Jak odnowić stare drzwi – porady i inspiracje

Zastanawiasz się jak odnowić stare drzwi, bo z biegiem czasu straciły one dawną kondycję? A może chcesz nadać swojemu wnętrzu unikalnego charakteru? Nie musisz decydować się na wymianę drzwi i futryn. Renowacja drzwi domowymi sposobami pozwoli Ci uzyskać upragnione efekty, a przy tym nieco zaoszczędzić. Dowiedz się, jak krok po kroku odnowić stare drzwi zewnętrzne lub pokojowe. Poznaj przygotowane przez nas kreatywne inspiracje i wskazówki przydatne przy renowacji drzwi drewnianych, przeszklonych oraz drzwi z płyty pilśniowej.

Czy warto odnowić stare drzwi?

Wymiana starych drzwi na nowe często okazuje się wyjątkowo kosztowna. Jednak zniszczone drzwi to element, który może skutecznie zepsuć nawet najlepiej urządzone wnętrze, dlatego warto o nie zadbać. Dzięki odrobinie kreatywności i pracy włożonej w solidne przeprowadzenie renowacji można uzyskać zadowalający efekt zdecydowanie mniejszym kosztem.

Samodzielną renowację warto rozważyć szczególnie w przypadku, kiedy w naszym wnętrzu znajdują się stare drzwi. Często mają one inne wymiary niż te produkowane współcześnie, dlatego konieczne byłoby wymienienie zarówno skrzydeł, jak i futryn lub wykonanie drzwi pod wymiar na zamówienie. Obie te opcje wymagają większego budżetu, dlatego odnawianie drzwi domowymi sposobami może się okazać lepszym wyborem.

Odnowienie drzwi – dawne piękno lub nowoczesny akcent

Jeśli chcesz samodzielnie odnowić stare drzwi pokojowe lub zewnętrzne, masz przed sobą niemal nieograniczone możliwości. Możesz za pomocą oklejenia nadać im wyjątkową fakturę i pobawić się materiałami, wzorami i kolorami. Wyraziste barwy, które możesz uzyskać także przez odmalowanie drzwi, świetnie sprawdzą się jako akcent dopełniający nowoczesne wnętrza. Takie zabiegi pozwolą Ci stworzyć unikalne drzwi, które z pewnością wyróżnią Twój dom czy mieszkanie.

Jak odnowić stare drzwi - foto Phil - Unsplash
Odnowione drzwi mogą być pięknym akcentem we wnętrzu Twojego mieszkania – foto Phil – Unsplash

Celem renowacji może być także odnowienie starych drzwi, które dawniej nadawały wnętrzu klasy, a z biegiem lat utraciły swoje piękno. Przygotowanie drzwi do malowania, uzupełnienie ubytków, czy w końcu zadbanie o detale może wymagać nieco większego nakładu pracy. Jednak drewniane drzwi, które od pokoleń były wpisane w Twoje wnętrze, mają szansę na nowo stać się pięknym, nadającym charakteru akcentem.

Malowanie drzwi drewnianych – siła nowego koloru

Najbardziej popularnym i prostym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się zarówno, jeśli chcesz wyłuskać dawną klasę drewnianych drzwi, jak i wtedy gdy marzysz o eksperymentach, będzie malowanie. Jeśli Twoje drzwi są zabrudzone, poszarzałe lub nieco obite, a farba gdzieniegdzie odchodzi, taka opcja może okazać się najlepszym pomysłem. Zakryjesz w ten sposób ewentualne uszkodzenia, a drzwi zyskają świeży, głęboki kolor.

Ważnym krokiem będzie wybór koloru. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć drzwi, najlepiej będzie postawić na farbę w odcieniu zbliżonym do poprzedniego. Natomiast jeśli nie straszna Ci odrobina szaleństwa i marzysz o mocnym akcencie, weź pod uwagę głębokie czerwienie, żółcie czy ciemną zieleń. W przypadku drzwi wewnętrznych w sypialni lub pokoju dzieci mogą sprawdzić się nieco delikatniejsze, pastelowe odcienie, które sprawią, że przestrzeń odpoczynku stanie się jeszcze bardziej przytulna. Jeśli zależy Ci na subtelnym efekcie, możesz także wypróbować farby w kolorze zbliżonym do naturalnego drewna.

Tapeta zamiast starej farby

Innym rozwiązaniem, które pozwoli odnowić drzwi i je zabezpieczyć jest też wykorzystanie tapety. Warto rozważyć tę opcję, szczególnie gdy chcesz odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej.

Wybór wzorów jest szeroki, więc z łatwością znajdziesz taki, który wpisze się w styl Twojego pomieszczenia. Geometryczne formy mogą sprawdzić się w nowoczesnych wnętrzach, a fototapeta z wizerunkiem ulubionej postaci lub idola może stanowić wyjątkowe dopełnienie pokoju dziecka lub nastolatka. Warto jednak przemyśleć wybór odpowiedniego wzoru, gdyż łatwo jest przesadzić i otrzeć się o kicz.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Drzwi możesz odnowić przy użyciu farby lub tapety

Przed zakupem należy sprawdzić, czy tapeta jest odporna na zabrudzenia i nadaje się do regularnego czyszczenia. Atutem tego rozwiązania jest to, że dobrze dobrana tapeta pozwoli nie tylko nadać drzwiom atrakcyjny wygląd, ale także zabezpieczy ich powierzchnię przed obiciami i uszkodzeniami.

Drzwi pokojowe, które pokochają dzieci

Drzwi w pokoju dziecka mogą nie tylko kolorystycznie uzupełniać wnętrze, czy być ozdobione wizerunkiem ulubionych postaci, dzięki fototapecie. Mogą stać się przestrzenią do twórczej i kreatywnej zabawy. Pomalowanie fragmentu lub całej powierzchni drzwi w pokoju dziecięcym farbą tablicową umożliwi dziecku rysowanie i pisanie po nich kredą. Taki rozwiązanie to nie tylko frajda i nauka, ale też sposób na to, by przy okazji zaoszczędzić przestrzeń w pokoju.

Jak odnowić wygląd drzwi? – oklejanie

Inną metodą renowacji starych drzwi jest oklejenie ich. Możliwości jest tu nieskończenie wiele. Jeśli zależy Ci na oryginalnym efekcie, zamiast standardowej okleiny meblowej, postaw na mniej standardowe materiały. Stare drzwi można okleić korkową okładziną, która ociepli wnętrze, zabezpieczającą plexi, albo lustrem. Ciekawą, choć bardziej czasochłonną, opcją jest też wykorzystanie resztek ceramicznych lub szklanych płytek, by stworzyć na drzwiach unikalną mozaikę, która nada wnętrzu wyjątkowy wyraz.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Koniecznie zadbaj o detale

Odnowienie starych drzwi za pomocą detali

Mniej pracochłonnym sposobem na odnowienie starych drzwi jest skupienie się na detalach. Jeśli drzwi nie są zbyt zniszczone lub uszkodzone, a zależy Ci na ich odświeżeniu lub dopasowaniu do remontowanego wnętrza, warto zadbać o „drobiazgi”. Efekt może Cię naprawdę zaskoczyć.

Zmiana klamki lub gałki na nową, być może w ciekawszym kształcie, lub bogato zdobioną, ma szansę odmienić drzwi i całe pomieszczenie. W tym celu sprawdzą się także listwy dekoracyjne, które mogą nadać drzwiom klasyczny, piękny wygląd.

W przypadku drzwi zewnętrznych podobny efekt możesz uzyskać, wybierając odpowiedni wizjer lub decydując się na jego oryginalną oprawę. Warto także zadbać o charakter numeru umieszczonego na drzwiach oraz tabliczki z nazwiskiem.

Jak odnowić stare drzwi z przeszkleniami?

Aby odnowić drzwi z przeszkleniami, można zastosować różne metody. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się jedynie na renowację i odmalowanie lub oklejenie skrzydeł. Drugą opcją jest wymiana przeszkleń lub ich renowacja.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Odnawianie drzwi z przeszkleniami

Jedną z prostszych opcji jest wykorzystanie okleiny do szyb. W ten sposób możesz nie tylko je zabezpieczyć, ale nadać im faktury, czy koloru. Okleiny kryjące pozwolą urozmaicić gładkie przeszklenia i dostosować drzwi do charakteru i przeznaczenia wnętrza, a transparentne pozwolą uzyskać efekty barwne, nie ograniczając przy tym przepływu światła.

Innym sposobem na odświeżenie szkła i nadanie mu koloru jest pomalowanie go specjalną farbą.

Jak odnowić stare drzwi drewniane – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem pracy nad samodzielnym odnowieniem starych drzwi trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie rozpoznanie, z jakiego materiału zostały wykonane drzwi. Pozwoli to dobrać odpowiednie techniki, by podczas renowacji ich nie uszkodzić.

Warto zacząć od oceny stanu starych drzwi, aby określić zakres niezbędnych prac i przygotować potrzebne materiały i narzędzia. Drzwi drewniane są narażone na niszczenie przez korniki. Jeśli zauważysz na swoich drzwiach niewielkie wydrążenia, zastosuj odpowiednie środki chemiczne, by pozbyć się insektów przed renowacją.

Przygotowanie miejsca do pracy

Aby przeprowadzić odnawianie drzwi w domu lub mieszkaniu należy odpowiednio się przygotować. Drzwi należy zdjąć z zawiasów i umieścić w poziomie, najlepiej na koziołkach stolarskich. W ten sposób unikniesz możliwych uszkodzeń. Pamiętaj, aby zdemontować metalowe elementy (takie jak klamka) i zabezpieczyć je na czas renowacji. Konieczne będzie także przygotowanie przestrzeni do pracy.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Przed odnawianiem drzwi przygotuj sobie miejsce pracy

Przede wszystkim należy zadbać o to, Aby była to przestrzeń otwarta. Podczas szlifowania, malowania, czy korzystania z chemikaliów konieczne będzie częste wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujesz. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie odnawianych drzwi do garażu lub warsztatu, aby mieć swobodę pracy. Sprawdzić się może także altana ogrodowa. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zadbaj o przygotowanie miejsca w domu. Aby zabezpieczyć meble, ściany i podłogi wokół, przyda Ci się folia malarska.

Narzędzia przydatne przy renowacji drzwi

Oprócz folii malarskiej przydadzą Ci się także:

  • rękawiczki ochronne
  • szlifierka lub papier ścierny
  • środki chemiczne, którymi oczyścisz powierzchnię drzwi lub owadobójcze
  • masa naprawcza, by zaszpachlować ewentualne ubytki
  • odpowiednio dobrane farby i pędzle oraz kuweta malarska – jeśli decydujesz się na malowanie drzwi
  • odpowiednio dobrany klej – jeśli przeprowadzasz renowację inną techniką

Renowacja drzwi drewnianych – szlifowanie

Zanim rozpoczniesz malowanie lub oklejanie drzwi, niezbędne będzie usunięcie starej powłoki malarskiej. Oczyścić powierzchnię drzwi możesz na różne sposoby. Najszybszym, choć wymagającym wprawy i nie zawsze dokładnym sposobem jest użycie elektrycznej szlifierki. Pamiętaj o okularach i masce ochronnej, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Inną możliwością jest czyszczenie za pomocą papieru ściernego. Ta metoda jest nieco bardziej czasochłonna, ale łatwiejsza, cicha i dokładniejsza. Sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli renowacja drzwi odbywa się wewnątrz mieszkania.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Podczas szlifowania drzwi zachowaj szczególną ostrożność

Podczas szlifowania wierzchniej warstwy zachowaj szczególną ostrożność. Zbyt mocne przeszlifowanie drzwi może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni i zepsucia wyglądu. Usunięcie starej farby powinno być wykonane jak najdokładniej, przy zachowaniu delikatności, dlatego warto dokończyć szlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym.

Przed położeniem farby, nie zapomnij dokładnie odpylić drzwi. Pył pozostały na powierzchni i w zagłębieniach może nadać farbie niepożądaną fakturę.

Jak usunąć starą powłokę malarską? – inne metody

Usuwanie farby olejnej jest także możliwe metodą chemiczną. Odpowiednią substancję nakłada się pędzlem na całą powierzchnię drzwi, a po odczekaniu wskazanego przez producenta czasu można zeskrobać ją szpachelką.

Często stosowanym sposobem jest także użycie opalarki. Wytwarza ona gorące powietrze, pod którego wpływem farba olejna kurczy się i odchodzi. Resztki można delikatnie zeskrobać. Należy uważać, by trzymać opalarkę w odpowiedniej odległości od drzwi. Zbytnie nagrzanie może uszkodzić ich powierzchnię.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Pamiętaj o odzieży ochronnej

Korzystając z tych metod, nie zapomnij o masce, okularach i rękawicach ochronnych. Pamiętaj też, by usunąć farbę z zamków czy zawiasów.

Aby wyrównać powierzchnię przed dalszą pracą, możesz również delikatnie ją przeszlifować papierem ściernym.

Uzupełnienie ubytków w starych drzwiach

Zastanawiasz się, jak odnowić stare drzwi, które uległy widocznym uszkodzeniom? Aby pozbyć się głębszych rys czy uszczerbków, możesz zastosować masę szpachlową do drewna. Nakłada się ją na oczyszczone drzwi i wygładza szpachelką, tak by ich powierzchnia była możliwie równa i gładka. Po wyschnięciu można ją przeszlifować i przystąpić do dalszych kroków.

Malowanie drzwi drewnianych – przydatne wskazówki

Jeśli planujesz pomalować drzwi, istotną kwestią jest wybór farby, która będzie odpowiednia. Drzwi drewniane można malować farbą olejną, natomiast w przypadku drzwi z płyty pilśniowej lepiej sprawdzi się akryl lub farby alkidowe. Jeśli zamierzasz odnowić drzwi pokojowe, możesz wybrać także szybkoschnące farby kredowe.

Jak odnowić stare drzwi - porady i inspiracje
Wybór farby jest bardzo ważny

Najwygodniejszym sposobem na szybkie i równomierne pokrycie farbą drzwi o równej powierzchni jest użycie wałka. W przypadku drewna pokrytego zdobieniami i wyżłobieniami konieczne będzie zastosowanie pędzelka, który umożliwi precyzyjne wykonanie renowacji. Może się okazać, że niezbędne będzie nałożenie kilku warstw farby, by efekt końcowy był zadowalający.

Renowacja drzwi – zalety

Zarówno renowacja starych drzwi wewnętrznych, jak i wejściowych może okazać się lepszym rozwiązaniem niż inwestycja w nowe drzwi. Choć wymaga ona dobrego pomysłu, czasu i odrobiny wysiłku, pozwala zaoszczędzić i dostosować pracę do swoich potrzeb, a rezultat może pozytywnie zaskoczyć.


Zobacz również: Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje | Garderoba na poddaszu – jak ją urządzić?

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter