Gdynia Design Days 2015 za nami

Zakończyła się kolejna edycja Gdynia Design Days. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych wzornictwu. W tym roku Gdynia dała się złapać w projektowe SIECI.

Złapani w SIECI

Sieć miastotwórczych powiązań w skali mikro i makro stała się podstawą projektowych rozważań, których efekty zaprezentowane zostały podczas licznych wystaw i wydarzeń. Tegorocznej edycji towarzyszyło wiele wydarzeń m.in. można było dowiedzieć się czym jest design krzesła, wspólnie z dziećmi poznać świat robotów, kupić dobrze zaprojektowane rzeczy podczas Projekt Marketu, zwiedzać wystawy na specjalnie zaprojektowanym spacerze, czy podyskutować o przestrzeni miejskiej i projektowaniu z cenionymi specjalistami.

Kuratorem wystawy głównej była grupa Razy 2. Celem wystawy było stworzenie rozwiązań mocno osadzonych w mieście i projektowanych dla konkretnych gdyńskich uwarunkowań. Mają dotyczyć poprawy, wzmocnienia i niekiedy odbudowania sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Ważnym aspektem tworzonych prototypów jest ich późniejsza wdrażalność w tkankę miejską Gdyni. Interpretację hasła pozostawiono projektantom z całej Polski.

Co to jest design? Krzesła

Kolejnym istotnym wydarzeniem w ramach Gdynia Design Days była wystawa „Co to jest design? Krzesła”. Tę wystawę cechują wszystkie elementy, którymi powinna odznaczać się dobra ekspozycja. Jest edukacja poprzez interakcję, jest zabawa oraz ciekawa aranżacja. W środku można było znaleźć wiele rodzajów krzeseł od światowych klasyków do tych zaprojektowanych przez współczesnych polskich projektów – wszystkim towarzyszą opisy historii powstania.

Rygalik. Istota rzeczy

Wydarzeniem towarzyszącym Gdynia Design Days 2015 jest wystawa zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni „Rygalik. Istota rzeczy”. Ekspozycja prezentuje osiągnięcia reprezentanta młodej generacji polskiego projektowania – Tomka Rygalika, którego prace już dziś cieszą się uznaniem na całym świecie. To pierwsza tak duża i wyczerpująca wystawa poświęcona temu artyście. Jego projekty realizowane były w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie. Rygalik jest także cenionym projektantem mebli oraz wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa zorganizowana w Muzeum Miasta Gdyni ma być okazją nie tylko do pokazania bogatego dorobku Rygalika, ale także do wprowadzenia widza w proces projektowy i powstawanie produktu.

Wystawę można zwiedzać do 4 października w Muzeum Miasta Gdyni.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter