Gabinety terapeutyczne dla małych pacjentów w Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO

W centrum Warszawy, nieopodal Placu Zbawiciela, socrealistyczne budynki z początku lat 50. XX w. wyróżniają się formą nawiązującą do francuskiego renesansu. Na parterze jednego z nich, przy Alei Wyzwolenia 6, mieści się Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży należąca do Warszawskiego Szpitala SPZOZ. To właśnie w tej placówce, dzięki pracowni architektury wnętrz Decoroom, dwa gabinety terapeutyczne zyskały nowe życie, a pacjenci i pracownicy lepsze samopoczucie.

Gabinety terapeutyczne dla małych pacjentów

Przychodnia przy Al. Wyzwolenia to miejsce, które rocznie odwiedza prawie 26 tys. pacjentów w wieku od 1 miesiąca do 18 roku życia. W ramach placówki funkcjonuje 9 poradni, w tym Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO, którego celem jest wspieranie dzieci, młodzieży i ich opiekunów w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Niestety, jak wiele placówek medycznych w Polsce, również ta wymaga wsparcia w pracach remontowych. 

W naszej przychodni posiadamy doskonały sprzęt medyczny, ale gabinety wymagały remontu i dostosowania do dzisiejszych standardów – wspomina Ilona Kralczyńska, koordynatorka poradni psychologicznej.

Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Odnowione gabinety terapeutyczne dla dzieci

Krok po kroku wnętrza gabinetów poddawane są renowacji, ale dwa spośród pomieszczeń przeszły proces przemiany znacznie szybciej i z wyjątkowo spektakularnym skutkiem. Wszystko za sprawą wsparcia warszawskiej pracowni Decoroom, która pro bono postanowiła wyremontować dwa gabinety terapeutyczne dedykowane poradni TOGO.  

Jako Decoroom, jesteśmy nie tylko specjalistami od architektury wnętrz, ale prywatnie przede wszystkim rodzicami. Większość naszych pracowników ma dzieci i wie, z jakimi problemami borykają się ich pociechy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że psychiatria dziecięca w Polsce nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, a małych pacjentów wciąż przybywa. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć jedną z takich placówek, aby stała się przytulnym miejscem pełnym dobrej energii – przyznaje Adam Budzyński, prezes Decoroom.

W przychodni jak w domu

Wprost z korytarza, w którym otulają nas jasne, piaskowo-kamienne ściany, wchodzimy do wyremontowanych gabinetów. Kolorystyka obu pomieszczeń jest kojąca, a zasłony oraz podłoga z imitujących drewno paneli doskonale współgrają ze ścianami. Terapia w takim otoczeniu jest nie tylko przyjemniejsza, ale również szybciej przynosi efekt.

Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Przychodnia, w której dzieci mogą poczuć się jak w domu

Pierwszy gabinet, który został wyremontowany, spełnia podwójną funkcję: logopedyczną oraz psychoterapeutyczną. Został stworzony z myślą o pracy z młodszymi dziećmi. Jest to przestrzeń jasna, przytulna, bezpieczna, z kolorowymi, dziecięcymi elementami. Zastosowano w nim materiały zmywalne, odporne, mające wszystkie niezbędne atesty. Całość dopełniono zróżnicowanym, ciepłym oświetleniem. Poczucie komfortu w tym wnętrzu podnoszą drzwi o podwyższonej normie akustycznej.

Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO

Drugi gabinet pełnił wcześniej funkcję gabinetu stomatologicznego, więc wymagał całkowitej metamorfozy, aby stać się pokojem terapeutycznym dla młodzieży. Architektom zależało na uzyskaniu domowej atmosfery, dlatego zastosowano tutaj tapetę w delikatnych odcieniach, ażurowe kinkiety oraz wygodne fotele wykończone szarą tapicerką. To pastelowe wnętrze jest spokojne, a zarazem bardzo przytulne. Podobnie jak w przypadku pierwszego gabinetu, użyto tutaj materiałów atestowanych o zmywalnych, odpornych powierzchniach.

Jak przyznają pacjenci i psychoterapeuci placówki, nowa aranżacja i nowoczesna funkcjonalność gabinetów stanowi nieocenione wsparcie w procesie, przez który wspólnie przechodzą.

Takich miejsc jest więcej 

Gabinety terapeutyczne Przychodni Specjalistycznej dla Dzieci i Młodzieży Warszawskiego Szpitala dla Dzieci to nie jedyne pomieszczenia, które wymagają remontu. Firmy, takie jak pracownia Decoroom, mogą zaoferować swoje wsparcie i pomoc na wiele sposobów.

To, co wydarzyło się w projekcie współpracy z firmą Decoroom, ma wielopłaszczyznowy wymiar. Praktyczny efekt to zrewitalizowane dwa gabinety terapeutyczne stwarzające wyśmienite warunki do terapii najmłodszych, a z drugiej strony postawa firmy Decoroom, jej otwartość na działanie pro bono na gruncie publicznej placówki ochrony zdrowia to dowód na rzeczywistą, a nie tylko deklaratywną  działalność w ramach zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu – podkreśla Izabela Marcewicz-Jendrysik, Dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci SPZOZ.

Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO

Zapotrzebowanie na takie miejsca, jak przychodnia przy Al. Wyzwolenia jest ogromne. Problemy ze zdrowiem psychicznym wśród dzieci i młodzieży istniały od zawsze, ale w czasie pandemii ich skala znacząco wzrosła. Depresja, stany lękowe, zachowania autodestrukcyjne czy nawet próby samobójcze to obecnie coraz popularniejsze zjawiska pośród dzieci w coraz młodszym wieku, nie tylko nastolatków. Wiele z nich potrzebuje specjalistycznej opieki, bo bez tego sobie nie radzi – mówi Rafał Kus, pedagog w Prywatnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Piasecznie.


Projekt: Decoroom | decoroom.eu
Zdjęcia: Pion Poziom | pionpoziom.com

Zobacz również: Optometria Orkisz Gdynia | Medicover Stomatologia w Wilanowie

Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter