Design zasługuje na REFLEKSJE

19 – 27 maja 2018 – to nowy, wiosenny termin Łódź Design Festival. Zmiany dotyczą nie tylko daty. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji są REFLEKSJE. W centrum zainteresowania stanie tym razem relacja człowiek – technologia. Temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna „Nothing but flowers”, przygotowana przez Łódź Design Festival.

Poszukując odpowiedzi na pytanie o związki łączące nas ze współcześnie powstającymi przedmiotami, Festiwal zachęci do zastanowienia się nad znaczeniem nowoczesnego rzemiosła i wartością jaką przypisujemy pracy ludzkich rąk. Wydarzenie w tym roku stawia też na większą obecność w przestrzeni publicznej i rozbudowę elementów programu poruszających zagadnienia urbanistyczne i architektonicznie.

Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, ale przede wszystkim każdy zainteresowany kulturą i zmianami jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Jest najbardziej opiniotwórczym wydarzeniem poświęconym wzornictwu w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorytety z najlepszych pracowni architektonicznych i studiów projektowych, uwaga dziennikarzy z europejskich i polskich magazynów o designie, udział młodych, obiecujących projektantów z całej Europy w konkursie make me!, wreszcie ponad 3 tys. produktów wyróżnionych do tej pory tytułem must have dla najlepiej zaprojektowanych polskich produktów – to kapitał, który zespół Festiwalu buduje nieprzerwanie od ponad dekady. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Festiwal przygląda się sobie, otwiera na opinie i zmienia

Tegoroczna, 12. edycja to nie tylko zmiana terminu z październikowego na majowy – to także powrót do najważniejszych festiwalowych wartości. Program wystaw, wykładów i warsztatów pozwala na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim na stawianie pytań oraz przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo. Organizatorzy wydarzenia chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw.

Refleksje o technologii, rzemiośle i architekturze

REFLEKSJE to motyw przewodni tegorocznej edycji, który prowokuje do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Jak pisała Wisława Szymborska:

„Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami. Podróżujemy szybciej, częściej, dalej, choć zamiast wspomnień przywozimy slajdy”.

Nie zawsze nadążamy za tym, co nowe, i często nie potrafimy przewidzieć konsekwencji zmian. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza? Cyfryzacja usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Jak technologia wpływa na naszą tożsamość? To temat przewodni Festiwalu, który szeroko omawiany będzie m.in. w ramach wystawy głównej „Nothing but flowers”. Kolejnym obszarem refleksji będzie człowiek jako twórca. Uczestnicy Festiwalu przyjrzą się celebracji pracy ręcznej i rzemieślniczej, a także wartościom, jakie za sobą niesie – poza korzyściami czysto użytkowymi. Z drugiej strony przypomniana zostanie wyjątkowość posiadanych przedmiotów, będących owocem pracy twórczej. To refleksja nad miejscem człowieka i jego dzieła, powstałego z myśli i ręcznej pracy we współczesnej „przyspieszonej codzienności”. Do tego zagadnienia nawiązuje m.in. wystawa ceramiczna „Kółko Kropka Kreska”.

Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji Festiwalu, będą zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką, szczególnie w kontekście rewitalizacji. Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych, oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów, prowadzone przez Filipa Springera, to tylko niektóre z propozycji Archibloku skierowanego do profesjonalistów, ale też do wszystkich entuzjastów zmian w przestrzeni publicznej.

Nowości i evergreeny Festiwalu

Nowością w programie tegorocznej edycji będzie forum, którego celem jest międzynarodowa promocja najlepszego polskiego wzornictwa. Skierowany do firm z całego kraju, zakłada stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń  reprezentantom branży kreatywnej, którzy poszukują skutecznych sposobów na ekspansję na rynkach w Polsce i zagranicą. W programie wykłady i warsztaty z udziałem międzynarodowych ekspertów.

Zmianą kontynuowaną w kolejnych latach, będzie otwarcie się Festiwalu na działania realizowane w mieście. Art_Inkubator, pozostanie sercem wydarzenia, jednak w przestrzeniach publicznych planowane są instalacje artystyczne uznanych polskich i międzynarodowych twórców, m.in. Pawła Grobelnego. Do współpracy zaproszone zostały również łódzkie galerie i pracownie projektowe. Podczas tej edycji warto będzie odwiedzić m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskie Galerie Sztuki czy Muzeum Książki Artystycznej.

 

Kolejnym stałym wydarzeniem Festiwalu jest Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wystawę „Przytul Polskę”, kuratorowaną przez Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska) oraz propozycje kilkunastu warsztatów projektowych. Edukreacja to miejsce do wspólnej kreatywnej zabawy i nauki dla rodzin z dziećmi, na dobry początek przygody z designem. Wstęp na Festiwal dla dzieci do lat 12 i seniorów jest bezpłatny.

Łódź Design Festival to wydarzenie zapraszające do interakcji i współpracy, otwarte na nowe pomysły i działania. Wyłonieniu najciekawszych służy Open Programme, czyli zaproszenie do współtworzenia Festiwalu, skierowane do projektantów, kuratorów, instytucji, a także firm. To miejsce, by podzielić się doświadczeniem, pokazać efekty swojej pracy, inspirować i stać się częścią Łódź Design Festival.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter