Dietmar Eberle i wykład z cyklu Mistrzowie Architektury

Pierwszy w 2020 roku wykład z cyklu Mistrzowie Architektury wygłosi Dietmar Eberle – austriacki architekt, który kieruje uznaną na całym świecie pracownią Baumschlager Eberle Architekten. Założone w 1985 roku biuro posiada obecnie dziesięć oddziałów w ośmiu różnych krajach.

Mistrzowie Architektury: Dietmar Eberle

Architekturę Baumschlager Eberle cechuje doskonała analiza lokalnych uwarunkowań i potrzeb użytkowników, idąca w parze z bezkompromisową minimalistyczną formą. Główną ideą projektową jest zawsze znalezienie rozwiązania, które spełni wymogi zarówno teraźniejszości jak i przyszłości. W efekcie, austriaccy projektanci tworzą budynki zrównoważone w najszerszym tego słowa znaczeniu. Nie chodzi tylko o ich energooszczędność czy uwarunkowania środowiskowe, lecz również o aspekty kulturowe, społeczne i estetyczne.

Dietmar Eberle i wykład z cyklu Mistrzowie Architektury organizowany przez SARP Katowice

W swojej metodologii projektowej, Dietmar Eberle na pierwszym miejscu stawia przejrzystość procesu projektowego. Wszystkie rozwiązania muszą być logiczne i łatwe do zrozumienia. Nieustanna analiza informacji prowadzi do wypracowania optymalnych technik projektowych, a co za tym idzie – adekwatnej formy budynku. Idealnym przykładem tego podejścia jest 2226 – budynek biurowy w Lustenau, w którym mieści się siedziba pracowni. Obiekt ten zdobył w 2016 roku Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award.

Twórczość pracowni Baumschlager Eberle Architekten

W twórczości pracowni Baumschlager Eberle zacierają się granice pomiędzy architekturą a poezją. To architektura sama w sobie staje się poezją – poezją formy, materiałów, światła i wszystkich tych aspektów, których ludzie doświadczają za pomocą zmysłów. W swoim wykładzie, Dietmar Eberle opowie o poszukiwaniu poezji w architekturze, jak również o swoim dążeniu do maksymalnej prostoty i ponadczasowości.

Dietmar Eberle i wykład z cyklu Mistrzowie Architektury organizowany przez SARP Katowice

Cykl wykładów Mistrzowie Architektury

„Mistrzowie Architektury” to cykliczna seria wykładów o szczególnej randze w Polsce, organizowana przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wykłady są unikalną w tej części Europy atrakcją dla wszystkich interesujących się architekturą i odbywają się na Śląsku już od 15 lat. W tym okresie SARP miał zaszczyt gościć ponad 50-ciu architektów z różnych stron świata, wśród nich laureatów nagrody Pritzkera oraz nagrody im. Mies’a van der Rohe. Każda kolejna edycja stanowi niepowtarzalne forum wymiany pomysłów, projektów i doświadczeń z całego świata.

Dietmar Eberle i wykład z cyklu Mistrzowie Architektury organizowany przez SARP Katowice

O oryginalności wydarzenia stanowi także jego lokalizacja. To właśnie w industrialnych Katowicach dochodzi do ciągłej rywalizacji architektonicznej, konserwatywnego z awangardowym, historycznego ze współczesnym. Wykład oraz dyskusja architektoniczna wydaje się być wpisana w to rozwijające się współcześnie miasto. W wydarzeniu możemy uczestniczyć dzięki wyjątkowej pracy kuratorów oraz osób działających przy organizacji. Działalność zapoczątkował Wojciech Małecki, prace kontynuowali kolejno Tomasz Bąbski oraz Paulina Adamczyk, a od połowy 2017 roku kuratorem wystąpień jest Wojciech Fudala. Często wykładom towarzyszą wystawy i prezentacje będące uzupełnieniem całości projektu.

Dietmar Eberle i wykład z cyklu Mistrzowie Architektury organizowany przez SARP Katowice

Data: 6 lutego, godz. 17:00

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice

Wykład organizowany jest we współpracy z targami 4 Design Days.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter