Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl

Polacy uważają, że aranżacja domu ma duży wpływ na relacje z rodziną i przyjaciółmi. Poznaj wyniki badania Homebook.pl i dowiedz się jakie wnętrza nas do siebie zbliżają.

Urządzenie własnego domu i mieszkania zawsze wiąże się z silnymi emocjami. Mieszkańcy podczas aranżacji przestrzeni najczęściej biorą pod uwagę elementy takie jak: wygląd (odpowiedni styl), funkcjonalność (wszystko musi się pomieścić), wygodę i cenę. Zgodnie z wynikami badania Homebook.pl warto zainteresować się dodatkowym aspektem – przestrzenią wspólną. Aż 79% Polaków uważa, że aranżacja mieszkania ma wpływ na zacieśnianie więzi przez lokatorów. Przed remontem zadajmy sobie zatem pytanie: gdzie lubimy spędzać czas i w jaki sposób wypoczywamy najlepiej. Może mamy wspólne hobby i warto jemu poświęcić część przestrzeni?

Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl

Otwarte strefy

Według Michała Birosza, architekta wnętrz z pracowni Mili Młodzi Ludzie, większość klientów chciałoby mieć otwarte strefy łączące kuchnię z pokojem dziennym. Jak zaznacza, należy do tych potrzeb za każdym razem podejść indywidualnie:

W jednym z mieszkań postawiliśmy na nietypowy układ wyspy prostopadłej do ciągu kuchennego, z dostawionym do niej stołem. Aranżacja wynikała z potrzeby młodej pary, która lubi wspólnie oglądać telewizję podczas jedzenia posiłków. Należało jednak uwzględnić sytuację, kiedy w mieszkaniu będzie więcej gości. Wtedy zaprojektowany przez nas stół ulega transformacji z kwadratowego w podłużny i umożliwia spotkania w licznym gronie znajomych. W ten sposób przestrzeń dostosowujemy do swoich potrzeb, a nie odwrotnie.

Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl

Badania serwisu Homebook.pl pokazują, że Polacy najczęściej spędzają wspólnie czas na komplecie wypoczynkowym  (58%), przy stole w pokoju dziennym (22%), a 16% domowników prowadzi rodzinne rozmowy w kuchni.

Przy aranżacji salonu i kuchni powinniśmy pomyśleć o własnej wygodzie. Dlatego nie spieszmy się przy wyborze mebli i wybierzmy te, które będą pasowały przede wszystkim do nas. Czasami wybór różnych krzeseł, ale dopasowanych do ich użytkowników może być lepszym pomysłem niż gotowy sklepowy zestaw. Warto inwestować w rozwiązania, które będą odpowiadały naszym doświadczeniom i przyzwyczajeniom – radzi architekt.

Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl

Spotkania w dom czy na mieście?

Co ciekawe, aż 88% z nas woli spędzać czas z najbliższymi w domu, niż spotykać się w mieście. Codzienne rozmowy z rodziną i przyjaciółmi we własnym domu prowadzi 64% z nas. Spora grupa (20%) kilka razy w tygodniu zasiada do stołu z bliskimi, a jeszcze rzadziej, bo raz na tydzień widuje się 8% ankietowanych. Co zrobić, aby zachęcić innych do wspólnego wypoczynku?

Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl

Definicja spędzania wolnego czasu nie sprowadza się tylko i wyłącznie do siedzenia na kanapie i oglądania TV. Dlatego przy tworzeniu stref dziennych połóżmy nacisk na inne interesujące nas aktywności. Zauważyliśmy, że w ostatnim czasie to wyspa kuchenna staje się miejscem spotkań, rozmów i przyjemnie spędzanego czasu – komentuje Michał Birosz.

Własna przestrzeń jest ważna

Projektując własny dom należy pamiętać też o fragmencie własnej przestrzeni, miejsca w którym można pobyć z sobą samym, wyciszyć się, zebrać myśli. Wyniki badania Homebook.pl są optymistyczne – aż 84% ankietowanych posiada własny pokój, z czego 71% miało wpływ na wygląd tego pomieszczenia.  Warto w aranżację domu zaangażować wszystkich mieszkańców. Jak się okazuje, dla 75% osób najcenniejsze meble i akcesoria, to te, które sami wybraliśmy.

Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl

 Każdy z nas ma szereg potrzeb, a te wymagają przestrzeni do ich realizacji. Przekonujemy przyszłych użytkowników, że strefy te mogą być częścią większego założenia. Na przykład w mieszkaniu na Nikiszowcu wanna stała się częścią sypialni i zamiast standardowej łazienki często odciętej od światła słonecznego otrzymaliśmy większą sypialnię i strefę kąpieli tylko dla siebie mówi architekt.

Polacy są powszechnie postrzegani jako naród bardzo rodzinny. Badania pokazują jednak, że wolimy zapraszać rodzinę niż z nią żyć pod jednym dachem. Niemal 70% ankietowanych uważa, że każde pokolenie powinno mieć własne mieszkanie. Pozostałe 30% należy do zwolenników domu wielopokoleniowego.

Zobacz również: Tamara Łempicka – królowa art deco i królowa życia | Poznaj 3 sprawdzone sposoby na aranżację tarasu

Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl
Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl
Gdzie spędzamy chwile z bliskimi Raport Homebook.pl
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter