Falbanka: wyjątkowe tkaniny dekoracyjne

Falbanka: wyjątkowe tkaniny dekoracyjne

Musicie je poznać! Chcieliśmy pokazać Wam coś wyjątkowego i w tym tygodniu stwierdziliśmy, że będzie to coś z kategorii dekoracyjnych tkanin i tak trafiliśmy na markę Falbanka, którą tworzy duet Izabela & Julia – absolwentkami warszawskiej ASP.

Dziewczyny mają głowę pełną pomysłów i widać to w każdej kolekcji, jednak dzisiaj chcemy pokazać Wam ich debiutancką kolekcję „Kraty”, która zakwalifikowała się do finałowej wystawy konkursu MakeMe! w ramach Łódź Design Festival 2014. Od tej pory „Kraty” jeżdżą po świecie!

Skąd wziął się pomysł na zaprojektowanie takiej właśnie kolekcji?

Projekt „Kraty” to pomysł na kolekcję tkanin dekoracyjnych przeznaczonych głównie na zasłony okienne, wykorzystujący w sposób twórczy i dowcipny wzory krat występujących w oknach polskich domów. Są one na tyle powszechne, że często nie zwracamy na nie uwagi, nie dostrzegając różnorodności ich form.

Dekoracyjność wielu krat jest jedynie dodatkiem do ich podstawowego zadania, jakim jest ochrona przed włamaniem. Postanowiłyśmy odebrać kratom ich funkcję i uczynić z drugoplanowego wzornictwa podstawę naszego projektu. W naszym ujęciu kraty przestają być niechcianą koniecznością, a stają się elementem wystroju. Montowane na zewnątrz metalowe kraty nie pozwalają niepożądanemu/intruzowi wtargnąć do naszego domu. Ale równocześnie odgradzają nas od świata skazując nas na „zakratowany” widok z okna. Umieszczone na tkaninie stają się swoją parodią, chroniąc najwyżej przed słońcem i ciekawskim spojrzeniem.

Czemu tkaniny na zasłony okienne?

Bezpośrednim powodem stworzenia kolekcji „Krat” były poszukiwania ciekawych materiałów na zasłony okienne do naszych mieszkań. Szukałyśmy dobrego nowoczesnego wzornictwa posiadającego lokalną tożsamość i odwołującego się do lokalnej estetyki. Rynek tkanin dekoracyjnych zdominowany jest przez wzornictwo skandynawskie, które wpisuje się w nowoczesne trendy zachowując przy tym regionalny charakter. Mimo tradycji polskiej tkaniny drukowanej i jej rozkwitu w okresie powojennym oraz istnienia nowoczesnego zaplecza produkcyjnego, trudno doszukać się rozpoznawalnego stylu rodzimych wyrobów. Postanowiłyśmy stworzyć kolekcję tkanin odwołującą się do polskiej kultury materialnej, trochę sentymentalizującą a jednocześnie na wskroś współczesną.

Z jakich materiałów została zrobiona kolekcja „Kraty” oraz jaka technologia została wykorzystana w projekcie?

Tkaniny wykonane technologią druku pigmentowego na surówce bawełnianej, drukujemy w Łodzi – stolicy przemysłu włókienniczego w Polsce. Nie planujemy produkcji na skalę masową. Finalny produkt to zasłony dla ludzi, którym bliska jest ta estetyka i szukają oryginalnego wzornictwa w polskim wydaniu. Moda na przyjazny środowisku styl życia, a także na wspieranie rodzimego wytwórstwa świadczą o tym, że wiele osób gotowych jest zapłacić więcej za ekologiczny produkt z Polski.

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter