Doki – Opowieść o Przedmiotach z Tożsamością

Poznaliście już markę Doki? Nam wpadła w oko dopiero teraz i jesteśmy pod wrażeniem. Doki to marka założona przez trójmiejską pracownie projektową Studio 1:1.  Marka rzeczy, inspirowana tym co strukturalnie proste, często industrialne i stoczniowe. Tworzą oni przedmioty, projektowane w punkcie przecięcia myśli, sztuki i technologii. Są one dalekie od przedmiotów pozornych i atrap życia. Jak sami mówią, starają się poznać ludzi i ich potrzeby.

Inspiracją, na samym początku, była Stocznia Gdańska, gdzie przez wiele lat mieściła się ich pracownia, dzięki czemu byli świadkami jej prawdziwej historii. Obserwując prace inżynierów i robotników, podziwiali ich kreatywność oraz zaradność. Prostota rozwiązań zaawansowanych technologicznie statków, popchnęła ich w stronę przejrzystych, zrozumiałych i uczciwych koncepcji. Tworzą je odwołując się do tożsamości miejsca, przestrzeni kulturowej, w której żyją i pracują.

Produkujemy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, wykorzystując możliwości lokalnych rzemieślników i wytwórców. Staramy się wykorzystywać materiały rodzime, łatwo dostępne, zwracając uwagę na ich efektywne wykorzystanie. Nasze przedmioty niczego nie udają, nie mają lewej strony. Chcemy, aby nasza kolekcja dojrzewała i ewoluowała wraz z nami, co jest możliwe dzięki trwałości naszych produktów – mówi Wojciech Mierzwa

Mają świadomość, że nadmiar rzeczy oddala ich od tego, co istotne, co stanowi sens życia i jego esencję – za to ich brak jest dla nich nieznośny, i  nie potrafią bez nich żyć. Ich kolekcja to m.in:

Dębowa ławka MESO z tapicerowanymi elementami w stylowych kolorach i skrzynką na dokumenty w formacie A4. Ławka występuje w trzech wersjach kolorystycznych. Łatwy sposób wymiany elementów tapicerowanych umożliwia zmianę kolorystyki mebla. W zależności od upodobań mamy do wyboru wyjątkowe kolory tkanin. Drewno pokryte jest najwyższej jakości olejo-woskiem typu Osmo zapewniając należytą odporność podczas użytkowania i powierzchnię naturalną w dotyku. Charakterystyczny mebel przeznaczony zarówno do użytku domowego jak i biurowego.

Okrągły stolik kawowy Latte3, wykonany z dębowego lub jesionowego drewna. Blat powstał z wysokiej jakości sklejki na której znajduje się fornir dekoracyjny wybranego drewna. Całość wyselekcjonowana pod kątem koloru i usłojenia. Delikatnie wyglądające, ale stabilne nogi połączone są z blatem za pomocą stalowych elementów i śrub. Estetyczne i widoczne łączenia nadają całości industrialnego, nieco technicznego wyrazu. Zgrabny i bardzo funkcjonalny. Idealnie odnajdzie się w przestrzeni gdzie czuć zapach parzonej kawy i słychać dźwięk rozmów.

TERN to dekoracyjny obiekt, którego inspiracją był ptak zamieszkujący nadbrzeżne tereny akwenów słodko i słonowodnych. Występuje także w rejonie basenu morza bałtyckiego. Wykonany jest z toczonego drewna i elementów stalowych. Drewno malowane w kolorze czarnym oraz w odsłonie naturalnej (olejowanej). Dobrze pasujące do siebie elementy, złożone w całość przywodzą na myśl rybitwę która przysiadła na falochronie u wybrzeży Bałtyku.

 

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter