodować pszczoły to jak kierować promieniami słońca” – dodaje.

Biżuteria z elektrycznych śmieci - praktyczny wymiar recyklingu - beeżuteria - projekt Marcelina Matynia
Biżuteria z elektrośmieci – projekt Marcelina Matynia

Beeżuteria wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci pokazuje ogromny potencjał trash artu. Jest też wezwaniem do tego, by dbać o środowisko naturalne. Każdy, kto ma w domu zachomikowane elektrośmieci, z uwagi na zawarte w nich zawarte substancje niebezpieczne, powinien przekazać je do miejsc do tego przeznaczonych (PSZOK, czerwone pojemniki na ZSEE, punkty zbiórki, odbiory domowe). Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko zrobi ule, oraz kolejną trzecią serię niezwykłej biżuterii.


Projekt i wykonanie: Marcelina Matynia
Wykonane dla: Fundacja Odzyskaj Środowisko

Zobacz również: MAAR – ręcznie tworzona biżuteria inspirowana naturą | BOSKE by Kat – biżuteria inspirowana naturą

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter